Forum-OPP
Kolovoz 01, 2014, 13:50 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Multipla skleroza  (Posjeta: 88412 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Moviefreak
Početnik
*

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 0
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #25 : Travanj 23, 2008, 19:46 »

http://www.webmd.com/content/article/136/119966.htm
Evidentirano
Moviefreak
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #26 : Travanj 23, 2008, 20:15 »

Check Out Vitamin B12

Most doctors in the United States say there is no proof that a vitamin B12 deficiency contributes to the development of MS or that taking B12 helps reduce symptoms. Nevertheless, there appear to be some potential links between the nutrient, which is so essential for proper nerve function, and this debilitating disease.

For instance, vitamin B12 deficiency can mimic some of the symptoms of MS, such as numbness and tingling in the arms and legs, loss of balance and fatigue, says Donald W. Jacobsen, Ph.D., director of the Department of Cell Biology at the Cleveland Clinic.

“A severe vitamin B12 deficiency can cause breakdown of the myelin sheath, similar to what occurs in MS,” Dr. Jacobsen says. That’s why many doctors test for B12 deficiency if you have symptoms of MS. Although most people get enough B12 in their diets, absorption problems can cause a B12 shortage, especially in people ages 60 and older. If you have absorption problems, you’ll probably have to get B12 shots or possibly include daily supplements in your diet for the rest of your life, depending on your particular case.

Studies are mixed as to how many people diagnosed with MS or with MS-like symptoms have low blood levels of vitamin B12, Dr. Jacobsen says. For example, a study by British researchers found that a fairly high number of people with MS have low blood levels of B12. On the other hand, researchers at the Cleveland Clinic, using tests that measure blood levels of B12 and two B12-related compounds, homocysteine and methylmalonic acid, found fewer B12-deficient people than did the British.

“At this point, we just don’t know what to make of all of this,” Dr. Jacobsen says. “We still feel like we are missing major pieces of the puzzle. It’s still an open question whether true, functional vitamin B12 deficiency exists in MS.”

To complicate matters further, people with MS often have what’s called mild macrocytosis. They have some larger than normal but immature red blood cells in their blood that resemble a budding case of pernicious anemia, a disease that is associated with severe vitamin B12 deficiency. Most, however, never go on to develop a full-blown case of pernicious anemia.

Your doctor can determine with a few tests whether you’re having absorption problems. If it turns out that you do have an absorption problem, you’ll need to get injections of vitamin B12 from your doctor. If you don’t have absorption problems, you can safely take oral doses of up to 500 micrograms of B12 a day, Dr. Jacobsen says. (This amount is many times the Daily Value of B12, which is only 6 micrograms.)

It’s also important to have your doctor check your blood levels of the B vitamin folate (the naturally occurring form of folic acid), Dr. Jacobsen says. That’s because folate deficiency can cause symptoms similar to vitamin B12 deficiency, although its neurological consequences are much less severe. If you’re found deficient, you’ll have to take oral folic acid supplements to get your blood level back to normal. You shouldn’t take folic acid unless your doctor recommends it, says Dr. Jacobsen.
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1559
-Receive: 745

Awards
« Odgovor #27 : Rujan 27, 2008, 22:05 »

Obilježen Dan multiple skleroze

Savezi društava multiple skleroze u Hrvatskoj obilježili su 26. rujna, nacionalni Dan multiple skleroze predstavljanjem novih prostorija i novosti u liječenju ove teške bolesti.

Savez društava multiple skleroze Hrvatske (SDMSH) i Društvo multiple skleroze grada Zagreba (DMSZG) centralno su obilježili 26. rujna - nacionalni Dan multiple skleroze predstavljanjem novih prostorija Udruge koje su otvorene na adresi Trnsko 34.

Kako je istaknula Danica Eškić, predsjednica SDMSH, nove prostorije predstavljaju doprinos Grada Zagreba članovima Udruge te pridonose poboljšanju kvalitete življenja oboljelima od multiple skleroze (MS). U povodu svečanog otvorenja novih prostorija održana je i press konferencija na kojoj su sudjelovali članovi SDMSH, Marinka Bakula Anđelić, pomoćnica pročelnika za zdravstvo, rad, socijalnu
zaštitu i branitelje grada Zagreba te eminentni hrvatski stručnjaci koji se bave liječenjem i dijagnostikom ove bolesti.

Nacionalni Dan multiple skleroze obilježava se 26. rujna s ciljem podizanja svijesti javnosti o toj bolesti kao i edukacije oboljelih kako poboljšati kvalitetu života. U Hrvatskoj se taj dan obilježava u organizaciji SDMSH i to svako županijsko društvo zasebnim programima još od prve osnivačke skupštine 26.9.1979. godine. Ove godine Savez je organizirao centralno obilježavanje u Zagrebu, zajedno s Društvom multiple skleroze grada Zagreba. SDMSH danas broji 2002 člana iz cijele Hrvatske, a djeluje preko svoje 21 temeljne udruge.

Novosti u dijagnostici i liječenju multiple skleroze

Na press konferenciji predstavljene su i novosti u dijagnostici i liječenju MS. Istaknuto je da iako još nema lijeka za multiplu sklerozu, postoje razni lijekovi koji utječu na tijek bolesti, oporavak od relapsa i simptome multiple skleroze. O novim terapijskim mogućnostima koje mogu poboljšati kvalitetu života oboljelih od MS govorile su prim. dr. Marija Bošnjak-Pašić iz KB Sestre milosrdnice i prof. dr. Slava Podobnik-Šarkanji iz Poliklinike Podobnik.

Kako je istaknuto, u liječenju MS-a razlikujemo liječenje simptoma i dugotrajni tretman usporavanja napredovanja bolesti. Od 1993. se koriste interferoni beta kao jedna od najboljih vrsti imunomodulacijskog liječenja koje mijenja prirodni tijek i sprječava napredovanje bolesti.

Interferoni beta značajno pridonose smanjenju učestalosti relapsa, što u konačnici znači:

• manje oštećenja središnjeg živčanog sustava
• manje dodatnih pregleda (i magnetske rezonance)
• manje hospitalizacija
• manje invalidnosti
• manje rehabilitacija
• manje troškova za simptomatska liječenja
• velika ušteda zdravstvenom sustavu - ukupno manje sredstava koje je potrebno izdvojiti za bolesnika koji je liječen učinkovitim lijekom

U Europi je najčešće korišten interferon beta 1a u dozi od 44 mcg koji se još ne nalazi na listi lijekova HZZO-a. Povjerenstvo za lijekove HZZO-a odobrava liječenje beta interferonom na temelju strogo određenih kriterija, no nije ohrabrujuća činjenica da se samo 10 posto oboljelih od MS-a u Hrvatskoj liječi interfernoskom terapijom.

