Forum-OPP
Prosinac 19, 2014, 04:55 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1] 2   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Dekubitusi  (Posjeta: 21587 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
lu
Administrator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 1582
-Receive: 754

Awards
« : Svibanj 27, 2007, 12:22 »

ŠTO SU DEKUBITUSI (RANE OD PRITISKA)?

Rane od pritiska (dekubitusi) jesu bilo koji "prekid" kože ili bilo koje područje na tijelu gdje je koža ili tkivo mrtvo (odumrlo), a nove se tkivne stanice stvaraju (čvrsto zacrvenjeno područje ili meko ljubičasto-plave boje). Uzrok je uvijek jaki i produženi pritisak na kožu koji prekida krvnu opskrbu u tom dijelu kože.

Najveći pritisak na tkivo uvijek je u području izbočenih dijelova kostiju, kao što su sjedaće kosti, kukovi i pete. To su ujedno mjesta na koja treba osobito paziti! Prije ozljede postoji automatizam kojim se vrpoljite u stolici ili se mijenja položaj i na taj način omogućava dotok krvi u to područje. Nakon ozljede leđne moždine ne postoji više taj mehanizam automatizma mijenjanja položaja. Sve dok mislite i mičete se pomažući na taj način da u određeno područje dođe krv, nema opasnosti od dobivanje dekubitusa. Ako se zaboravite micati krvna opskrba će biti prekinuta a rezultat je dekubitus.

Pritisak je najveći na kost, pa će i većina oštećenja biti tamo. Na koži ranica može biti malena, ali ispod kože može biti opsežna.
KAKO DEKUBITUSI ZACJELJUJU?

Općenito, sve ozljede kože zacjeljuju na isti način. Da biste mogli razumjeti zašto dekubitusi zacjeljuju tako dugo, potrebno je znati nekoliko osnovnih činjenica o cijeljenju rana. Postoje tri stupnja cijeljenja rane:

1.stupanj upale,

2.stupanj umnažanja,

3.stupanj preinake.

Vremenski razmak
Prvi stupanj.       

Područje rane na dodir postaje crveno i čvrsto. To se događa zato što je povećana opskrba krvlju i bijelim krvnim tjelešcima koja odlaze u to područje da "očiste" mrtve stanice tkiva i spriječe infekciju.

(3-5 dana).

Drugi stupanj.       

Novostvorene krvne žile formiraju se da omoguće tom području opskrbu kisikom i hranom. Područje izgleda crveno i neravno. U isto vrijeme nove stanice kože nalaze se u dubini rane. Nakon što se stvori prvi sloj stanica, druge stanice kože rastu ispod njih ispunjavajući na taj način ranu. Ovaj se proces odvija jako sporo.

Rubovi rane stvaraju slojeve na isti način kao što je opisano. Rana izgledom postaje manja i ožiljno tkivo stvara se na površini kože.

Kod dobokih rana osobito je važno da se prvo ne zatvore rubovi rane. Ako se to dogodi, stvara se džep u sredini rane koji se obično inficira. Ovaj se prostor može proširiti i ponovno otvoriti iznutra prema van.

(1-21 dan, ovisno o veličini i dubini rane. Može potrajati i duže).

Treći stupanj.       

Ožiljkasto tkivo postaje čvršće i može promijeniti boju, ali ožiljno tkivo nikada nije čvrsto kao koža.

(Više od 2 godine).
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #1 : Svibanj 27, 2007, 12:46 »

Što pomaže bržem cijeljenju i kako pomoći?

« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2009, 19:14 twinkielittlestar » Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #2 : Svibanj 27, 2007, 13:08 »

« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2009, 19:15 twinkielittlestar » Evidentirano

Malecka
Ovisnik

Thank You
-Given: 0
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #3 : Svibanj 27, 2007, 15:11 »

Nazalost, znam sto je to! Fala Bogu nemam vise tih problema! i ne ponovilo se!!!!!
Ali meni su se napravile strije od lezanja i to na najgorem mjestu na ledjima. To je bilo tada prije 15 godina i nisu se ni sirile, ali nisu bas ni zacijelile!
Dekubitusi grozno bole.
Evidentirano
sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 95
-Receive: 45

Awards
« Odgovor #4 : Svibanj 27, 2007, 22:40 »

srecom,nisam imala do sada problema sa timali izgleda uzasno!
Evidentirano

Whoever said \\\"Diamonds are girls best friend\\\" never owned a dog <3
hrvoje
Piskaralo

