Forum-OPP
Prosinac 19, 2014, 22:36 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1] 2   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Paraplegija ( uzrokovana ozljedom )  (Posjeta: 33456 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 275
-Receive: 589

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« : Svibanj 21, 2008, 10:54 »

Posto je ovo "moje" podrucje, ja cu se probati malo vise na tu temu raspisati, sto iz vlastitog iskustva, sto preuzeti sa neta...

Idemo po redu, jedna definicija sa weba HUPT-a koja mi je nekako najjednostavnija i najjasnija :

"Paraplegija je posljedica spinalne ozljede u torakalnom, lumbainom i sakralnom dijelu kralježnice koju karakterizira djelomični (parapareza) ili potpuni gubitak funkcija ispod razine ozljede. "

S tim da bi ja ipak napomenula nesto kako su mene ucili u skoli : plegija je potpuna oduzetost, a pareza djelomicna oduzetost tako da bih ja ovu definiciju prenijela ovako :

"Paraplegija je posljedica spinalne ozljede u torakalnom, lumbainom ili sakralnom dijelu kralježnice koju karakterizira oduzetost donjih ekstremiteta. "

Ono sto sam ja naucila iz vlastitog iskstva je da svaka osoba s paraplegijom ima neke svoje specificnosti, a s druge strane ima dosta istih sklonosti. Tu moram prvo napomenuti nesto sto se moze dogoditi osobi sa paraplegijom, a to su takozvane "posljedice dugotrajnog lezanja" ( iako ne lezimo stalno nego sjedimo ) : dekubitus, upala pluca, tromboza... krhkost kostiju... a tu su onda i upale mjehura i slicno.

Napominjem da ove komplikacije nisu pravilo i da mnogi od nas ( paraplegicara ) skoro pa nista od toga nisu iskusili ( iako ja jesam ali sam eto pozitivna pa glumim da nisam   ) i da je poznavanje svojega stanja prioritet i poznavanje onoga cemu si sklon i s time upoznavanje sa sprecavanjem da se nesto od svega dogodi. Jedan od uzroka komplikacija pored neznanja je i pravilnik HZZO-a takav kakav je pa i prema tome nedostatan broj potrosnoga materijala ( npr. uroloskih ) i nekvalitetna ortopedska pomagala ( losa kolica u kojima se lose sjedi i losi jastuci za kolica ) iliti nepristupacne cijene za svakoga onim boljim pomagalima i potrosnim materijalima.

Od kada sam stradala, susrela sam se sa spasticnom i mlohavom paraplegijom. Spasticna se ocituje sa spazmima, naravno   A spazmi su nekontrolirano grcenje misica ispod razine ozljede koji nekada koriste, a nekada ne. Koriste tako da odrzavaju misice za ono nase "nikad se ne zna" , neki od nas koriste ih tijekom tijekom prebacivanja iz kolica ili na kolica i slicno. A nisu od koristi kod npr. neurogenog mjehura jer se javlja autonomna disrefleksija koja nije ni malo ugodna pa tko zeli znati vise : http://www.hupt.hr/yesyoucan/yyc-012.html

Sto se tice osjeta i pokreta, mogucnosti su raznovrsne. Nije nuzno da je ispod razine ozljede jednako rasporedjen nedostatak pokreta i osjeta sto i nije toliko cudno ako se uzme u obzir da se mozdina sastoji od spleta zivaca koji se sire dalje po tijelu i nije nemoguce da se jedan dio nakon odredjenog vremena nakon ozljede "oporavi" , kada splasne oteklina koja je nastala prilikom traume.