Prim. dr. Marija Bošnjak-Pašić izdvojila je interferone beta kao jednu od najboljih vrsti imunomodulacijskog liječenja koji znatno pridonose sprečavanju napredovanja bolesti: "Mnoge velike studije su pokazale da je vrlo važno početi sa terapijom što ranije i u većoj dozi. Primjena interferona u ranoj fazi dokazano pridonosi usporavanju razvoja bolesti. Interferon beta se pokazao najučinkovitijom terapijom u smanjenju broja relapsa i progresije bolesti. Dokazano je da se njegovom primjenom najviše smanjuje broj oštećenja središnjeg živčanog sustava i razvija najmanja trajna invalidnost", zaključila je prim. Bošnjak-Pašić. Upravo rano tretiranje bolesti može spriječiti i invalidnost kod oboljelih, pogotovo kad se zna da se čak kod polovine neliječenih bolesnika nakon 15 godina javlja nemogućnost hodanja

Učinkovitost terapije interferonima beta potvrđuju i mnogobrojne studije koje ulijevaju nadu oboljelima od MS-a. Rezultati PRISMS studije pokazali su da kod osamdeset posto bolesnika liječenih interferonom beta 1a u dozi od 44 mcg nije došlo do progresije bolesti u SPMS te da je učinkovitost u odnosu na placebo bila viša od pedeset posto.

Interferoni beta spadaju u skupinu biotehnoloških lijekova koji su dobiveni genetičkim inženjeringom. i čije je proizvodnja izuzetno skupa. U liječenju multiple skleroze u svijetu se upotrebljavaju rekombinirani beta interferoni: interferon beta-1a, koji je sličniji prirodnom humanom beta interefronu, registriran je na tržištu Europe, Kanade i Amerike 1998. godine, te interferon beta-1b koji se proizvodi iz kultura bakterije E. coli. Genetički inženjering proizvodnje biotehnoloških lijekova podrazumijeva da zaštićen cijeli proizvodni proces proizvodnje lijeka jer svaka promjena može imati značajan utjecaj na sigurnost i učinkovitost lijeka. Upravo je iz tog razloga nemoguće u potpunosti kopirati biotehnološki lijek koji tako ne mogu imati svoju generičku inačicu.

Trenutno se istražuje više vrsta monoklonskih antitijela koja također pokazuju učinkovitost u liječenju različitih oblika MS-a, kao i oralni oblici terapije koji će značajno pridonijeti podizanju kvalitete života bolesnika zbog jednostavnijeg načina primjene.
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
ancica
Blebetalo

Thank You

sutra ce biti bolje,,danas je takav dan

Awards
« Odgovor #28 : Listopad 06, 2008, 20:33 »

Ja imam MS dugi niz godina i zivim sa njom,navikla sam se.

Evidentirano

sta je bilo bilo je idemo dalje...
BranoMO
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #29 : Prosinac 07, 2008, 12:29 »

Da Vas sve pozdrav i zahvalim na strucnim komentarima o MS-i. Najteze je nama oboljelim kada trazimo informaciju o samoj bolesti i nacinima lijecenje. Pored Vas, aktivno ucesce je uzeo i Sklerozica kojeg ovim putem pozdravljam.
Tesko je doci do pravih odgovora na nasa mnogobrojna pitanja, ali se stvarno trudite.
Ja licno se duzi niz godina borim sa MS, i nisam te srece da se  bolest zaustavi. Ona ima svoj pravac i boli je uvo za moje zelje i nastjanja da je zaustavim.
  Zelio bih da Vas upoznam sa jos jednom veoma korisnom stranicom koja je jos u izradi
www.multiplaskleroza.ba
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #30 : Prosinac 07, 2008, 13:38 »

Dobro nam došao BranoMo! Želim ti uspjeh kako sa tvojom stranicom, koja će, nadam se dati mnoge informacije o ovoj bolesti, a još više u borbi sa ovom bolešću!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 110
-Receive: 133

Awards
« Odgovor #31 : Prosinac 07, 2008, 13:51 »

Svaka čast na informacijama 
Ja nisam povezana sa MS ali mi je drago da mogu negdje saznati više o tome  (a još bolje ako je to sve na jednom mjestu)
Evidentirano

Sklerozica
Piskaralo

Spol: Muški

Thank You

Awards
« Odgovor #32 : Prosinac 17, 2008, 16:39 »

BranoMO, pozdrav.
Evidentirano
BranoMO
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #33 : Veljača 05, 2009, 22:54 »

Zelim jos jednom da Vas sve pozdravim, a poseban pozdrav za sklerozicu..Osobu koja je svima uvijek na dohvat ruke, spremna da pomogne savjetima i svim ostalim. Rjedje se javljam na forumima ali tu sam. Ja sam ipak relativno mladja osoba koja zeli puno toga da uradi, a jos ne mogu da shvatim da svo to moram uraditi ali laganije. Trenutno me prolazi gripa,koju sam dobio na putu, i cesto se sjetim jedne stare izreke. Bolest kada dolazi dolazi na konju, a kada prolazi izlazi kroz iglene usi..Iglene usi- onaj mali otvor na vrhu igle. Svi smo ipak tu sa jednom namjerom da pomognemo svim oboljelim i njihovim porodicama u borbi sa MS-om.
Zelim vam svima dobro zdravlje i cujemo se.
Evidentirano
Kica
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #34 : Ožujak 18, 2009, 02:20 »

Ja imam ms vec 13 godina i za sada se osecam o.k.Od skoro sam prestala sa betaferonom i pocecu sa drugim novim lekim koji je jos u fazi ispitivanja.Tako je bilo i sa betaferonom koji sam odmah po postavljanju dijagnoze pocela da primam dakle nije bio ispitan kao lek ali mi je izuzetno pomogao.Dosta treniram sto je jos vise doprinelo mom dugogodisnjem izuzetno dobrom stanju...
« Zadnja izmjena: Ožujak 18, 2009, 02:27 Kica » Evidentirano
MarksiousVR
Relax yourself!
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #35 : Ožujak 18, 2009, 16:19 »

Bok svima! Ja sam iz Srbije i imam MS skoro godinu dana. Primam interferon ali cu kroz dve godine preci na alemtuzumab, lek koji je kroz nekoliko studija prosao na ispitivanje i dokazano je da je delotvorniji od interferona. Vraca izgubljene funkcije  tj. obnavlja mijelin mada ne u potpunosti. A u Srbiji je odradjena transplatacija maticnih celija kod dvojice pacijenata i zahvati su uspesno obavljeni. Decko mojih godina je iz kolica ustao na noge i svi simptomi su povuceni. 
Ta transplatacija kod nas kosta 15000 evra.
[/color
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #36 : Ožujak 18, 2009, 20:39 »

Jako dobre vijesti, Marksi! Javljaj nam rezultate!

