Forum-OPP
Srpanj 31, 2014, 21:36 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Prijava Registracija  
 Str: [1] 2   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Skolioza  (Posjeta: 26632 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
lucy
Piskaralo

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 19
-Receive: 6

Awards
« : Svibanj 10, 2009, 20:27 »

znam da skolioza nije vrsta invaliditeta, ali nisam znala di bi je stavila pa sam tu pod "dijagnoze"    

nedavno mi je dijagnosticirana blaga skolioza i artofacija leđnih mišica. zbog toga sam se iskrivila u lijevu stranu, i ne mogu ravno hodati. ima li tko sličnih problema? kakve su vam vježbe dali? ja sad 27.5. idem u toplice...izluđuje me ovo moje trenutno stanje.......  
« Zadnja izmjena: Svibanj 02, 2010, 19:36 twinkielittlestar » Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1559
-Receive: 745

Awards
« Odgovor #1 : Svibanj 10, 2009, 20:50 »

Skolioza može i te kako biti vrsta invaliditeta isto kai i kifoza i lordoza. Samo što danas jako puno već klinaca u OŠ ima laganu skoliozu, pa je to već uobičajena realnost današnjice.
« Zadnja izmjena: Svibanj 10, 2009, 22:45 lu » Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
lucy
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #2 : Svibanj 10, 2009, 21:49 »

Skolioza može i te kako biti vrsta invaliditeta isto kai i fifoza i lordoza. Samo što danas jako puno već klinaca u OŠ ima laganu skoliozu, pa je to već uobičajena realnost današnjice.

što je lordoza???   
Evidentirano
whiskey66
Piskaralo

Thank You
-Given: 0
-Receive: 5

Awards
« Odgovor #3 : Svibanj 10, 2009, 22:07 »

mozda slike bolje objasne

Evidentirano
lucy
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #4 : Svibanj 10, 2009, 22:15 »

mozda slike bolje objasne

isuse....užas..... nisam imala pojma da ovo postoji.....     
Evidentirano
whiskey66
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #5 : Svibanj 10, 2009, 22:21 »

DEFORMITETI KRALJEZNICE

KIFOZA

Kifoza je zakrivljenost srednjeg dijela kralješnice, pored rebara. Ovdje kralješnica zavija lagano prema natrag, dajući leđima tako blagi, okrugli izgled . U djece kao i odraslih kifoza može uzrokovati nastanak izbočine (grbe),a može biti i bolna. U ozbiljnijim slučajevima kifoza uzrokuje probleme sa radom srca i pluća.

Operativno liječenje je za razliku od skolioza rijeđe i provodi se kad je kut krivine kifoze veći od 70 stupnjeva i kada je klinasti kralježak uklinjen za više od 10 stupnjeva. Nakon operativnog zahvata potrebno je duže vrijeme nositi udlage za kralježnicu.

LORDOZA

Normalna kralježnica, kada se promatra s leđa, izgleda ravno. Kralježnica koja je pogođena lordozom pokazuje zakrivljenost kralježnice u području donjeg dijela leđa. Tako možemo reći da je lordoza deformitet kralježnice koji predstavlja povećanje lumbalne krivine. Lordoze mogu nastati kao kompenzacija na povećanje torakalne (grudne) krivine, također i usljed drugih poremećaja kao što su slabost trbušne muskulature, prekomjerena gojaznost, rahitis...Osnovni uzrok lordoze je nepoznat, a očituje se kao narušenost ravnoteže između pregibača i opružača u zglobovima kuka. Međutim, lordoza može biti povezana s lošim držanjem, prirođenim (kongenitalnim) problemima sa kralježnicom, živčano-mišićnim problemima, operacijom leđa, ili problemima kuka. Kod osoba sa SB se javlja uz kontrakturu kuka.

Svako dijete može iskusiti drugačije simptome.Simptomi se razlikuju ovisno događa li se lordoza s drugim oštećenjima, kao što su mišićna distrofija, razvojna displazija kuka, ili živčano-mišićni poremećaji. Bolovi u leđima, u nogama, i promjene u navikama pražnjenja mjehura i stolice najčešće nisu povezane s lordozom. Doživljava li dijete ove vrste simptoma potrebna je daljnja medicinska evaluacija. Simptomi nalik lordozi mogu biti rezultat drugih stanja kralježnice ili deformiteta, ili pak može biti posljedica ozljede ili infekcije.

Dijagnostički postupci su:

* rendgensko snimanje
    * skeniranje kostiju
    * magnetska rezonancija (MRI)
    * kompjutorska tomografija (CT)
    * krvni testovi.