Za sada toliko... nadopunim se kad stignem, a ako netko ima dodatnih pitanja, rado cu odgovoriti  

« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2011, 06:32 twinkielittlestar » Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
Zeljko
Blebetalo

Spol: Muški

Thank You
-Given: 11
-Receive: 26

Awards
« Odgovor #1 : Svibanj 21, 2008, 14:13 »

"Paraplegija je posljedica spinalne ozljede u torakalnom, lumbainom i sakralnom dijelu kralježnice koju karakterizira djelomični (parapareza) ili potpuni gubitak funkcija ispod razine ozljede. "

S tim da bi ja ipak napomenula nesto kako su mene ucili u skoli : plegija je potpuna oduzetost, a pareza djelomicna oduzetost tako da bih ja ovu definiciju prenijela ovako :

"Paraplegija je posljedica spinalne ozljede u torakalnom, lumbainom ili sakralnom dijelu kralježnice koju karakterizira oduzetost donjih ekstremiteta. "

Slažem se. Ja sam svoje objašnjenje stavio na naslovnicu paraplegia-hr:
Što je paraplegija i tetraplegija ? Posljedica ozljede kralježnične moždine.
Ovisno o tome koji je kralješak povrijeđen osoba je oduzeta (ima plegiju) od visine tog kralješka na niže. Ako je povreda grudnog (torakalnog) ili križnog (lumbalnog) kralješka onda su oduzete noge pa je to paraplegija kod potpune ili parapareza kod djelomične povrede. Ako je povreda vratnog (cervikalnog) kralješka onda su oduzete i ruke i noge pa je to tetraplegija kod potpune ili tetrapareza kod djelomične povrede. U slučaju paraplegije i tetraplegije ostatak života vezan je uz invalidska kolica.
Evidentirano
Fortuna
ex-staff
Profesionalac

Thank You
-Given: 0
-Receive: 19

Awards
« Odgovor #2 : Svibanj 21, 2008, 18:01 »

twinki i zeljko, bas vam hvala jer sad znam  bar nesto vezano za osobe u kolicima 
 za mene je ovo nepoznato podrucje i drago mi je da cu ga moci upoznati poblize preko vas a ne preko nekih bezdusnih medicinskih clanaka.
Evidentirano

Vatam zjake i pakiram ih u boce i tetrapak.

Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 756
-Receive: 574

Awards
« Odgovor #3 : Svibanj 21, 2008, 22:20 »

twinki i zeljko, bas vam hvala jer sad znam  bar nesto vezano za osobe u kolicima 
 za mene je ovo nepoznato podrucje i drago mi je da cu ga moci upoznati poblize preko vas a ne preko nekih bezdusnih medicinskih clanaka.

Nadam se da će još toga biti za nas neupućene.
Evidentirano

Fortuna
ex-staff
Profesionalac

Thank You
-Receive: 19

Awards
« Odgovor #4 : Svibanj 22, 2008, 05:36 »

iskreno ja do dolaska zdravka skendera na scenu kao pjevaca u kolicima nisam nista ( ama bas nista znala o osobama sa tom vrstom invaliditeta) a ni danas neznam puno vise.
moze koja slicica  vezana za koristenje kolica u svakidasnjem zivotu.
Evidentirano

Vatam zjake i pakiram ih u boce i tetrapak.

Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1583
-Receive: 755

Awards
« Odgovor #5 : Svibanj 22, 2008, 15:22 »

ŠTA SE DOGAĐA KOD PARAPLEGIJA ?

* Gubitak voljnih pokreta nogu
    * Mišići su promijenjeni po spastičnom ili flakcidnom tipu
    * Gubitak osjeta
    * Gubi se kontrola mokrenja i pražnjenja crijeva
    * Gube se seksualne funkcije

POJAVE KOJE PRATE PARAPLEGIJU

* Ukočenost zglobova - kontrakture - što izaziva gubitak voljnih pokreta kao i spazam ili mlitavost mišića.
    * Infekcije mokraćnih puteva i stvaranje kamenaca
    * Okoštavanje zglobova
    * Bolovi na mjestu povrede, iznad ili ispod povrede, bolovi zbog spazma mišića
    * Otvaranje rana na koži - dekubitusa - na mjestu pritiska
    * Promjena seksualnog iskustva

RANA FAZA

Neposredno nakon povrede neophodna je točna dijagnostika koja se postiže ciljanim ispitivanjem:

* Osnovni podaci o povredi - od pacijenta ili članova porodice ili očevidaca povrede
    * Neurološki pregled povrijeđene osobe da se utvrdi stupanj i vrsta oštećenja
    * RTG snimkom kralježnice pokazuje mjesto povrede
    * CT - kompjuterizirana tomografija - daje detalje na mjestu povrede koštanih dijelova i intervertebralnog diskusa
    * MR - magnetna rezonanca - dobra analiza kralježnice, intervertebralnog diskusa i ligamenata

Na osnovu svih ovih pretraga donosi se odluka o potrebi operativnog zahvata na kralježnici. Dva razloga su za operaciju: nestabilna kralježnica i pritisak na  moždinu. Nije svaka povreda kralježnice za operativni zahvat. O tome odlučuje neurokirurški tim uz konzultacije sa drugim profesionalcima ukoliko postoje i povrede na drugim organima koje mogu u tom trenutku ugrožavati život povijeđene osobe ili komplicirati postojeće stanje.

ŠTA SE RADI U RANOJ FAZI ?

Ako je povreda vratne kralježnice, potrebno je provesti:

* Trakciju (istezanje) vratne kralježnice
    * Stabilizaciju (učvrščivanje) vratne kralježnice aparatima ili kravatama
    * Stabilizacija grudne i slabinske kralježnice (mideri, korzeti)
    * Lijekovi (borba protiv infekcija)
    * Kontrolu krvnog pritiska (obično je nizak) i rada srca (obično je usporen)
    * Kontrolu disanja - ponekad i umjetna pluća
    * Kontrolu mokrenja (trajni kateter) i rada crijeva (sredstva za pražnjenje crijeva)
    * Kontrolu regulacije topline
    * Prevenciju dekubitusa

KAKO ŽIVJETI SA STANJEM PARAPLEGIJE ?

Rehabilitacija(re - ponovo. habilitatio - osposobljavanje) počinje već prvog dana nakon povrede i njen cilj je:

* Postizanje pune sposobnosti za svakodnevni život i rad
    * To traži punu suradnju povrijeđene osobe i tima za rehabilitaciju
    * Moraju se prihvatiti nastale fizičke promjene i sa njima nastaviti živjeti
    * Ponovo se uči: kretati, kontrolirati osnovne fiziološke potrebe, razviti nove navike i stilove života
    * Spriječiti nove povrede i komplikacije
    * Pružiti duhovnu podršku osobi i njenoj obitelji

trazi.com
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #6 : Svibanj 22, 2008, 17:18 »

* Gubi se kontrola mokrenja i pražnjenja crijeva ( postoji mogucnost kontrole ali ne na onaj uobicajeni nacin )
    * Gube se seksualne funkcije ( nije skroz tocno )

POJAVE KOJE PRATE PARAPLEGIJU ( ja bih to nazvala sklonostima ali nemaju svi sve )

* Ukočenost zglobova - kontrakture - što izaziva gubitak voljnih pokreta kao i spazam ili mlitavost mišića.
    * Okoštavanje zglobova

Imala bih jos komentara ali nemam sad vise vremena 
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #7 : Svibanj 23, 2008, 09:14 »

* Gubi se kontrola mokrenja i pražnjenja crijeva ( postoji mogucnost kontrole ali ne na onaj uobicajeni nacin )
    * Gube se seksualne funkcije ( nije skroz tocno )

POJAVE KOJE PRATE PARAPLEGIJU ( ja bih to nazvala sklonostima ali nemaju svi sve )

* Okoštavanje zglobova

Imala bih jos komentara ali nemam sad vise vremena 

Slažem se, Twinkie! Ovo je opis koji karakterizira većinu paraplegija, ali svaka  osoba ima soje specifičnosti. Znam slučaj bivše učenice sa  paraplegijom (posve bez osjeta u donjim ekstremitetima) koja je poprilično dobro osjetila trudove pri porodu. Mislim da je bila jedna od rijetkih koja se veselila svakom trudu!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #8 : Svibanj 23, 2008, 09:28 »

Pa to ti je to!
Inace ti ne bih ovo ni govorila ali znam da ljudi ne znaju i onda ako procitaju ovakav tekst pa upoznaju npr. mene, imaju od pocetka krivo misljenje o tome kako ja zivim pa jos ako ne znaju pitati da nesto od svojeg misljenja potvrde ili demantiraju, ustrucavaju se od toga da me ukljuce u neke aktivnosti ili razgovore... jednostavno taj odnos postane ogranicen. Vjeruj, dozivjela sam svasta! 