Spol: Muški

Thank You
-Receive: 2

Awards
« Odgovor #5 : Svibanj 28, 2007, 13:29 »

valjda neće biti problema u vezi ovog linka, sve o dekubitusima, i kako izgledaju možete vidjeti na ovom linku, btw upozoravam mladje od 16 da link ne otvaraju kao niti oni koji imaju slabji želudac jer su fotke šokantne, odmah se idete pregledavat da nemate slučajno ranicu.naći ćete sve o dekubitusu,kako s eljeći i kako ih sprijećiti,a fotke će va sponukati na to da redovito vodit ekontrolu o njima.
http://www.paraplegia-hr.com/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=161

takodjer ima i pitnaja osoba lječniku u vezi simptoma, a fotke su šokantne zato što su slikane na operaciji dekubitusa.
« Zadnja izmjena: Svibanj 28, 2007, 13:35 hrvoje » Evidentirano
Vilena
Ovisnik

Thank You
-Given: 118
-Receive: 124

Awards
« Odgovor #6 : Svibanj 28, 2007, 13:51 »

znam kako je to, nagledala samih se i načistila. zapravo 3 i 4 stupanj su najgori - tkivo propada, nastaje nekroza koja uništava apsolutno sve i doslovce nastaju rupe po tijelu na mjestima gdje je dekubitus. imala je moja baka na trtici, uspjela sam to sanirati al sam se namučila, trajalo je i trajalo. užasno, a kako tek boli!
Evidentirano

"once there was a time
 when no man had ever touched the earth
 all that has been built was balanced
 and so was man's birth
 come with me
 and you'll see..."
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #7 : Svibanj 28, 2007, 14:07 »

Moja mama imala na petama. Trajalo je nekoliko mjeseci dok nismo sanirali. Čuvajte se, mijenjajte položaje, održavajte kožu suhom i držite se preporuka.
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #8 : Svibanj 30, 2009, 10:42 »

Moja mama imala na petama. Trajalo je nekoliko mjeseci dok nismo sanirali. Čuvajte se, mijenjajte položaje, održavajte kožu suhom i držite se preporuka.

Do ove godine to je bilo sve po tom pitanju u 9 godina nepokretnosti i inkontinencije (Alzheimerova bolest).

Danas ih ima po dva na svakom kuku i jedan veliki na trtici. Jedan na kuku je skroz do kosti i kod pomaka se točno vidi kako se kost unutra pomiče. Izgleda prestrašno, gnoj curi, zaudara... Sva sreća pa ona više ne osjeća bol.
O financijama da i ne govorim. Samo jedan flaster za trticu dođe 80 kuna, a traje 2 dana. HZZO daje na kapaljku par flastera mjesečno pa se ti slikaj s njima. Granugel krema (mala tubica) dođe od 20-28 kuna. Traje dva-tri previjanja svih tih rana. O tekućinama za ispiranje i gazama i ljepljivim trakama da i ne govorimo.

Zanima me kako osobe koje nemaju financijske mogućnosti niti pomoć sa strane izlaze na kraj sa ovakvim situacijama? 
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 275
-Receive: 585

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #9 : Svibanj 30, 2009, 12:54 »

Pitaš kako izlaze na kraj oni koji su lošeg financijskog stanja? Hoćeš da ti lažem ili da izvučem odnekud postotak smrtnosti? 
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #10 : Svibanj 30, 2009, 12:58 »

Da, jasno mi je.
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #11 : Lipanj 04, 2009, 16:05 »

Ovako to danas izgleda

leđa:

lijevi bok:
http://www.forum-opp.com/gallery/538_05_06_09_9_58_26.jpeg
Dekubitusi

desni bok:

Sve se ovo događa zadnjih mjesec dana. Njegu ima još i veću nego svih ovih godina, ali očito cirkulacija je sve slabija i organizam je dao svoje.
« Zadnja izmjena: Lipanj 05, 2009, 10:00 ○ eddy ○, Reason: Stavljene slike na forumski server » Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #12 : Lipanj 05, 2009, 08:35 »

To su draži dekubitusa... nestane tkiva i to svih slojeva i nema od čega zarastat. Toga mene najviše strah jednoga dana kad budem stara ( valjda budem uspjela do starosti! ) , da će me oni sredit 
Evidentirano

blueangel0
..::Globalno smetalo::..
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 194
-Receive: 103

..:: somewhere in heaven ::..