I dobro nam došao!
Evidentirano

Cekalica
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #37 : Ožujak 31, 2009, 17:36 »

Pozdrav svim forumasima... Ja sam nova na forumu tako da sam jos u fazi privikavanja.
Meni su sasvim slucajno na MR mozga nasli multiple demijelizacijske lezije.. Naime, imam visok prolaktin, pa sam morala raditi MR.. Pritom mi je nadjen adenom na hipofizi.
Niko od doktora mi nije zapravo rekao sta znace te lezije ili kako ih vec nazivaju plakovi. Samo su mi rekli da moram ici na MR vrata i glave opet, pa onda dati likvor na analizu.. Sve me to jako zbunjuje, jer se niko nikada nije u porodici susretao sa takvim zdravstvenim problemom..
Najgore mi je sto se ja ne osjecam najbolje. Strasno se zamaram, trnu mi noge i to zna potrajati po dvije-tri sedmice. Nekada imam vrtoglavice, ali brzo prodju. A glavobolje da ne spominjem.. Nekad imam osjecaj da ce mi glava ekspodirati.
Interesuje me kakvi su bili vama simptomi? Da li su i vama trnuli ekstremiteti?
Pozdrav svima!
Evidentirano
ღ kača ღ
Ovisnik

Thank You
-Given: 49
-Receive: 161

Awards
« Odgovor #38 : Ožujak 31, 2009, 17:43 »

Interesuje me kakvi su bili vama simptomi? Da li su i vama trnuli ekstremiteti?
Pozdrav svima!

Najvažniji za dijagnozu multiple skleroze jesu klinički simptomi koji su karakteristični za tu bolest. U početnoj fazi bolesti najčešće su to smanjenje vida na jednom oku s popratnim bolom pri pokretanju oka i promjenom osjeta boje koje se naziva optičkim ili retrobulbarnim neuritisom.

Nerijetko se kao prvi simptomi multiple skleroze pojavljuju poremećaji osjeta kao što su trnjenje ili gubitak osjeta u pojedinim dijelovima tijela, potom poremećaji ravnoteže primjerice nestabilnost u hodu i stajanju (simptomi od strane malog mozga), nespretnost pri pokušaju pisanja ili uzimanja nekih stvari i sl. Vrlo je čest rani simptom multiple skleroze motorička slabost u jednom ili više udova. Nazivamo ih parezama. Pareza može zahvatiti jedan ekstremitet npr. ruku ili nogu, ako zahvaća oba ekstremiteta na jednoj strani tijela naziva se hemiparezom, parapareza je naziv za slabost u donjim udovima, a tetrapareza ako motorička slabost zahvaća sva četiri ekstremiteta.

Budući da je multipla skleroza bolest središnjega živčanog sustava, motorička je slabost praćena povišenim mišićnim tonusom. To se očituje smanjenom elastičnošću, ukočenošću oslabljenog jednog ili više udova, koji nazivamo spastičnošću. Zbog toga nazivu pareza pridajemo i oznaku spastičnost, tj. govorimo o spastičnoj parezi ili, ako su zahvaćeni slabošću donji udovi, govorimo o spastičnoj paraparezi. Takav bolesnik obično ima vrlo živahne reflekse na mišićima oslabljenog ekstremiteta. Takvi simptomi upućuju na poremećaj u središnjemu živčanom sustavu koji se ne pojavljuje samo u multiploj sklerozi nego i u različitim drugim neurološkim bolestima, no specijalist neurolog će po načinu pojavljivanja i popratnim znakovima posumnjati da je riječ o multiploj sklerozi.

U nekih bolesnika prvi simptomi bolesti karakterizirani su znakovima oštećenja moždanoga debla.

Moždano je deblo poseban dio mozga u kojemu se nalaze jegre moždanih živaca (živci koji pokreću oči, s pomoću kojih doživljavamo osjet na licu, jezgre odgovorne za mišiće na licu, jezgre slušnog živca i živca odgovornog za ravnotežu). U takvih bolesnika simptomi mogu biti vrtoglavica, pojava dvoslike ili ritmičnih trzaja očnih jagodica (nistagmus).

Rjeđe su prvi simptomi multiple skleroze poremećaji mokrenja, primjerice nemogućnost duljeg zadržavanja mokraće (urgentna inkontinencija) ili retencija, tj. nemogućnost započinjanja mokrenja ili izmokravanja, naravno, ako nisu vezani uz aktualnu upalu mokraćnoga mjehura.

Pojava opisanih simptoma koji se nazivaju i simptomima neurološkog ispada mora trajati barem 24 sata da bi se mogli svrstati u kategoriju simptoma koji mogu upućivati na multiplu sklerozu i između pojedinih simptoma mora proći najmanje mjesec dana da bi mogli upućivati na simptome vezane uz multiplu sklerozu.

Poneki bolesnici zajedno s prije navedenim simptomima ili neovisno o njima mogu imati vrlo karakteristične, kratkotrajne, naglo nastale simptome (nazivaju se i iritativnim simptomima). Takvi su simptomi primjerice Lhermitov znak koji označuje osjećaj strujanja niz tijelo pri sagibanju glave. Taj simptom nastaje zbog pojačane osjetljivosti mehanoreceptora u području vratne kralježnične moždine i upućuje na prisutnost demijelinizacijskog oštećenja u vratnom dijelu kralježnične moždine. Utthofov fenomen označuje pojavu zamagljenosti vida pri zagrijavanju tijela, npr. športskom aktivnošću. Ta je pojava karakteristična za oštećenje mijelinske ovojnice vidnog živca. Pojava kratkotrajnih spazama mišića, ili pojava paroksizmalnog bola kao npr. neuralgija živca trigeminusa u mlađe osobe, pojava kratkotrajnih grčeva u mišićima lica (hemifacijalni spazam, miokimije), ako se pojavljuju u osobe mlađe životne dobi, mogu upućivati na multiplu sklerozu.