Zato cu ja radje da cijeli svijet zna moju intimu nego da sam van drustva i druzenja 

Ja recimo osjetim sve one bolove kod mjesecnice koje sam imala i prije nesrece, a da ne bi trudove 
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #9 : Svibanj 23, 2008, 09:45 »

Svi ponešto naučimo iz priča koje se pričaju iz osobnih iskustava. Slobodno piši!!!!!
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #10 : Svibanj 23, 2008, 09:47 »

HUPT je izdao jako dobru knjigu koja je biblija za paraplegicare i tetraplegicare! Imam je doma, a postoji i na netu, na njihovim stranicama. Ja cu sada izdvojiti neke stvari za koje mislim da bi oni koji ne znaju puno o ozljedama saznali vise ako to zele

ŠTO JE OZLJEDA LEĐNE MOŽDINE?
Ozljeda leđne moždine najčešće je uzrokovana pomicanjem kralješaka. Kad su kosti vrata ili leđa slomljene ili kada su ligamenti potrgani, leđna je moždina ukliještena između dva kralješka. Katkada rane od noža ili metka mogu izazvati ozljedu leđne moždine i bez loma kostiju.

Ozljeda leđne moždine može izazvati promjene u vašim pokretima, osjetima, u kontroli vašega mokraćnog mjehura i drugih tjelesnih funkcija. Koliko će biti promjena ovisi o tome gdje je leđna moždina oštećena. Najveći je problem u tome što je veza između vašega mozga i dijelova tijela ispod ozljede oštećena.

Sustav koji se rabi u označavanju visine ozljede je numerički. Isti je kao sustav koji označava kosti i broj živaca vaših leđa.

Ozljeda leđne moždine označava se po najnižoj visini leđne moždine koja još uvijek ima funkciju kao i prije ozljede. Vrlo je važno u rehabilitaciji naučiti i znati visinu ozljede, a još je važnije znati kako ona utječe na vaše tijelo.

KAKAV ĆE BITI MOJ OPORAVAK?
Odmah nakon što je došlo do ozljede, vaša leđna moždina prestaje svojim radom u vremenskom intervalu koji zovemo spinalnim šokom. Nijedan refleks ispod ozljede nije prisutan tijekom ovoga vremenskoga intervala od nekoliko tjedana ili mjeseci. Povrat refleksa ispod mjesta ozljede označava kraj spinalnoga šoka. Tek tada liječnik može točno odrediti imate li potpunu ili djelomičnu ozljedu. Ako imate djelomičnu ozljedu, neki se osjeti ili pokreti vraćaju. Hoće li se to i vama dogoditi? Nitko to ne može reći sa sigurnošću.

Ako vam se vrate neki osjeti ili pokreti, to se obično događa u prvim tjednima nakon ozljede.

Rehabilitacija započinje odmah. Bit ćete upućeni u vježbe istezanja, nove vrste pokreta i uporabu posebnih naprava. Ako vam se tijekom oporavka vrate dodatni osjeti i pokreti, vaš će vam rehabilitacijski tim zadati nove zadatke.

ŠTO JE OZLJEDA GORNJEG MOTORNOG NEURONA (GMN) I DONJEGA MOTORNOG NEURONA (DMN)?

Ranije u ovom odsječku govorili smo o razlici između gornjeg i donjeg motornog neurona. Ovaj će vam odsječak objasniti zašto je važno da to znate.