Specifični tretman za lordozu će biti određen na temelju:

* djetetove dobi, sveukupnog zdravlje i povijesti bolesti;
    * stupnja lordoze;
    * tolerancije djeteta na određene lijekove, postupke, ili terapije;
    * očekivanja tijeka razvoja stanja.

Cilj liječenja je da se zaustaviti progresija zakrivljenosti kralježnice i spriječi deformacija. Upravljanje lordozom će ovisiti o uzroku lordoze. Jednostavne vježbe mogu biti dovoljne ako je lordoza povezana s lošim držanjem. Međutim, lordoza koja nastane kao rezultat problema sa kukom može se tretirati i u terapiji izlječenja kuka.

Upravljanje lordozom je individualizirano za svako dijete ovisno o njegovoj dobi, stupnju zakrivljenosti,i preostalom koštanom rastu koji slijedi. Lordoza će zahtijevati česte preglede fizijatra i pedijatra koji će pratiti zakrivljenost kralježnice tijekom rasta i razvoja djeteta.

SKOLIOZA

Skolioza je deformitet lokomotornog sustava, zakrivljenje kralješnice u latero-lateralnom smislu, odnosno u lijevo ili u desno i to ona zakrivljenost koja se snagom mišića ne da ispraviti. Skolioza je uvijek patološka. Ako uz skoliozu nalazimo i povećanje fiziološke zakrivljenosti grudne kralješnice tada govorimo o kifoskoliozi (fiziološka.).

Skolioze dijelimo u dvije osnovne skupine:

* strukturalne - one u kojih korekcija krivine mišićnom aktivnosti nije moguća;
    * nestrukturalne skolioze, labave skolioze - skoliotična držanja koja se voljno mogu ispraviti.

Prema lokalizaciji skolioze dijelimo na:

* torakalne - iskrivljenje grudnog dijela kralješnice;
    * lumbalne - iskrivljenje slabinskog dijela kralješnice;
    * desnokonveksne- izbočeni dio postranične krivine okrenut je prema desno,češće se javljaju;
    * lijevokonveksne-izbočeni dio postranične krivine okrenut je prema lijevo.

Prema vremenu pojavljivanja, skolioze se dijele na :

* infantilne - prve 3 god. života, često napreduju jako brzo i uglavnom zahtijevaju kirurški tretman,češća u dječaka nego u djevojčica;
    * juvenilne - između 3 god. i početka puberteta, jako dobro reagiraju na konzervativni tretman,češća u dječaka nego u djevojčica;
    * adolescentne - pojavljuju se početkom puberteta,češća u djevijčica;
    * adultne - nakon završenog procesa okoštavanja.

Većina skolioza (70-80%) nepoznatog je nastanka. Od ostalih uzroka koji dovode do strukturalnih skolioza za spomenuti su kongenitalni poremećaji, defekti neuralne cijevi (u koje spada i spina bifida),neuromuskularne bolesti, reumatske bolesti, infekcije, prijelomi, i sl.

Znakovi skolioze
Najvažniji klinički test je test pretklona. RTG je standardna metoda za procjenu stupnja progresije skolioze, bilo idiopatske ili kongenitalne.Kod osoba u razvoju obavlja se serija RTG pretraga u 3-12 mjesečnim intervalima kako bi se pratila progresija zavoja. U nekim slučajevima potrebna je i MR.

Liječenje idiopatske skolioze ne sastoji se u liječenju njezinih uzroka (njih ne znamo) nego u korekciji deformiteta i održavanju korekcije tijekom vremena, a do završetka koštanog rasta. Tri su osnovna tipa liječenja:

* observacija - kut zakrivljenosti ne prelazi 25°.
    * steznici - skolioza s Cobbovim kutom između 25-50°. Osnovni princip terapije steznicima je zaustaviti razvoj skolioze i time ostvariti, u granicama mogućega, estetsko poboljšanje zaustavljanjem progresije deforimteta unutar prihvatljivih granica. U određenom broju slučajeva ostvareno poboljšanje je značajno. Terapija steznicima mora početi što prije dok je skoliotske zavoje još moguće manipulirati (nakon postavljene dijagnoze skolioze)
    * operativno liječenje - najteže skolioze s kutom većim od 50°. Idealno vrijeme za operaciju je između 12 i 16 godina, kada rast kralješnice polako prestaje, a skoliotični zavoji su još dovoljno elastični da bi ih se moglo i korigirati. U određenim slučajevima operacija je potrebna i prije, posebice kada je prisutno jako brzo pogoršanje skolioze. U odrasloj dobi operacija su obavlja u slučaju estetskih i statičkih problema, problema s bolovima, respiratornom insuficijencijom ili kompresijom na leđnu moždinu ili živce. Kada je postignuta maksimalna korekcija deformiteta, potrebno ju je održati. Stabilizacija kralješnice postiže se kirurškim zahvatom artrodeze ( kirurškog ukočenja).