U kasnijemu stadiju bolesti kliničkom slikom prevladava motorička slabost u donjim udovima, nestabilnost u hodu, tremor u rukama, smetnje mokrenja karakterizirane urgentnom inkontinencijom ili retencijom.

multipla-skleroza
Evidentirano
sin85
ex-staff
Blebetalo

Thank You
-Given: 2
-Receive: 13

you are bored only if you are boring

Awards
« Odgovor #39 : Ožujak 31, 2009, 19:55 »

samo da kažem da jedan od najučinkovitijh ljekova za simptome MS-a je marihuana. U SAD-u (California)ona se propisuje kako za MS tako i za CP te paraplegiju (otklanja nekontrolirano drhtanje nogu, grčeve, fantomske boli itd)
Evidentirano

have you ever danced with a devil in a pale blue moonlight
whiskey66
Piskaralo

Thank You
-Receive: 5

Awards
« Odgovor #40 : Svibanj 13, 2009, 23:33 »

samo da kažem da jedan od najučinkovitijh ljekova za simptome MS-a je marihuana. U SAD-u (California)ona se propisuje kako za MS tako i za CP te paraplegiju (otklanja nekontrolirano drhtanje nogu, grčeve, fantomske boli itd)

nazalost, krivo je to uvjerenje... marihuana nije lijek, to je samo analgetik... tj.djeluje tako da umanjuje bol, ali nikako ne lijeci..
zato se u nekim zemljama legalizira ili razmislja o legalizaciji marihuane, jer dosta pacijenta navodi bas marihuanu kao najbolji analgetik.. i to ne samo iz opijatnih razloga...  kazu da im umanjuje i osjecaj mucnine, pogotovo u bolesnika koji imaju rak 
Evidentirano
whiskey66
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #41 : Svibanj 13, 2009, 23:43 »

Sprjecavanje progresije bolesti - Imunomodulacijski lijekovi

Do godine 1993., do otkrića betainterferona (Betaferon) nije se moglo utjecati na prirodan tijek bolesti i u to vrijeme u velikog su se broja bolesnika vrlo brzo razvili teški neurološki ispadi, najčešće motorička slabost u donjim udovima, karakterizirana otežanim kretanjem i nestabilnošću u hodu. Otkrićem interferona 1b (Betaferon) ubrzo su pronađeni i interferon beta 1a pod  nazivom Rebif i interferon beta 1a Avonex, čime je za bolesnike s multiplom sklerozom nastao značajan pomak u usporavanju razvoja bolesti i u promjeni njezina prirodnog tijeka. U to vrijeme visoka cijena betainterferona onemogućivala je njihovu primjenu u siromašnijim zemljama. U našoj je zemlji redovita primjena interferona omogućena na teret HZZO-a godine 2005. i to je bilo veliko olakšanje za bolesnike i liječnike koji se bave tom bolešću. Beta interferoni su zbog svojeg utjecaja na prirodni tijek multiple skleroze nazvani imunomodulacijskim lijekovima. U liječenju se rabe sljedeći betainterferoni:

* Avonex (interferon beta 1a) za intramuskularnu primjenu, 1 × tjedno
    * Rebif (interferon beta 1a) za supkutanu primjenu, 3 × tjedno
    * Betaferon (interferon beta 1b), za supkutanu primjenu, svaki drugi dan.

Ostali imunomodulacijski lijekovi, koji ne pripadaju skupini betainterferona, jesu:

* Copaxone (glatiramer acetat)
    * Mitoxantron (novantron), a u nekim im je europskim zemljama pridružen
    * Tysabri (natalizumab)

Od interferona, a u našem se organizmu stvaraju i interferon alfa i gama, u liječenju multiple skleroze može se upotrebljavati i djelotvoran je samo interferon beta.
Djelotvornost betainterferona pozitivna je u oko 37% bolesnika. Danas je općeprihvaćeno stajalište da je betainterferon učinkovitiji ako se što ranije primijeni, dakle odmah nakon postavljanja dijagnoze bolesti u što većoj dozi i češćoj primjeni lijeka.
Osim interferona beta, u multiploj se sklerozi rabi i glatiramer acetat poznat pod nazivom Copaxon. Copaxom se primjenjuje potkožnim injekcijama svakodnevno, no vrlo se dobro podnosi. Mehanizam je djelovanja Copaxona drukčiji od interferona beta. Prema dosadašnjim istraživanjima, u oko 29% bolesnika nešto je manje učinkovit od betainterferona.
Imunomodulacijsko liječenje pokazuje sljedeće pozitivne učinke u bolesnika s multiplom sklerozom:

* smanjenje učestalosti i težine neurološkog pogoršanja (relapsa)
    * smanjenje broja oštećenja bijele tvari (lezija) vidljivih magnetnom rezonancijom
    * usporenje napredovanja bolesti i razvoja trajnoga neurološkog oštećenja.

Dok su betainterferon i Copaxon standardni oblici liječenja relapsno remitirajućeg oblika bolesti, za liječenje sekundarno progresivnog oblika multiple skleroze u većini zemljama Europe, SAD-a i Kanade, ali ne i u Hrvatskoj, odobren je blaži citostatik Mitoxantron, lijek koji se inače upotrebljava u kemoterapiji.
U bolesnika koji zahtjevaju intenzivije imunosupresivno liječenje u europskim se zemljama rabi monoklonalno protutijelo Tysabri. To je lijek koji se može primjenjivati samo u pojedinih bolesnika koji u početnoj fazi bolesti imaju učestale relapse, pokazuju slabiji oporavak i nedostatno zaustavljanje bolesti na konvencionalni način liječenja. Tysabri se primjenjuje prema određenom protokolu i kriterijima zbog mogućih ozbiljnih nuspojava koje se mogu izbjeći samo pažljivim odabirom bolesnika.
Osim nabrojenih lijekova, za utjecaj na tijek bolesti upotrebljavaju se intravenski imunoglobulini, posebice nakon porođaja. Neka su istraživanja pokazala da učestalost recidiva simptoma multiple skleroze nakon porođaja mogu spriječiti imunoglobulini. Primjenjuju se u dozi od 0,4 mg/kg tjelesne težine raspodjeljenoj u nekoliko dana i prema nekim protokolima u manjoj dozi (10 g) jednom svaki mjesec tijekom šest mjeseci. No neka novija istraživanja ne potvrđuju njihovu veću učinkovitost u sprječavanju relapsa.
U bolesnika koji ne primaju interferon ili Copaxon ili u bolesnika u kojih je interferon nedjelotvoran primjenjuje se imunosupresivno liječenje azatioprinom (Imuran), a katkad se primjenjuje u kombinaciji s Copaxonom pa i s interferonom.