Većina ozljeda leđne moždine oštećuje i gornji i donji motorni neuron. Potpuna ozljeda presijeca sve gornje motorne neurone, što dovodi do prekida veza između mozga i dijela tijela ispod ozljede. S druge strane donji motorni neuroni oštećeni su upravo na razini ozljede. Kako su oni odgovorni za refleksne radnje, samo se mali dio tih refleksa (onih kojima upravlja donji motorni neuron) gubi. Svi drugi refleksi iznad i ispod visine ozljede još uvijek rade. To je ozljeda gornjega motornog neurona.

Refleksne radnje o kojima brine donji motorni neuron ispod visine ozljede još uvijek mogu funkcionirati ali postoji jedan problem. Kod refleksa, mozak kontrolira koliko vaši živci mogu reagirati. Kod ozljede gornjeg motornog neurona kontrola mozga ne postoji jer poruke ne mogu proći kroz mjesto ozljede. Donji motorni neuron ima vlastite reakcije bez ikakvoga ograničenja.

Ta je pojava poznata kao spasticitet. Spasticitet (spazmi) su nekontrolirani pokreti ruku ili nogu. (Više o spasticitetu vidi u poglavlju Živci, mišići i kosti.)  

Ozljede donjega motornog neurona imaju drukčiju pripovijest. Taj tip ozljede nalazimo pretežno u donjem dijelu leđne moždine ili caude equine (konjski rep). Oštećenje caude equine umanjuje jakost refleksne akcije. To je stoga što je cauda equina praktično cijela građena od donjega motornog neurona.

Spasticitet se ne nalazi kod ozljeda donjeg motornog neurona, zato što su mišići kojima upravljaju donji motorni neuroni skloni skvrčavanju ili atrofiji. Oni nemaju nikakav izravni kontakt sa živcem koji ih stimulira.

Ukratko, ozljeda gornjega motornog neurona je ona kod koje je prekinut put gornjega motornog neurona, a jedini donji motorni neuroni koji su pritom oštećeni su oni na mjestu ozljede. Ozljeda donjega motornog neurona, obično cauda equina, prekida veze donjih motornih neurona s leđnom moždinom. Za vas je vrlo važno znati kakav tip ozljede imate, jer će tretman vaše ozljede biti različit ovisno upravo o toj činjenici.

Ovo bi bio neki jednostavan prikaz na koji nacin se granaju zivci iz ledje mozdine prema periferiji, tocnije nazvana "mapa dermatoma"

Hvala HUPT-u!
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #11 : Svibanj 23, 2008, 09:59 »

Odlične informacije!
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #12 : Lipanj 04, 2008, 08:25 »

Nisam do sada smislila sta jos napisati pa cu za sada samo jos ovo : ljudi obicno kad vide nekoga u kolicima prvo pomisle kako je toj osobi najgora stvar to sto ne hoda. Pored svega o cemu jedna osoba koja ima paraplegiju mora mora voditi brigu, ne hodanje samo po sebi je najmanji problem.
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #13 : Lipanj 04, 2008, 08:43 »

Imaš pravo! Bitna je pokretljivost, a pokretan jesi ako su ti omogućeni uvjeti za to. Ljudi često ne znaju i za ostale probleme vezane uz paraplegiju i kako ih rješavati (slobodno napiši i tu nešto od toga iz vlastitog iskustva), ali ono što je još važnije je da ljudi ne znaju i za sve ono što jedan paraplegičar uglavnom može, a ne izgleda laicima tako (seks, kontrola obavljanja nužde, trudnoća...)
Evidentirano

sestra1
Početnik
*

Thank You
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #14 : Lipanj 25, 2008, 22:54 »

Mene zanima kako pomoći osobi da prihvati to svoje novo stanje i činjenicu da više neće hodati? Što reći, kako se postaviti? To je svima jedan veliki šok, ali kako pomoći osobi da to prebrodi?? I zanima me još kolike su šanse i postoji li uopće mogućnosi da osoba poćne hodati?
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #15 : Lipanj 25, 2008, 23:08 »

