Forum-OPP
Srpanj 28, 2014, 16:22 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Strabizam!  (Posjeta: 9037 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 110
-Receive: 133

Awards
« : Siječanj 05, 2009, 13:42 »

Strabizam (škiljavost ili razrokost ) je poremećaj položaja očnih jabučica u kojem oči prilikom gledanja nekog predmeta gledaju u različitim smjerovima. Jedno oko fiksira predmet,dok drugo oko «bježi u stranu»

Strabizam onemogućuje pravilno binokularno gledanje.Posljedica je loše koordinacije vanjskih mišića oka odgovornih za pokrete očnih jabučica.

Vrste strabizma

S obzirom na vrijeme nastanka, strabizam može biti urođeni i stečeni.
Urođeni strabizam(strabizam dječje dobi )
Uzroci urođenog strabizma najčešće ostaju nepoznati.Smatra se da nasljedni faktori igraju određenu ulogu kod djece.

Kod novorođenih beba normalno je, i može se često vidjeti da im oči «bježe» ili da «gledaju u križ», pogotovo kada su umorne.To je urođeni strabizamnormalno za tu dob,međutim ako se to javlja i nakon trećeg mjeseca života treba se obratiti oftalmologu.

Neka djeca sa strabizmom često će gledati samo jednim okom ili s glavom okrenutom u jednu stranu.

Najozbiljnija posljedica strabizma u djece jest slabovidnost ili ambliopija. Nastaje zbog toga što mozak koji dobija dvije slike gledanog predmeta nastoji blokirati sliku bolesnog oka koja je nejasna i koristiti samo zdravo oko.Ako takvo stanje potraje duže vrijeme oštrina vida bolesnog oka se smanjuje i ono postaje slabovidno. Kao posljedica nejednolikog vida na oba oka javlja se poremećaj u percepciji dubine.

Stečeni strabizam
Javlja se najčešće u odrasloj dobi i mnogo je rjeđi od urođenog strabizma.Posljedica je kljenuti (paralize) vanjskih mišića oka često nastale uslijed ozljede glave i moždanih živaca, moždanog udara ili tumora u području glave. Kod stečenog strabizma razvoj vida protekao je normalno pa ovdje neće doći do slabovidnosti oka kao što se to dešava u djece.
Jedan od najznačajnijih simptoma bolesti jest pojava dvoslika (mozak ne može ,kao kod male djece, blokirati sliku iz bolesnog oka,već prima slike oba oka ). Osim toga pokretljivost oka u smjeru zahvaćenog mišića je smanjena.

Prema smjeru skretanja bolesnog oka razlikujemo:

Ezotropiju : Najčešći oblik strabizma – oko «bježi» prema unutra, prema nosu. Dijete «gleda u križ». Najčešće je povezan s dalekovidnošću.
Egzotropiju : Oko «bježi» prema van. Govorimo o razrokosti kod djeteta.
Hipertropiju : Oko «bježi» prema gore. Mnogo je rjeđi nego li prve dvije vrste strabizma.Često je udružen s jednom od njih.

Strabizam može biti:
Bilateralan – kada oba oka «bježe»
Unilateralan – kada «bježi» samo jedno oko
Alterirajući – kada jedno i drugo oko naizmjenično «bježe»

Strabizam se može javljati stalno i intermitentno (najčešće u stresu i bolesti )

Liječenje

Važno je napomenuti da se s terapijom strabizma traba početi što ranije jer su tada razultati najbolji ,a liječenje kraće.
Maksimalan učinak terapije urođenog strabizma postiže se do sedme,osme godine života.Ako se problem vida ne riješi do tog vremena dijete će cijelog života slabije vidjeti.
okluzija

U svrhu liječenja koriste se :
-Naočale za korekciju dijoptrije : važno ih je nositi redovito
-Okluzija (zatvaranje) zdravog oka : ovime se bolesno oko tjera da više radi i time postane jednako dobro kao i zdravo oko.Oko se zatvara po nekoliko sati na dan ovisno o vidu i dobi djeteta.

Ovakva terapija obično traje mjesecima pa čak i nekoliko godina.

Kirurško liječenje : Kod neke djece trebat će i kirurško liječenje.Ono se vrši obično nakon što se slabovidno oko dovoljno ojača prethodno opisanom terapijom.

Operativno liječenje ponekad je potrebno vršiti u nekoliko etapa.

Izvor
Evidentirano

stranger
Početnik
*

Thank You
-Given: 0
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #1 : Srpanj 26, 2009, 13:19 »

Pozz forumasima ,

pitanje jedno ? imam 20 godina ? imal kakva sansa da se to sad sredi ?
ja mislim da imam ova oba stanja "Bilateralan – kada oba oka «bježe»
Unilateralan – kada «bježi» samo jedno oko" inache bjezi jedno oko .. al mogu oba pobjec, ako jedno stoji.. ako me razumete

hvala
Evidentirano
twinkielittlestar
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 274
-Receive: 561

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #2 : Kolovoz 16, 2010, 21:11 »

Sinu mi jedno oko jaaaako malo bježi prema unutra. I nosio je naočale i flastere na naočalama. I pred školu je obavio sve liječnike i rekli su nam da nema diptrije, da je sve ok. No i dalje se malčice vidi da oči nisu simetrične     Da li to nekad jednostavno tak bude, da se ništa ne dirai poduzima ili kaj?
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 110
-Receive: 133

Awards
« Odgovor #3 : Kolovoz 20, 2010, 14:16 »

Pozz forumasima ,

pitanje jedno ? imam 20 godina ? imal kakva sansa da se to sad sredi ?
ja mislim da imam ova oba stanja "Bilateralan – kada oba oka «bježe»
Unilateralan – kada «bježi» samo jedno oko" inache bjezi jedno oko .. al mogu oba pobjec, ako jedno stoji.. ako me razumete

hvala

Može, ali puno teže nego da se to rješavalo u ranijoj dobi.

Sinu mi jedno oko jaaaako malo bježi prema unutra. I nosio je naočale i flastere na naočalama. I pred školu je obavio sve liječnike i rekli su nam da nema diptrije, da je sve ok. No i dalje se malčice vidi da oči nisu simetrične     Da li to nekad jednostavno tak bude, da se ništa ne dirai poduzima ili kaj?

Redovite kontrole i vježbice za strabizam trebale bi biti dovoljne ako ne bude pogoršanja
Evidentirano

Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.63 sekundi uz 24 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 613KB. (show)
Cache hits: 12: 0.00081s for 76963 bytes (show)
Queries used: 24.

[show queries]