Primarno progresivan oblik bolesti rjeđi je i do sada nije nađen lijek koji bi mogao utjecati na razvoj tog oblika bolesti.
Rano započinjanje liječenja je bitno jer su brojna istraživanja pokazala da se nepopravljiva oštećenja aksona mogu dogoditi već na samom početku bolesti. Bolesnike kojima je postavljena dijagnoza multiple skleroze u liječenje treba uključiti što je ranije moguće, a u obzir treba uzeti i bolesnike s CIS-om koji imaju visok rizik od razvoja multiple skleroze. Važno je naglasiti da utjecaj ni jednog od ovih lijekova na plod u trudnoći nije poznat, pa se stoga svim bolesnicama koje planiraju trudnoću ne savjetuje započinjanje liječenja ili se savjetuje prestanak uzimanja lijeka.

Kako djeluju interferoni beta?

Interferoni su bjelančevine koje se normalno proizvode u čovjekovu imunosnom sustavu. U liječenju se primjenjuju industrijski proizvedeni interferoni, koji su istog sastava ili pokazuju minimalnu razliku u usporedbi s onima iz ljudskog tijela. Mehanizam djelovanja interferona beta temelji se na smanjivanju intenziteta upale i štetnoga djelovanja na mijelinsku ovojnicu, kao i na snažnom protuvirusnom djelovanju. Oni dokazano smanjuju učestalost relapsa, smanjuju broj demijelinizacijski lezija u magnetnoj rezonanciji, dok utjecaj na napredovanje bolesti postoji, ali u manjoj mjeri nego na učestalost relapsa i broj demijelinizacijskih lezija vidljivih u magnetnoj rezonanciji.
Mehanizam djelovanja interferona beta. Betainterferon ostvaruje takvo djelovanje smanjujući produkciju aktiviranih limfocita, sprječavajući ulazak aktiviranih limfocita u središnji živčani sustav kroz krvno-moždanu branu i smanjujući stvaranje upalnih tvari koje aktiviraju razaranje mijelinske ovojnice.
Lijek se uzima u obliku potkožnih ili muskularnih injekcija. Na početku uzimanja lijeka medicinske sestre educiraju bolesnike o pravilnoj tehnici priprave lijeka i uboda te nakon nekoliko tjedana bolesnici bivaju osposobljeni za samostalno uzimanje lijeka.
Nuspojave koje se češće pojavljuju prigodom primjene betainterferona jesu: reakcije na mjestu uboda, poput crvenila ili infekcije koje se učenjem pravilne tehnike primjene injekcije uspješno otklanjaju, zatim simptomi slični gripi kao što su povišena tjelesna temperatura, bolovi u kostima i mišićima koji mogu slijediti nakon injekcije bilo kojeg od spomenutih triju betainterferona. Oni se uspješno otklanjaju lijekovima koji se inače upotrebljavaju u liječenju povišene tjelesne temperature (paracetamol, acetilsalicilna kiselina). Ostale, rjeđe nuspojave jesu: povišenje jetrenih enzima, alergijske reakcije, depresija, anemija ili nizak broj leukocita.
Interferon beta prikladan je za liječenje bolesnika s relapsno remitirajućim oblikom bolesti koji zadovoljavaju sljedeće kriterije:

* sposobni su samostalno hodati 500 metara,
    * imali su najmanje dva klinički značajna relapsa u posljednje dvije godine,
    * imaju više od 18 godina,
    * nemaju kontraindikacije (nema medicinskog razloga zbog kojeg bolesnik ne bi trebao dobivati lijek) kao što su trudnoća, depresija ili alergija na lijek.

S liječenjem treba prestati ako se pojave ozbiljne nuspojave ili ako se planira trudnoća. Pokaže li se da lijek nije učinkovit, također treba prestati s liječenjem.
Neučinkovitim se lijek proglašava ako:

* bolesnik doživi 2 teška relapsa u 12 mjeseci koja je potvrdio neurolog. Teški relaps je svaki onaj koji zahtijeva liječenje kortikosteroidima;
    * se u bolesnika postupno razvijaju sve teža neurološka oštećenja unutar 6 mjeseci;
    * bolesnik izgubi sposobnost samostalnog hoda s pomagalom ili bez njega u trajanju od najmanje 6 mjeseci.

U pravilu, bolesnici teško prihvaćaju i često odbijaju prestanak liječenja betainterferonom ako nemaju mogućnost drugog načina liječenja. No nedjelotvoran lijek svojim popratnim djelovanjem može pogoršati bolesnikovo stanje.
Nedjelotvornost lijeka može biti posljedica stvaranja protutijela na interferon i potrebno ga je prekinuti barem na određeno vrijeme. Pojava izraženije malaksalost i slabosti i dugotrajno pojavljivanje povišene temperature znakovi su da liječenje betainterferonom treba prekinuti.
Zbog navedenog svakog bolesnika koji prima betainterferon potrebno je pomno pratititi kako bi se uočila njegova smanjena djelotvornost ili nedjelotvornost. U početku primjene lijeka neurološka je kontrola potrebna svaka tri mjeseca, a potom svakih šest mjeseci. Specijalist će na temelju kliničkog nalaza prosuditi o potrebi da se kontrolira magnetna rezonancija. Svrha takvog praćenja bolesnika nije prekid liječenja inerferonom, kako to bolesnici često doživljavaju, nego potreba da se prema potrebi lijek zamijeni, i to primjenom druge vrsta interferona ili drugog načina imunomodulacijskog liječenja da bi se u bolesnika spriječio razvoj degenerativne faze bolesti.

Copaxon

Glatiramer acetat (Copaxon) sintetski je lijek koji se sastoji od četiriju aminokiselina koje su sastavni dio mijelina u čovjeka. Smatra se da lijek djeluje na imunosni sustav tako da smanjuje upalni proces na mjestu oštećenja mijelinske ovojnice. Lijek, poput interferona, smanjuje učestalost relapsa i broj oštećenja vidljivih magnetnom rezonancijom. Upotrebljava se u liječenju bolesnika s relapsno remitirajućim oblikom bolesti. Primjenjuje se svakodnevnim potkožnim injekcijama i bolesnici su nakon edukacije sposobni sami davati lijek. Češće nuspojave koje se pojavljuju prigodom primjene Copaxona jesu reakcije na mjestu uboda poput crvenila, otekline ili infekcije, umor, slabost, tremor (drhtanje ruku) i povećanje limfnih čvorova. Djelovanje Co paxona temelji se na principu tzv. desenzibilizacije. Lijek se, naime, sastoji od bjelančevina koje odgovaraju sastavu mijelinske ovojnice, te limfocite aktivirane na ovojnicu deaktivira. Također potiče stvaranje tzv. dobrih limfocita koji smiruju upalni proces.

Što s bolesnicima koji ne reagiraju na Betaferon ili Copaxon?

