Forum-OPP
Travanj 20, 2014, 16:43 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 4 5 6   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Putovnice, osobne, vize i sve vezano za prelazak granica  (Posjeta: 23912 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
sibirska pijavica
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 202
-Receive: 226

Awards
« : Lipanj 01, 2009, 21:05 »

Da li za ulazak u Sloveniju treba putovnica??

Prelazak granice s osobnom iskaznicom

Europska unija i Europski ekonomski prostor
Nakon ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju, hrvatski će državljani moći putovati u države članice Europske unije s valjanom putovnicom ili osobnom iskaznicom.
Građani Republike Hrvatske moći će prelaziti granicu i s osobnom iskaznicom izdanom nakon 1. siječnja 2003. godine, odnosno građani te osobne ne moraju mijenjati novim osobnim iskaznicama ako žele prelaziti granicu.
U optjecaju je i određeni broj osobnih iskaznica izdanih prije 2003. godine.Te osobne iskaznice ne mogu se koristiti kao putne isprave za prelazak državne granice jer ne odgovaraju sadašnjim međunarodnim standardima zaštite. Građani koji žele i dalje s osobnom iskaznicom, izdanom prije 1. siječnja 2003., prelaziti granicu  zemalja koje to dozvoljavaju, a koji zbog viših troškova izdavanja neće htjeti izvaditi putovnicu, morat će svoju važeću osobnu iskaznicu zamijeniti novom.
Preporučujemo da se prije odlaska na putovanje u inozemstvo na internetskim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova provjeri EVIDENCIJA PRELASKA DRŽAVNE GRANICE DRUGE DRŽAVE, radi provjere aktualnih uvjeta za ulazak u konkretnu državu.

Djeca
Od 10. lipnja 2013. godine, od kad se izdaju nove osobne iskaznice, osobna iskaznica se može izvaditi i za dijete bez obzira na godine. S obzirom na to da je osobna iskaznica znatno jeftinija od putovnice, izdavanjem osobnih iskaznica djeci olakšat će se i pojednostaviti putovanja u države koje državljanima Europske unije dozvoljavaju prelazak državne granice s osobnom iskaznicom. Više o izdavanju osobnih iskaznica pročitajte ovdje.  
Dijete mlađe od 14 godina može putovati u inozemstvo samo u pratnji roditelja ili drugog zakonskog zastupnika ili uz njihovu suglasnost u pratnji druge osobe. Suglasnost mora biti ovjerena kod javnog bilježnika, diplomatske misije ili konzularnog ureda.
Za maloljetnika koji putuje u organizaciji obrazovnih i sportskih ustanova, klubova i slično, čiji je učenik, odnosno član, smatra se da ima suglasnost roditelja, odnosno zakonskog zastupnika za putovanje. Spisak takvih putnika mora biti ovjeren od strane odgovorne osobe ustanove, odnosno kluba.

Prelazak granice sa Bosnom i Hercegovinom
Građani Republike Hrvatske moći će i nakon ulaska Republike Hrvatske u EU granicu s Bosnom i Hercegovinom, osim s putovnicom, prelaziti i s osobnom iskaznicom izdanom nakon 1. siječnja 2003. godine. S obzirom da je od 10. lipnja 2013. godine omogućeno izdavanje osobne iskaznice i djeci bez obzira na godine i djeca će moći prelaziti državnu granicu i putovati u BiH. Isto vrijedi i za prelazak granice kod Neumskog koridora.
Prelazak granice sa Kosovom
Od 1. prosinca 2013. državljani Republike Hrvatske više ne mogu ulaziti u Republiku Kosovo s osobnim iskaznicama. Naime, državljani država članica EU mogu ulaziti u Republiku Kosovo samo s valjanim biometrijskim osobnim iskaznicama. Kako Republika Hrvatska još nije počela izdavati biometrijske osobne iskaznice (očekuje se da će započeti tijekom 2014. godine), hrvatski državljani mogu putovati u Republiku Kosovo isključivo s valjanim putovnicama.

Nema više evidencijskih kartona
Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju prestaje obveza izdavanja evidencijskih kartona za otiskivanje graničnih štambilja državljanima Republike Hrvatske prilikom prelaska državne granice, a što je do sada bio slučaj prilikom prelaska državne granice u Republiku Sloveniju, Italiju i Mađarsku.    
Granična kontrola ostaje na graničnim prijelazima nakon 1. srpnja 2013.

Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju neće biti ukinuta granična kontrola na graničnim prijelazima. To znači da će se i nakon ulaska Republike Hrvatske u EU na graničnim prijelazima s Republikom Slovenijom, Italijom i Mađarskom obavljati granična kontrola. Granična kontrola nad građanima  Europske unije (što znači i nad državljanima Republike Hrvatske) prilikom prelaska državne granice obavljat će se samo osnovna granična kontrola, dok će se nad državljanima „trećih zemalja“ obavljati temeljita granična kontrola.
Na graničnim prijelazima sa susjednim državama, Republikom Srbijom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom kao i na graničnim prijelazima u zračnim lukama, odnosno morskim lukama i lukama unutarnjih voda preko kojih se odvija međunarodni promet iz tzv. „trećih zemalja“, a koje će postati vanjske granice Europske unije, obavljat će se osnovna granična kontrola nad građanima Europske unije, a temeljita nad državljanima tzv. „trećih zemalja“.

izvor MUP - http://www.mup.hr/main.aspx?id=160618

VEZANO ZA PROVJERU GOTOVIH OSOBNIH (cp Eddy):
Inače, provjera gotovih osobnih je moguća na ovoj stranici - link. Govorni automat je 01/4563 602.

Gotove putovnice - link. Govorni automat je 01/4563 601.

Nadalje, izdavanje putovnice, što je potrebno: http://www.mup.hr/main.aspx?id=5336
Osobna: http://www.mup.hr/main.aspx?id=5337

« Zadnja izmjena: Siječanj 22, 2014, 21:55 Guiness » Evidentirano

I\\\'m not mean. You \\\'re just a sissy.

eddy
skoro pa velika
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 750
-Receive: 564

Awards
« Odgovor #1 : Lipanj 01, 2009, 21:06 »

Veli mi sad moj da ne treba. 
Nazovi policiju.
Evidentirano

sibirska pijavica
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #2 : Lipanj 01, 2009, 21:13 »

Ne treba putovnica ni za ulazak u sloveniju ni za italiju. Niti će trebati iza 1.5. kada Slovenija ude u EU.  - to sam nasla

budem jos nazvala
Evidentirano

Aegon
Hondakepiran
ex-staff
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 146
-Receive: 440

Iron throne

Awards
« Odgovor #3 : Lipanj 01, 2009, 21:15 »

Bio sam i u Italiji samo sa osobnom pred koju godinu, tako da sam prilicno siguran da ne treba.
Evidentirano

Nacin razmisljanja vlasti: Ako se krece, oporezuj. Ako se nastavi kretati, reguliraj. Ako stane, subvencioniraj.
john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 384
-Receive: 105

Awards
« Odgovor #4 : Lipanj 01, 2009, 22:11 »

Ne treba, bili smo prije nekoliko dana u Sloveniji par puta i nisu tražili putovnicu.
Evidentirano

ღ kača ღ
Ovisnik

Thank You
-Given: 49
-Receive: 161

Awards
« Odgovor #5 : Lipanj 01, 2009, 22:13 »

Ne treba .
Evidentirano
sibirska pijavica
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #6 : Lipanj 01, 2009, 22:19 »

Fala
Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 90
-Receive: 46

Lud, zbunjen, normalan ....

WWW Awards
« Odgovor #7 : Lipanj 01, 2009, 22:20 »

Hm, kad god smo išli u Sloveniju uvijek smo nosili sa sobom osobne iskaznice !
Ne znam kako je danas, jer već godinama ne idemo kao prije kad smo kupovali spizu kod njih ........
Evidentirano

Tajna života je poštenje i pravednost.  Ako to možete odglumiti, uspjeli ste !  (Groucho Marx)
kiss
Rođena s vukovima!
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 130
-Receive: 77

Awards
« Odgovor #8 : Rujan 18, 2009, 00:45 »

Jednostavno pitanje, ako malenom izvadimo putovnicu moze li on preci granicu samnom ako nemamo isto prezime ili mi treba neka dozvola?
Evidentirano

•●●• .♥♥♥ ~ Sve Sto Radim Ispadne po Mome...Zajebana Jesam Al Takvu Me Vole ღ •●●• ♥
boa
Ovisnik

Thank You
-Given: 8
-Receive: 110

Awards
« Odgovor #9 : Rujan 18, 2009, 00:55 »

Koliko godina ima mali?
Evidentirano
kiss
Rođena s vukovima!
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 130
-Receive: 77

Awards
« Odgovor #10 : Rujan 18, 2009, 01:02 »

Koliko godina ima mali?