Awards
« Odgovor #13 : Lipanj 05, 2009, 09:27 »

ajme to izgleda prestrašno

kao da nedostaje tkiva unutra strašno ne želim ni zamišljati koliko boli

ali da alkohol pomaže u zacijeljivanju?
« Zadnja izmjena: Lipanj 05, 2009, 09:29 blueangel0 » Evidentirano

..:: The luck of the Irish ::..
sibirska pijavica
Ovisnik

Thank You
-Given: 202
-Receive: 226

Awards
« Odgovor #14 : Lipanj 05, 2009, 20:03 »

Ajme, mislim znam da ju sigurno okrecete i pazite, ali kako moze svejedno doci do ovoga
Evidentirano

I\\\'m not mean. You \\\'re just a sissy.
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 110
-Receive: 133

Awards
« Odgovor #15 : Lipanj 07, 2009, 21:57 »

Ajme, mislim znam da ju sigurno okrecete i pazite, ali kako moze svejedno doci do ovoga

OSoba je nepokretna,ne kreće se,slaba je cirkulacija bla...bla...bla...da ne nabrajam...ne može samo okretanje osobe spriječiti dekubituse   Tu je više faktora povezano i sve skupa dovede do ovakve situacije,ti kad se nažuljaš (spavajući) imaš dobru cirkulaciju koja ti pomaže da koža automatski ne odumire
Evidentirano

sibirska pijavica
Ovisnik

Thank You
-Given: 202
-Receive: 226

Awards
« Odgovor #16 : Lipanj 08, 2009, 22:24 »

OSoba je nepokretna,ne kreće se,slaba je cirkulacija bla...bla...bla...da ne nabrajam...ne može samo okretanje osobe spriječiti dekubituse   Tu je više faktora povezano i sve skupa dovede do ovakve situacije,ti kad se nažuljaš (spavajući) imaš dobru cirkulaciju koja ti pomaže da koža automatski ne odumire

pa ok sve to stoji...ali znam jednoga decka kojije imao prometnu i ne ostao 100% invalid....uglavnom strasno....doma ga mama pazi i nema rane lezi koji 7 godina, imao ih je dok je bio u bolnici....mozda ima utjecaja i starost....
Evidentirano

I\\\'m not mean. You \\\'re just a sissy.
dobra.vila
babica
Ovisnik

Thank You
-Given: 99
-Receive: 59

°ninapenda wewe°

Awards
« Odgovor #17 : Lipanj 08, 2009, 22:27 »

Definitivno utjece vise faktora,ali okretanje i mjenjanje polozaja je pod obavezno u prevenciji..
Evidentirano

Pristao sam bit ću sve što hoće..
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #18 : Lipanj 09, 2009, 00:03 »

pa ok sve to stoji...ali znam jednoga decka kojije imao prometnu i ne ostao 100% invalid....uglavnom strasno....doma ga mama pazi i nema rane lezi koji 7 godina, imao ih je dok je bio u bolnici....mozda ima utjecaja i starost....

Starost definitivno igra ulogu. Moja je mama 9 godina ležala i nije ih imala. I sada u zanjih mjesec dana prestrašno! Samo su se otvarali na sve strane. Cirkulacija- nula! Potkoljenice, nadlaktice. Samo se zacrveni i već navečer poplavi i nastaju plikovi. Rekli su mi da kada dođe u tu fazu neće dugo. I nije
Evidentirano

mostarac
Početnik
*

Thank You
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #19 : Siječanj 09, 2011, 13:14 »

cao, malo sam citao vaša pitanja i odgovore. moja nena il baba svejedno imala je mozdani skoro 2 ipo mjeseca jezi nepokretna, u bolnici je dobila ovaj dekubitus al kuci smo joj skoro sve zacijelili al se opet pojavilo na trtici i lijevoj nozi malo iznad pete gdje je list od noge. kupujemo non stop neku kremu pomagala je do sada al ipak valjda nema cirkulacije pa slabo zarasta
Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #20 : Rujan 03, 2012, 18:44 »