U bolesnika koji pokazuju relapse i progresiju bolesti usprkos terapiji Betaferonom ili Copaxonom, može se pokušati kratkotrajna primjena imunosupresivne terapije uz kortikosteroide, a potom opet pokušati liječenje interferonom.

http://www.multipla-skleroza.com/page_6_2_1.asp
Evidentirano
whiskey66
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #42 : Svibanj 13, 2009, 23:45 »

Što su to monoklonalna protutijela ili tzv. čarobni metak?

Da bismo mogli razumjeti djelovanje monoklonalnih protutijela, potrebno je objasniti što su to uopće protutijela. Protutijela su proteini koji se nalaze u krvi i u drugim tjelesnim tekućinama. Iako su sva protutijela slična, na vršku protutijela nalazi se neznatno drukčija struktura, koja omogućuje raznolikovanje velikog, milijunskog broja protutijela. Svako se protutijelo veže za specifični antigen i baš ta velika različitost protutijela omogućuje prepoznavanje različitih antigena koji dolaze u naš organizam. Mjesto gdje se protutijelo i antigen prepoznaju zove se epitop. Identičan epitop na protutijelu i antigenu omogućuje njihovo savršeno spajanje poput ključa i ključanice. Protutijelo zapravo tako prepozna svoj antigen među milijunima različitih molekula nekog organizma. Takva osobitost protutijela omogućuje njihovo ciljano vezanje na antigene virusa, bakterija i drugih uzročnika koji dolaze u naš organizam te ih imunosni sustav na takav način uništava i štiti nas. No u autoimunim bolestima kao što je MS prirodan imunološki sustav napada svoje vlastite stanice.

Zbog navedene specifičnosti protutijela, znanstvenici su uspjeli bioinžinjerstvom proizvesti protutijela za uništavanje specifičnih stanica našeg tijela. Takva se protutijela nazivaju monoklonalnim protutijelima, jer nastaju od istovjetne osnovne stanice. Ona su specifična za pojedini antigen koji nakon spajanja uništavaju.

U liječenju multiple skleroze primjenjuju se dvije vrste monoklonalnih protutijela i to:

Natalizumab (Tysabri) - monoklonalno protutijelo koje napada antigene adhezijskih molekula na krvno-moždanoj brani te tako onemogućuju prolazak bijelim krvnim stanicama u središnji živčani sustav i uništenje mijelinske ovojnice. Primjena Natalizumaba dopuštena je u SAD-u i Kanadi, kao i u većem dijelu Europe.

Alemtuzumab (Campath) - monoklonalno protutijelo na CD52 limfocite – još je u fazi ispitivanja, iako su dosadašnji rezultati primjene ovog preparata izuzetno dobri.

Tysabri (Natalizumab)

Tysabri je laboratorijski proizvedeno monoklonalno protutijelo koje utječe na molekule (adhezijske molekule) krvno-moždane brane koje omogućuju ulazak limfocita u središnji živčani sustav. Natalizumab tako sprječava ulazak limfocita, koji su senzibilizirani na mijelin, iz krvi u središnji živčani sustav. Njegova je učinkovitost u relapsno remitirajućem obliku bolesti velika – smanjuju učestalost relapsa u 70% bolesnika i sprječavaju progresiju bolesti u oko 65% bolesnika s multiplom sklerozom. Lijek je prvi put bio odobren za liječenje multiple skleroze u studenome 2004., ali je tri mjeseca nakon toga povučen iz upotrebe jer se u triju bolesnika koja su uzimala lijek zajedno s interferonom beta ili s mitoksantronom razvila fatalna virusna (polyoma virus – JC virus) infekcija mozga, tzv. progresivna multifokalna leukoencefalopatija (PML).

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) ponovno je odobrila Tysabri za liječenje relapsno remitirajućeg oblika multiple skleroze u lipnju 2006. Lijek je ponovno stavljen u upotrebu nakon revizije rezultata kliničkih istraživanja, velikim dijelom i zbog pritiska bolesnika koji su ga dobivali i osjećali su se bez relapsa tijekom uzimanja lijeka.

Tysabri se primjenjuje u samo određenih bolesnika u kojih prethodno imunomodulacijsko liječenje nije imao učinka ili ga nisu dobro podnosili. Ne smije se upotrebljavati u kombinaciji s drugim imunomodulacijskim ili imunosupresivnim lijekovima jer mogući štetni učinci kombinirane terapije nisu još sasvim istraženi. Prije početka liječenja Tysabrijem bolesnici moraju razgovarati s liječnikom o koristi i rizicima od ovakve terapije, a liječnik koji ga primjenjuje mora poznavati protokol, odnosno točno indikacijsko područje kada se može rabiti Tysabri. Lijek se primjenjuje u infuzijama jednom mjesečno. Danas se primjenjuje u osoba s multiplom sklerozom koji pokazuju potrebnu snažnijega imunosupresivnog liječenja. Primjenjuje se prema strogom protokolu, samo u specijaliziranim centrima. U 4 % bolesnika može se pojaviti hiperesenzibilna reakcija što ne odudara od postotka hipersenzibilnosti vidljivih prigodom primjene drugih lijekova.

Campath (alemtuzumab)

Campath je monoklonalno protutijelo koje razara CD52 antigene na limfocitima i monocitima, pa se i naziva anti CD-52 monoklonalnim protutijelom. CD 52 je vrsta bjelančevine poznate i pod nazivom leukocitni antigen. Prikazuje se na nekoliko vrsta bijelih krvnih stanica kao što su leukociti i limfociti (stanice T), makrofagi (stanice koje proždiru mijelin), monociti i timociti (nezreli limfociti). Campath je vrlo učinkovit u razaranju stanica T, koje su odgovorne za demijelinizacijska oštećenja koja nastaju u multiploj sklerozi.

Lijek se primjenjuje u infuziji i učinkovito uništava limfocite T i zaustavlja bolest.

Nuspojave lijeka jesu razvoj autoimune, idiopatske trombocitopenične purpure karakterizirane mogućnošću vrlo opasnog krvarenja. Trećina je ispitanika razvila protutijela na tireotropni receptor uz razvoj autoimune bolesti štitnjače.

S obzirom na to da se CD52 protein prikazuje i na stanicama muškoga reproduktivnog sustava, upitan je utjecaj Capatha na reproduktivnu sposobnost u muškaraca.

http://www.multipla-skleroza.com/page_8_1_0.asp
Evidentirano
totalna steta
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #43 : Lipanj 19, 2009, 20:17 »

Možda nekome može pomoći;
Moja dugogodišnja prijateljica, čiji je suprug također bio naš supatnik, zamolila me da napišem da, ako nekome treba, prodaje 4 kutije Bataferona 1-b (1 kutija=15 injekcija). Cijena jedne kutije je 3500 kn.