Najbolje bi bilo kada bi netko sa sličnim problemima razgovarao sa tom osobom i svojim primjerom pokazao kako se može kvalitetno živjeti i sa paraplegijom. U svakom slučaju ne ga gledati sa sažaljenjem. Reći mu da si tu ako te treba, ali da pokuša sam što više. naravno da ovisi i o tome koliko dugo je prošlo od tog novog stanja, da li je prošao rehabilitaciju..... A postoji li mogućnost ponovnog hoda? Sve ovisi o ozljedi. Zna se dogoditi A i medicina ide naprijed!
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #16 : Lipanj 26, 2008, 06:04 »

Dakle ovako  :

U kratko, kako sam ja to prihvatila... nakon koju godinu pronalazenja sebe ponovno, shvatila sam da moram prihvatiti da to necu nikad prihvatiti. Vrlo jednostavno 
Da pojasnim : od same intenzivne, nakon sto sam se dobila od svih ljekova, veci broj osoblja koji je bio samnom u kontaktu govorio mi je kako da se nista ne brinem zbog oziljaka ( na licu ) jer ce se to sredit operacijama i tak to. A ja si mislim, pa to mi je namjanji problem! Ja necu vise hodati! Sta sa skolom? Gdje mi je buducnost? Nema vise svih onih aktivnosti koje sam radila, nema vise spontanosti... i tak je to trajalo i trajalo. Nisam nikada pomisljala na ono najgore ( da bi se ubila i takve ludosti ) pa mi nije preostajalo drugo nego stvarno ispipavati sebe sta i koliko mogu. I laganini... jednom me jutro u toplicama terapeut dodje pozdraviti i pita kako sam. Ja mu odgovorila : kao ponovno rodjena! Nosim pelene i ne mogu hodat!   
Upoznavala sam ljude sa slicnim sudbinama, mahom mlada ekipa. Sto od rata, sto od saobracajki, sto nasi poznati "skakaci" ... i u svima isti crni humor    Tesko je vratiti samopouzdanje kad se doma vratis. Jer ne znas sta je gore, kad te izbjegavaju ili kad dodju pa te sazaljevaju. 

Ne znam sta sam tocno htjela reci ... Moze ti govorit tko sta hoce, da ce bit bolje, da ces moci ovo ili ono ali dok si to covjek sam ne poslozi i dokaze si nesto ili demantira, sve pada u vodu. I moze ti se govorit da to nije kraj svijeta i da se s paraplegijom moze kvalitetno zivit... da, moze ali bi ipak natrag sebe u "kompletu" . I mislim da je to neprihvacanje kolica kao nesto sto te obiljezava za cijeli zivot upravo ono sto te potjera da povratis svoju aktivnost, ostvaris svoje planove od prije i hrpu novih. Zato sam i rekla ovo "neprihvacanje" u pozitivnom smislu. Fuckas sve! Netko hoda, netko se kotrlja, pa kaj sad da radim?! Jedini problem ostaje onaj u okolini i jadnom zakonu i pravilnicima ali to je druga prica.

Da li se moze prohodati nakon ozljede kraljeznice? Da, moze, ako si srece pa ti zivci nisu prekinuti. Ili ce se uspjet sa svim tim istrazivanjima pa cemo na taj nacin ali za sve nas sa duzim stazom paraplegije mozda je malo kasno... ipak odu misici, kosti oslabe... ali to je od osobe do osobe   

Ja sam sad toliko toga natrabunjala da ne znam koliko sve skupa ima smisla... mozda samo meni  Ali nije ni cudo posto sam budna od 5, a ustala sam u 6 sati   

Mozda cu imat za ispravljat neke recenice nakon koji sat kad sve jos par puta procitam 
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #17 : Lipanj 26, 2008, 07:32 »

Odlično si to napisala! Baš životno i stvarno!
+
Evidentirano

sestra1
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #18 : Lipanj 26, 2008, 10:09 »