izvor

« Zadnja izmjena: Svibanj 11, 2009, 08:58 lu, Reason: dodan izvor » Evidentirano
whiskey66
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #6 : Svibanj 10, 2009, 22:29 »

isuse....užas..... nisam imala pojma da ovo postoji.....     

cini mi se da je ova zadnja ipak skolioza.
dosta je ekstreman skucaj pa sam zato stavila.
Evidentirano
lucy
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #7 : Svibanj 11, 2009, 00:29 »

cini mi se da je ova zadnja ipak skolioza.
dosta je ekstreman skucaj pa sam zato stavila.

hvala ti   
Evidentirano
eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 755
-Receive: 573

Awards
« Odgovor #8 : Svibanj 14, 2009, 12:23 »

Ja sam imala skoliozu (možda još uvijek imam?  )

Kralježnica mi je bila preudubljena u križima i išla na jednu stranu. Ne mogu baš niš pametno reći, otkrili su mi ju u osnovnoj školi (davno, davno, prije 10-ak godina) i išla sam kiropraktičaru na vježbe i 'krckanje'. 
Znam da je jedan tretman bio oko 100 kn i da sam išla u početku par puta tjedno a kasnije jednom tjedno.

E, sad... jel stvar u tome što su mi je rano otkrili pa se sredilo ili ju još uvijek imam ali sam prestala doživljavati da se pogrbljeno držim - ne znam.
Predlagali su mi i korzete za ravnanje. 
Evidentirano

lucy
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #9 : Svibanj 14, 2009, 14:35 »

Ja sam imala skoliozu (možda još uvijek imam?  )

Kralježnica mi je bila preudubljena u križima i išla na jednu stranu. Ne mogu baš niš pametno reći, otkrili su mi ju u osnovnoj školi (davno, davno, prije 10-ak godina) i išla sam kiropraktičaru na vježbe i 'krckanje'. 
Znam da je jedan tretman bio oko 100 kn i da sam išla u početku par puta tjedno a kasnije jednom tjedno.

E, sad... jel stvar u tome što su mi je rano otkrili pa se sredilo ili ju još uvijek imam ali sam prestala doživljavati da se pogrbljeno držim - ne znam.
Predlagali su mi i korzete za ravnanje. 

kako hodaš ravno ili?   ja sam sad počela ići na akunpunkturu....valjda će pomoć... 
Evidentirano
eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 755
-Receive: 573

Awards
« Odgovor #10 : Svibanj 14, 2009, 14:41 »

Moja je bila jako mala, tako da neke velike poslijedici nikad nisam niti osjećala.
Primjećivalo se da je desno rame više od lijevog.

Ravno hodam (zapravo, vrludam al mislim da je to nema veze s kičmom, nego naprosto ne pazim pa se sudaram s ljudima ) i ramena su se izravnala.

Na koji bi način trebala djelovati akupunktura? 
Čini mi se da su tu ipak bitnije vježbe.

Meni su savjetovali istezanja i jačenje leđnih mišića, korzete i plivanje. Puno plivanja.
Gledam sad ove slike gore i moja skolioza je bila stvarno mala prema njima tako da sam valjda dobila i manje vježbe.
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 274
-Receive: 561

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #11 : Svibanj 14, 2009, 15:10 »

I najmanje iskrivljenje kralježnice nosi svoje probleme.
Ja imam i skoliozu i lordozu. I razmišljam šta da radim. Gledala sam jedan slučaj curice koja od rođenja ima problem sa kralježnicom i bila je na hrpi operacija ispravljanja no međutim, nakon operacija bi se nakon određenog vremena sve počelo opet kriviti. I onda su joj odlučili staviti šipku duž skoro cijele kralježnice. I tako je poravnali. Ali bila je tu neka finta još s tom šipkom ali se ne mogu sjetiti...   
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
lucy
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #12 : Svibanj 14, 2009, 16:08 »

Ja imam i skoliozu i lordozu. I razmišljam šta da radim. Gledala sam jedan slučaj curice koja od rođenja ima problem sa kralježnicom i bila je na hrpi operacija ispravljanja no međutim, nakon operacija bi se nakon određenog vremena sve počelo opet kriviti. I onda su joj odlučili staviti šipku duž skoro cijele kralježnice. I tako je poravnali. Ali bila je tu neka finta još s tom šipkom ali se ne mogu sjetiti...   

a što je najbolje ili najgore od svega ja sam skoliozu dobila u 23. godini.. a inače se počnu vidjeti neki znakovi u pubertetu.. a pubertet je daleko iza mene...... u kojoj godini života su ti otkrili skoliozu i lordozu?
Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #13 : Svibanj 14, 2009, 18:12 »