3 mjeseca
Evidentirano

•●●• .♥♥♥ ~ Sve Sto Radim Ispadne po Mome...Zajebana Jesam Al Takvu Me Vole ღ •●●• ♥
ღ kača ღ
Ovisnik

Thank You
-Given: 49
-Receive: 161

Awards
« Odgovor #11 : Rujan 18, 2009, 01:08 »

Već kada ideš vaditi putovnicu, lijepo ih tamo pitaj i sve će ti napraviti kako treba.

+ trebaju potpisi oba roditelja.

Citat s jednog foruma:

Citat:
Čula sam da to traže samo kada majka nema isto prezime kao i djete pa ne mogu utvrditi da je doista majka - naime ime majke ne piše u putovnici, onda treba dozvola i rodni list.

Evidentirano
boa
Ovisnik

Thank You
-Given: 8
-Receive: 110

Awards
« Odgovor #12 : Rujan 18, 2009, 01:10 »

Sve ti kača rekla...

Tako ti to kad nisi htjela uzet muzevo prezime 
Evidentirano
blueangel0
..::Globalno smetalo::..
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 193
-Receive: 100

..:: somewhere in heaven ::..

Awards
« Odgovor #13 : Rujan 18, 2009, 14:10 »

otiđi i napravi u svojoj putovnici njegovo tak sam ja imala kad sam bila mala

moja slika u maminoj pputovnici tipa zajednička putovnica
Evidentirano

..:: The luck of the Irish ::..
eddy
skoro pa velika
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #14 : Rujan 18, 2009, 14:30 »

Malecki ne može sam dići putovnicu, nego treba suglasnost oba roditelja da se napravi putovnica pa ti ne treba nikakav dodatni papir zato jer imate različita prezimena.
Mislim da u putovnici za djecu piše tko je podnosioc zahtjeva (majka i otac).

I ovo ti može pomoći ako idete negdje bliže.
http://www.mup.hr/52.aspx

Citat s jednog foruma:

Glupost, ko da postoji samo jedna obitelj Horvat, Kovač ili Ivić.  
« Zadnja izmjena: Rujan 18, 2009, 14:32 ○ eddy ○ » Evidentirano

dimek_93
Piskaralo

Thank You
-Given: 7
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #15 : Prosinac 14, 2009, 00:44 »

Planiram poslje nove godine malo u Bosnu 
I sad imam 16 god. frend mi je punoljetan. Načuo sam negdje da ja trebam neku potvrdu od policije il neznam koga da ja smijem s njim ić, jel on mi nije niko ni nista. Jel je to istina ?

I dal ja smijem uzet šteku cigara ? ( jel se to računa po osobi ili kako ? )
On nezna pa reko mozda tu netko zna...
Evidentirano

Daj mi daj ko najboljem frendu bar jednom u tjednu...
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1529
-Receive: 738

Awards
« Odgovor #16 : Prosinac 14, 2009, 01:00 »

Koliko je meni poznato, nije potrebna nikakva posebna potvrda. Možeš u BIH sa osobnom.
Cigarete su (koliko čujem) zadnje vrijeme poskupile pa se više i ne isplate toliko, ali možeš prenijeti šteku po glavi stanovnika. Eventualno možeš imati i drugu ali mora biti načeta!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
vlado01
Ovisnik

Thank You
-Given: 14
-Receive: 138

Preljub je primjena demokracije na ljubav

• Awards

• Awards
    « Odgovor #17 : Prosinac 14, 2009, 01:04 »

copi paste sa  stranica mup-a 

Republika Hrvatska i Bosna i Hercegovina

U Sarajevu je 5. prosinca 2003. godine potpisan Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o uzajamnom ukidanju viza, koji se primjenjuje od dana potpisivanja.