Ja ti se divim koliko si pozetivna, stvarno. Možda su to osobna pitanja, pa ne moraš odgovoriti,ali da li osijećaš noge i da moraš na wc?
Evidentirano
sestra1
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #19 : Lipanj 26, 2008, 10:35 »

Pitam to zbog toga jer mi je prijatelj još na intenzivnoj i diagnosticirali su mu tetraplegiju i svi su se čudili kako je uopće preživio,ali je počeo micati rukama(iako ne prstima) i kaže da osijeća noge i da mora na wc, pa se svi nadamo najboljem.
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #20 : Lipanj 26, 2008, 12:42 »

To su odlične vijesti! Poznajem jednog već otpisanog sa traumom cervikalnog kralješka, a sada hoda sa malom teškoćama!
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #21 : Lipanj 26, 2008, 14:41 »

Nemam osjeta u nogama. Kao da su utrnute. No osjecam nesto kao kad imas par rukava majica pa osjetis da se nesto dogadja ali ne da li je stipanje, skakljanje, lupkanje... tesko mi to objasnit.

Sto se tice mjehura, operirala sam ga jer sam imala mali kapacitet ( jedva pola deci stalo u njega i vec mi se javljala autonomna disrefleksija, sto je bilo prestrasno, a nisam znala o cemu se radi ) i sad se kateteriziram po potrebi ( lezecki, sjedecki... snalazim se ) , a stolica sa Dulcolax cepicima svaka 3 dana ili po potrebi... kad se naviknes, nije tak tesko. I nije mi problem govoriti o tome jer ako se zna kako funkcioniram, manje mi problem otkazat neka druzenja, reci ljudima da ne mogu doci ili da ne mogu primit goste. Samo je malo teze s bilo kime zapocet razgovor o tome, a i ne mozes sam tak doci nekome uz kavu i uz razgovor o vremenu reci, cuj... jel... 

Kad je pozitivizim u pitanju, mislim da to ili imas od prije ili nemas.

Tvojem prijatelju zelim sve najbolje. Ceka ga teska borba, kakav god ishod bio. Fizicki i psihicki nije lako ali je lakse kad znas da nisi sam. I nemojte previse slusat doktore. Mislim, treba slusat ali ne bas uvijek radit po njihovome. U pocetku kad se krene sa vjezbama treba izvuci maksimu. U toplicama ne vjezbati samo sa terapeutom nego i poslije podne, ako treba, platiti nekome za vjezbe.
Evidentirano

Ivon
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #22 : Listopad 22, 2009, 20:49 »

Rodak mi ima istu bolest kao i vi i ima 16 godina,slomljena dva gornja i dva donja prsljena,za koji dan odlazi na vma u Beograd.....POSTOJI LI NADA.....MOLIM BRZ ODGOVOR
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #23 : Listopad 22, 2009, 21:12 »

Joj, Ivone, to ti nitko ne može ovako reći. Koja dva donja i dva gornja?  Kakva je trauma? Ima li kvadriplegiju ili "samo" paraplegiju? Što osjeća, što može micati? Kada je nastala povreda (koliko je vremena prošlo od tada)? Je li završena rehabilitacija (bar ona početna)? I kad čovjek zna sve te odgovore opet ti nitko sa sigurnošću ne može reći prognozu. Sve ovisi o organizmu, vrsti ozljede, o samoj osobi koliko se trudi i ne posustaje...o masu stvari! Neki se čak jako dobro oporave.
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #24 : Listopad 23, 2009, 09:01 »

Nema pravila. U svemu je najbitnija brza reakcija s fizikalnom da se izvuče odmah u startu maksimum. Pa sad, dalje sve ovisi o samim živcima, koliko su oštećeni i koliko će se povratiti. Leđna moždina je kompleksna, puna živaca.
Evidentirano

Str: [1] 2   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.681 sekundi uz 27 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 615KB. (show)
Cache hits: 17: 0.00099s for 77807 bytes (show)
Queries used: 27.

[show queries]