Njezinom suprugu, nažalost, više neće trebati (nema veze s MS-om, da se ne preplašite!). Ako možda znate da netko treba, traži, kupuje, molim vas da se javite.
Koliko mi je poznato, u ljekarni je cijena kutije 6900 kn a ona je ostala sama s djetetom, situacija je teška i koliko god osjeća sram zbog toga, nažalost nema izbora.
Ja sam uz nju dušom i tijelom, ali nažalost ne mogu joj novčano pomoći a ona nema od koga tražiti pomoć.
Znam da ćete razumjeti, pomoći će ako  uspijemo riješiti makar i jednu kutiju.

Broj moba je ******** (Bruno - njezin brat - Zagreb)

nadam se da se nitko neće uvrijediti zbog ovoga. Ako znate nekoga, molim javite.
Puno hvala svima.

Maknula sam broj mobitela, pravila foruma ne dozvoljavaju javno objavljivanje privatnih adresa, brojeva ili mail adresa.
Zainteresirani se mogu javiti Totalnoj šteti privatnom porukom i razmjeniti brojeve.
Eddy
« Zadnja izmjena: Lipanj 22, 2009, 14:22 ○ eddy ○, Reason: micanje capsa i broja mobitela » Evidentirano
Kica
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #44 : Rujan 02, 2009, 02:35 »

Zdravo svima,bolujem od MS-a 13 god.i lecila sam se betaferonom 5 god.da bih aprila meseca 2009 god. pocela lecenje Campathom.Primala sam ga 5 dana po 20 mg. zajedno sa 1000 mg. metilprednizolona.Za vreme svoje bolesti bila sam jako aktivna,radila sam atletske treninge.Tada sam mogla reci da se jako dobro osecam.Medjutim od kako sam primila Campath ja sam tek posle mesec dana bila svesna koliko je moja MS bila losa jer sam shvatila da se mnogo dobro osecam od kako sam primila ovaj lek,takoreci osecam se zdravom.Iako sam znala i pre Campatha da provedem po mesec dana na moru i suncam se na suncu u vreme kada se niko ne sunca osecala sam umor i zategnutost misica,ponekad i blag tremor.Medjutim sada posle ovog letovanja gde sam pocela sebe da maltretiram napornim treninzima i plivanjem na duge staze ja sam shvatila da lek itekako deluje jer nisam osetila ni jednog trenutka bilo sta sto bi me podsetilo na MS.
Prva tri dana sam jako tesko podnela lek i jos nekih 10-ak dana mi je bilo konfuzno u glavi ali je sve polako dolazilo na svoje.Nisam imala nista od onih strasnih kontraindikacija koje su mi dali lekari da potpisem jer sam upala u studiju za Campath a kada sam u studiji ne placam lek koji inace kosta kazu 27000 eura.Pokusni kunic?Mozda i jesam ali lek definitivno deluje.Njegova prednost je ta sto deluje jako dobro na MS i sto sam se odmorila od bockanja betaferonom svaki drugi dan.
Nadam se od sveg srca da ce i drugi pacijenti dobiti sansu da prime ovaj lek za koji kazu da je CAROBNI METAK ZA MS...

Evidentirano
Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 8
-Receive: 77

Volim se gibat, gibat, gibat

Awards
« Odgovor #45 : Prosinac 02, 2009, 12:59 »

Trudnoća i multipla skleroza

Novo britansko istraživanje pokazalo je da trudnoća može usporiti napredovanje multiple skleroze.
U istraživanju je sudjelovalo oko 330 žena kojima se tijekom perioda
od 18 godina procjenjivalo napredovanje multiple skleroze korištenjem posebno razvijenih mjernih ljestvica.
Pokazalo se da je u razdoblju istraživanja bolest kod čak 55% žena došla
do faze u kojoj žene trebaju pomoć da propješače samo 100 metara.
No, istraživači su otkrili da su žene koje su nakon postavljane dijagnoze
multiple skleroze imale dijete imale i 39% manju vjerojatnost da će doći u fazu u kojoj ne mogu prohodati 100 metara.

Ostatak teksta možete pročitati Ovdje

Mojdoktor
Evidentirano

Od kolijevke pa do groba najljepše je studentsko doba
"Kad izgubiš ponos, nisi izgubio ništa;
kad izgubiš zdravlje, izgubio si pola;
kad izgubiš volju, izgubio si sve.”
Sun
*teta iz klaonice*
Ovisnik

Thank You
-Given: 156
-Receive: 177

Awards
« Odgovor #46 : Srpanj 04, 2011, 17:22 »

Novo britansko istraživanje pokazalo je da trudnoća može usporiti napredovanje multiple skleroze.

ovo moram reći svojoj radnoj kolegici i čim prije ju poterati da ostane trudna i da ode na porodiljni
Evidentirano

ja ne svijetlim, ja sijevam
Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #47 : Listopad 13, 2011, 20:26 »

APITOKSINOTERAPIJA U LIJEČENJU MULTIPLA SKLEROZE

Multipla skleroza (MS) teška je bolest centralnog živčanog sustava (CŽS) koja ograničava i s vremenom sprečava kretanje i orijentaciju te oboljele osobe može dovesti u stanje teške invalidnosti. MS nastaje tako što imunološki sustav napada CŽS uništavajući mijelin (omotač živca), pa se tako smanjuje, a s vremenom i prestaje mogućnost kontrole prvo ekstremiteta, a potom i drugih funkcija u organizmu (stolica, mokraća, sluh, govor i sl.). Imunološki sustav napada svoj organizam, pa se zato MS smatra autoimunom bolešću.
Konvencionalna medicina u pokušajima da zaustavi MS koristi se kortikosteroidima i interferonskim lijekovima. Međutim, od početka primjene sintetičkih lijekova te vrste nije poznato da je i jedan slučaj MS-a izliječen. Dr. Igor Krivopavlov Vladimirovič-Moskvin, pristaša tradicionalne i alternativne medicine (naročito apiterapije) i direktor Api-Centra u Čeljabinsku, ali i profesor na Medicinskom fakultetu u Moskvi, na internetskoj stranici navodi usporedne efekte koje uzrokuju kortikosteroidi i pčelinji otrov.