Ha gle, ja sam u kolicima od svoje 17. godine... pa onda tijekom ovih godina od sjedenja se to dogodilo, neminovno    A nije mi nitko službeno dijagnosticirao, da imam crno na bijelom. Znam sama da sam nahero   
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1559
-Receive: 745

Awards
« Odgovor #14 : Svibanj 14, 2009, 22:07 »

Koliko je meni poznato šipku ugrađuju kod većih deformacija i tom prilikom se radi i na istezanju, što je prilično dugotrajno i bolno. Znam nekoliko slučajeva u kojima je šipka  probila van.
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #15 : Svibanj 15, 2009, 09:43 »

Ma da, ovo je baš bilo dosta jako. Ja sam imala samo pločice pa sam izludila s njima    I jedva sam čekala da ih izvadim jer me stalno bockalo. Pa mi je pojam šipke duž cijele kralježnice bio skroz zanimljiv i pitala sam se kak će sad s tim! 
Evidentirano

lucy
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #16 : Svibanj 15, 2009, 15:18 »

Koliko je meni poznato šipku ugrađuju kod većih deformacija i tom prilikom se radi i na istezanju, što je prilično dugotrajno i bolno. Znam nekoliko slučajeva u kojima je šipka  probila van.

užas !!!! kako šipka može probiti van???       
Evidentirano
manuel
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 16
-Receive: 11

Awards
« Odgovor #17 : Svibanj 15, 2009, 16:31 »

I ja imam blagu skoliozu , jedva čekam toplice.
Evidentirano

lt s been a long long time since l had you on my mind...
snjezana33
Početnik
*

Thank You
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #18 : Listopad 08, 2009, 00:24 »

meni je isto dijagnosticirana skolioza ali neznam dali je to usljed prometnih nesreca nastalo ili...nikad prije nisam imala problema sa kralježnicom a sada imam itekakvih!
Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #19 : Listopad 08, 2009, 10:11 »

snjezana, ako si imala ozljedu na prsnom košu, ako ti je noga ozljeđena da sad ne hodaš pravilno... sve to može itekakve veze imati sa položajem kralježaka, a onda i otići u skoliozu.
Evidentirano

snjezana33
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #20 : Listopad 08, 2009, 17:12 »

da, imala sam ozljedu prsnog koša u prvoj prometnoj mi je napukla prsna hrskavica a u drugoj mi je to samo pospješilo

Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #21 : Listopad 08, 2009, 19:42 »

E da, vidiš. To ti je to. Čim se malo nešto pomakne, odmah je stvar progresivna. Na žalost, tako je to sa kralježnicom. Ona je stup cijeloga tijela i kad ti nešto drugo ode, odmah "povuče" kralješke za sobom.
Evidentirano

snjezana33
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #22 : Listopad 08, 2009, 20:37 »

puno ti hvala na ovoj informaciji, vidiš o tome na taj nacin nisam ni razmišljala...
neznam kako je drugdje ali kod nas u karlovcu su doktori užas, pacijente pregledavaju kao na traci,ćekaš cijeli dan da dođeš na red i kad te prime samo te pregledaju, ništa ti ne govore,pošalju te van da ćekaš nalaz i onda ti sam svoju dijagnozu procitaš iz nalaza jer nitko nema vremena za pacijenta da ti nešto objasni u vezi problema koji te mući.
ma strahota! ako pak idem privatno onda mi treba podosta love da bi ti barem nešto objasnili...

kod nas je u općoj bolnici ka bila jedna predobra fizijatrica, ali je otišla u zg i radi tamo, tako da ponekad odem i do zg na pregled jer stvarno si daje truda i vremena za pacijente a nije privatnik, radi iza importane centra, malo dalje od želj.kolodvora a zove se dr.Rosić, možda forumaši iz zg znaju o kojoj dr.govorim ali stvarno je zlatna!
Evidentirano
minx
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #23 : Listopad 23, 2009, 13:26 »

Evo korisnih linkova:

http://www.schrothmethod.com/
http://www.skoliose.com/Html/Englisch02.htm
http://www.rigoquerasalva.com/equipo.html
http://www.sosort.org/index.php
Evidentirano
Lil witch
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #24 : Siječanj 26, 2010, 17:25 »

ja isto iman skoliozu, duplu, sad mi je priklještilo živac pa nesmijem baš ni vježbe radit. nosim neki plastični steznik. iman 13 god. imal li ko kakav savjet?
Evidentirano
 Str: [1] 2   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.955 sekundi uz 27 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 613KB. (show)
Cache hits: 14: 0.00116s for 77634 bytes (show)
Queries used: 27.

[show queries]