Ne znam kako mi je promakao ova zadnji post od mostarca 
Kod starih ljudi je dekubitus praktički neizlječiv, da se tako izrazim... Bitna je prevencija. Najbitnija je prevencija. Ali kad jednom dođe do toga, onda ti oporavak ovisi o dobrom antidekubitalnom madracu, okretanju svaka 3 sata, masaži okolnog tkiva, mazanju mjesta na tijelu koja su izložena pritisku kremama koje sadrže ureu, a čujem da je i nevenova mast dosta dobra u prevenciji. Opskrbiti se sterilnim gazama, rivanolom i slično i sa živcima...
Evidentirano

Antun
Početnik
*

Thank You
-Given: 5
-Receive: 1

Očekuj manje i uvijek ces dobiti više xd

Awards
« Odgovor #21 : Rujan 04, 2012, 11:56 »

bio sam na nekoliko plasticnih operacija u zadnjih 12 godina jer je to jedini nacin
sa kojim sam uspio snirati dekubituse. Prije pola godine sam bio na zadnjoj operaciji  zbog rana na bokovima...operacija mi je pomogla ali se opet pojavila rana na desnom sjednom boku...velicine od 2 centimetra.
Drzim visoko dijetetsko higijenske mjere te sam manje vise stalno u krevetu (lezeci potrbuske) no ipak mi se samo pogorsava.. Svakako moram napomenuti da sami jastuk koji imam u kolicima ocito nije dobar i nemam mogucnost trenutno da dobijem novi a financijski si ne mogu priustiti novi. obracam Vam se ovdje sa upitom jer sam umoran od svih silnih doktora koji mi stalno govore " ajmo probat ovo ajmo probat ono". nakon svih mogucih obloka koje sam do sada imao i flastera za rane nisam nadosao na nesto sto bi mi inetivnije nahranilo tkivo. Sto bi ste mi preporucili da stavljam na ranu?
Evidentirano
Antun
Početnik
*

Thank You
-Given: 5
-Receive: 1

Očekuj manje i uvijek ces dobiti više xd

Awards
« Odgovor #22 : Rujan 04, 2012, 12:01 »

Bok svima.

U zadnjih 12 godina kako sam u kolicima samo sam jednom bio u tolicama na 3 tjedan jer me vecinu vremena prate dekubitusi i receno mi je da sa time ne mogu  u toplice. da li je to tocno?
Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #23 : Rujan 04, 2012, 12:14 »

Bilo koja rana da je na tijelu, tako velika, zahtjeva sterilne gaze i sredstva za dezinfekciju. Da bi nešto počelo cijeliti, mora se ukloniti infekcija. Koža mora biti uvijek suha i čista i bez pritiska.
Na žalost, ponekad ne možeš puno napraviti jer ti je jednostavno tvoj organizam takav, slaba prokrvljenost i osjetljiva koža.
Imaš pravo na antidekubitalni madrac i na antidekubitalni jastuk preko doznake. Ja ti preporučam Roho. Neki koriste UV lampe koje pomažu za zacjeljivanje rana. A postoje flasteri za dekubitus, Granuflex. Vidim da ih ima Stoma medical. A u Bauerfeindu pak imaš cijelu paletu proizvoda za rane, od flastera do gelova, ovisno o stupnju rane do toga da li je infekcija, nekrotično... Imaju i sa dodatkom srebra koji je sredstvo dezinfekcije.

Da nadodam... Nitko ti ne može ništa točno preporučiti jer smo svi različiti. Na tebi je da isprobavaš dok ne vidiš da nešto djeluje. Nema ti druge...

sljedeći članovi su rekli hvala na ovaj post:

Antun

Za ovaj post, 1 član je reklo hvala!
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #24 : Rujan 04, 2012, 12:20 »

Spojila sam ti temu ovu sa pitanjem o toplicama i dekubitusima... Pripada to sve tu...

U principu, ne preporuča se odlazak u toplice ako imaš otvorenu ranu. Ja osobno ne bih niti htjela ići negdje gdje je rizik da se to inficira. E sad, ne znam kakva je politika i da li ti se baš izričito može zabraniti da ideš 
Ali nitko ne želi odgovarati ako ti se stanje tamo pogorša. Jer bi se i moglo s obzirom da su madraci tamo tko zna kakvi pa onda ako uzmeš intenzivne vježbe u obzir, kako će to funkcionirat...
Evidentirano

Str: [1] 2   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.707 sekundi uz 30 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 4: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default), ThankYouPost.croatian-utf8 (default).
Files included: 17 - 666KB. (show)
Cache hits: 14: 0.00089s for 77809 bytes (show)
Queries used: 30.

[show queries]