Vrijedi ih vidjeti:
Kortikosteroidi                                                                              Pčelinji otrov
Steroidni dijabetes, gojaznost                                                              Normalizacija metabolizma
Sindrom apstinencije                                                                          Odsustvo sindroma apstinencije
Povećanje arterijskog tlaka                                                                  Stabilizacija arterijskog tlaka, diureza
Imunodepresivno                                                                                Imunostimulacijski
Trombogeneza                                                                                   Antitrombogeneza
Nizak antiinfekcijski efekt                                                                    Visok antiinfekcijski efekt
Čir na želucu i crijevima                                                                      Antiupalni i regenerativni učinak
Psihički i epileptički poremećaji, nesanica, depresija                                 Sedativni, antidepresivni i antiepileptički efekti

Pčelinji otrov uz primjenu i drugih pčelinjih proizvoda za sada je vrlo obećavajuća i jedina poznata nada za oboljele od MS-a.
Kako primijeniti apitoksinoterapiju? Prije svega moramo poštovati pravilo da terapiju pčelinjim otrovom ne mogu primjenjivati osobe koje su na njega alergične, osobe koje imaju infektivne i psihičke bolesti, bolesti jetre i podželudačne žlijezde, bolesti bubrega (naročito hematurija), bolesti nadbubrežne žlijezde (naročito Adisonova bolest), sepsu i opće infekcijske bolesti, dekompenzaciju srca i krvnih žila, bolesti krvoformirajućeg sustava sa sklonošću krvarenju, opću slabost organizma te osobe kojima je srčani mišić značajnije oštećen.

Ženama u vrijeme trudnoće nije dopuštena primjena apitoksinoterapije.

Poželjno je da tu metodu liječenja provode liječnici, a kada to nije moguće, na prvom tretmanu prisutnost liječnika sa antišok terapijom je obvezatna.
Evidentirano

Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #48 : Listopad 13, 2011, 21:18 »

Osobama koje dobro podnose pčelinje ubode, terapija počinje sa 3 uboda, primjenjuje se svaki treći dan, svaki sljedeći tretman povećava se za po dva,
do ukupno 18 uboda u jednome danu, s time što u dva slobodna dana idu po dva uboda, jedan u glavu, drugi u kralježnicu.
Aplikacije se provode u zonama živčanih puteva, na bolnim mjestima i akupunkturnim točkama.
Prije svakog tretmana prvi ili prva dva uboda stavljaju se u zonu nadbubrežne žlijezde.
Ubode prema načinu rotacije treba rasporediti po cijelome tijelu.

U zoni glave ubodi se apliciraju na 7 točaka:
3 prsta iznad svakog uha; 4 prsta iznad svakog uha; 1 ubod u vrat gdje leđna moždina izlazi iz lubanje; 1 ubod u vrh glave i jedan na pola puta između tih dviju točaka. 

U zoni vrata jedan ubod na pola puta između prvog vratnog pršljena i lubanje.

U zoni kralježnice tretiraju se točke lijevo i desno od nje, na mjestima gdje se na pritisak pojave oštećenja mijelina;
u sredinu kralježnice između pršljenova (od prvog do posljednjeg). Ubodi u kralježnicu i oko nje trebaju biti češći nego na drugim mjestima i u serijama od 5 do 6 uboda, naročito u zonama gdje se uoči oštećenje mijelina. Ako je poremećena funkcija nogu, ubodi se apliciraju češće u pojasnom dijelu,
a za ruke u zoni vrata i između lopatica.

U zoni nogu ubodi se stavljaju:
zadnja strana koljena (pregib); zadnja strana lista 4, 6 i 8 prstiju ispod i iznad pregiba; na koljeno stavimo šaku, blago raširimo prste i prstenjak odredi točku za aplikaciju; na bočnoj strani butine (sredina između kuka i koljena); iznad skočnog zgloba za debljinu 3 prsta; za debljinu 5+1 prsta iznad prethodnog u pravoj liniji; 3 prsta ispod debelog mesa; za debljinu 4 prsta ispod prvog u pravoj liniji; po jedan ubod iznad skočnog zgloba s unutrašnje strane za debljinu 3 prsta; ubod u debelo meso (tamo gdje se daju injekcije).   

Stopala: 5 mm u produžetku smjera između malog prsta i prstenjaka s gornje strane; za debljinu kažiprsta ispod skočnog zgloba; prednja strana luka (unutrašnja strana stopala) 1,5 cm od poda; isto to na zadnjoj strani stopala 1,5 cm od sredine prema vani; u prednju donju stranu tabana, između prsta se također mogu aplicirati ubodi ako pacijent ima problema s cirkulacijom ili bilo koje druge tegobe s obje strane, s time što gornja strana treba biti više zastupljena.

Ruke se ubadaju u pregib lakta s prednje strane; 4 prsta ispod i iznad pregiba lakta (u sredinu bicepsa); u sredinu zgloba šake; u sredinu dlana; između palca i kažiprsta; u ramena gdje se vrši cijepljenje; u jagodice ruke koja ima tremor ili trne (može jedan ubod u dva prsta); u nadlakticu - bočna strana; na pola puta između zgloba šake i lakta, na pola puta između ramena i lakta; u podlakticu (vanjska strana) za debljinu 2 prsta iznad zgloba; u podlakticu (unutrašnja strana) na 1,5 cm od zgloba prema sredini ruke, mjesto gdje se mjeri krvni tlak. Kada ispružimo ruku, svi ubodi su u pravome smjeru i prate smjer srednjeg prsta, i vanjska i unutrašnja strana.

Rameni pojas i lopatice: dva i tri prsta od vrata prema rubu ramena; u gornju zonu lopatice bliže kralježnici; po jedan ubod lijevo i desno od prvog kralješka 10 cm; po 1 ubod 4 cm ispod prethodnih uboda u pravoj liniji.

Prednja strana: u donji dio trbuha 4+3 prsta ispod pupka; u grudi 4 prsta iznad točke pleksusa (dekolte).

U debelo meso: tamo gdje se daju injekcije.

Nikada se ne ubadaju mjesta koja su crvena ili otečena od prethodnih injekcija i nikada se dva uboda ne stavljaju na isto mjesto.
Također se nikada ne apliciraju pčelinji ubodi ako postoji opća slabost organizma.
Ako to ne procijeni osoba kojoj se provodi tretman, pokazat će nam glavobolja koja se pojavi nakon uboda.

Otok na mjestima uboda prirodna je reakcija organizma te je potpuno normalna i poželjna pojava. Kako se organizam navikava na pčelinji otrov, oticanje na mjestima uboda s vremenom će nestati, ali pčelinji otrov i dalje ima nesmanjen učinak.
Evidentirano

sandy
Profesionalac

Thank You
-Given: 15
-Receive: 88

Awards
« Odgovor #49 : Listopad 13, 2011, 21:41 »

Ima jedan zgodan spot povodom World MS day
http://www.youtube.com/watch?v=pXWihqmEjO0
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.861 sekundi uz 26 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 614KB. (show)
Cache hits: 18: 0.00087s for 77289 bytes (show)
Queries used: 26.

[show queries]