U Republiku Hrvatsku, odnosno Bosnu i Hercegovinu može se ući na osnovu isprava:

* Putovnica
        * Diplomatska putovnica
        * Službena putovnica
        * Putni list
        * Zajednička putovnica
        * Pomorska i brodska knjižica
        * Osobna iskaznica

Državljani Bosne i Hercegovine u Republiku Hrvatsku mogu ući samo sa novom osobnom iskaznicom, jedinstvenom za čitavo područje Bosne i Hercegovine, izdanom sukladno novom Zakonu o osobnim iskaznicama Bosne i Hercegovine (Sl. glasnik Bosne i Hercegovine broj 32/01).

dakle dovoljno ti je posjedovanje osobne iskaznice u možeš ući  o godinama nisam našao nikakvo obavješetenje niti da je potrebna nikakva potvrda

« Zadnja izmjena: Prosinac 14, 2009, 01:06 vlado01 » Evidentirano

maximus
    Ovisnik

Thank You
    -Given: 26
    -Receive: 63

Awards
    « Odgovor #18 : Prosinac 14, 2009, 01:45 »

Po osobi šteka cigara.Ti ne možeš prenijet jer nemaš 18.g.
    Evidentirano
    twinkielittlestar
    moderator
    Ovisnik

Thank You
    -Given: 273
    -Receive: 553

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
    « Odgovor #19 : Prosinac 14, 2009, 09:46 »

Po osobi šteka cigara.Ti ne možeš prenijet jer nemaš 18.g.

Da, mislim, kaj pitaš za cigarete kad se zna da je zabranjeno kupovanje alkohola i cigareta osobama mlađim od 18 godina. Jedno je šta ti teta na kisoku progleda kroz prste ali striček na carini 

Ali, za sve informacije evo http://www.mup.hr/   Desno imaš sve o putovnicama, Zakon o putnim ispravama...
    Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
    mm3
    Piskaralo

Thank You
    -Given: 0
    -Receive: 1

Awards
    « Odgovor #20 : Prosinac 14, 2009, 14:36 »

tvoj frend bi trebao imati punomoc da bi ti isao s njim u bosnu...... tu potvrdu mozes dobiti kod javnog biljeznika, medutim tu mora biti i jedan od tvojih roditelja ili skrbnika da potpise suglasnost... to se placa oko 50 kuna... tako inace ja vodim svoju sestru, međutim jako rijetko ti traze uopce punomoc, najcesce ti je dovoljna samo osobna... sad je pitanje koliko ti se isplati riskirat da te vrate sa granice..
    Evidentirano
    eddy
    skoro pa velika
    Administrator
    Ovisnik

Thank You

Awards
    « Odgovor #21 : Prosinac 14, 2009, 15:51 »

Ako si stariji od 14 ne treba ti punomoć roditelja a cigarete ne možeš prenositi jer si mlađi od 18.

I dajte pazite kakve naslove temama dajte.
    Spajam temu s već postojećima o putovnicama.
    Evidentirano

sibirska pijavica
    Ovisnik

Thank You

Awards
    « Odgovor #22 : Prosinac 14, 2009, 22:16 »

a cigarete ne možeš prenositi jer si mlađi od 18.

ovo je teorija, praksa je drugacija
    Evidentirano

Vilena
    Ovisnik

Thank You
    -Given: 117
    -Receive: 124

Awards
    « Odgovor #23 : Ožujak 03, 2010, 23:24 »

Izdavanje osobne iskaznice

Osobnu iskaznicu izdaje policijska uprava, odnosno policijska postaja prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva.
    Osobnu iskaznicu dužna je imati osoba starija od 16 godina života
    koja ima prebivalište u Republici Hrvatskoj, a pravo na osobnu iskaznicu ima i osoba starija od 15 godina života. Hrvatski državljani koji imaju prebivalište u inozemstvu ne mogu imati osobnu iskaznicu jer se njome osim identiteta, hrvatskog državljanstva, spola, datuma rođenja i adrese stanovanja dokazuje i prebivalište u Republici Hrvatskoj.
    Osoba koja uz sebe nema osobnu iskaznicu, te osoba starija od 16 godina koja nije ishodila osobnu iskaznicu kaznit će se novčanom kaznom za prekršaj.

Zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi se na obrascu 2, kojeg stranka dobiva u policijskoj upravi/postaji.
    Policijska uprava/postaja će izdati osobnu iskaznicu najkasnije 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
    Ako se zahtjev za izdavanje osobne podnosi prvi put, potrebno je priložiti sljedeće:

http://www.mup.hr/UserDocsImages/upute_obrasci/Obrazac2_oi.pdf

* domovnica
        * izvadak iz matice rođenih ili rodni list
        * 2 fotografije u boji - 3,5 x 4,5 cm
        * popunjeni obrazac zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice (obrazac 2)
        * dokaz o uplati iznosa od 48,50 kn na račun MUP-a (posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi/postaji*).

Službena osoba koja zaprima zahtjev za izdavanje osobne iskaznice dužna je utvrditi identitet osobe koja podnosi zahtjev.
    Međutim, ukoliko zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi maloljetna osoba kojoj prethodno nije  izdana putovnica ili neka druga isprava s fotografijom, te nije moguće utvrditi njen identitet, potrebno je  prisustvo jednog od roditelja radi utvrđivanja identiteta.

*NAPOMENA: Uz zahtjev za izdavanje osobne iskaznice daje se na uvid ranije izdana osobna iskaznica ili druge isprave iz kojih se može utvrditi identitet i hrvatsko državljanstvo (isprave iz kojih se može utvrditi identitet imaju fotografiju).

Za osobe koje podnose zahtjev jer im je prethodno izdana osobna iskaznica prestala važiti ili iz drugog razloga više ne služi svojoj svrsi, potrebno je:

* stara osobna iskaznica (poništava se i vraća)
        * 2 fotografije u boji – 3,5 x 4,5 cm
        * popunjeni obrazac zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice (obrazac 2)
        * dokaz o uplati iznosa od 48,50 kn na račun MUP-a (posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi/postaji*).

Ako se zahtjev podnosi zbog promjene osobnog imena ili promjene prezimena potrebno je priložiti i izvod iz matice rođenih, u kojem je navedena bilješka o novom osobnom imenu ili novom prezimenu kojim se osoba dužna služiti i pravnom prometu, ili vjenčani list novijeg datuma.

*NAPOMENA: Iznos koji se plaća za navedenu ispravu može se uplaćivati samo putem uplatnica koje se dobiju u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, budući da se u navedene uplatnice u rubriku "poziv na broj" upisuje jedinstveni kontrolirani broj koji ne može biti jednak kod dvije osobe.
    Osoba se ne smije služiti osobnom iskaznicom ako:

* su se promijenili osobni podaci osobe
        * slika na osobnoj iskaznici više ne odgovara izgledu osobe
        * je osobna iskaznica oštećena ili iz bilo kojeg drugog razloga više ne služi svrsi.

Promjena osobnog podatka podrazumijeva promjenu imena ili prezimena, spola, eventualne korekcije datuma i mjesta rođenja, promjenu prebivališta i promjenu adrese stanovanja.
    Osoba je dužna podnijeti zahtjev za izdavanje osobne iskaznice u roku od 15 dana od dana nastupanja gore navedenih okolnosti.
    Nestanak osobne iskaznice

Građanin je dužan bez odgode prijaviti nestanak osobne iskaznice najbližoj policijskoj upravi ili postaji te, u policijskoj upravi nadležnoj prema mjestu prebivališta, podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice.
    Ukoliko je osobna iskaznica nestala u inozemstvu, građanin je dužan njezin nestanak prijaviti najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu.
    Policijska uprava ili postaja će nestalu osobnu iskaznicu rješenjem proglasiti nevažećom (građanin plaća upravnu pristojbu u ukupnom iznosu od 20,00+50,00 kn), a građanin je dužan o svom trošku u roku od tri dana od dana primitka rješenja, navedeno rješenje dati oglasiti u «Narodnim novinama».
    Nova osobna iskaznica izdat će se nakon što policijska uprava/postaja utvrdi da je rješenje o proglašenju osobne iskaznice nevažećom objavljeno u «Narodnim novinama».
    Građanin je dužan prijaviti i pronalazak osobne iskaznice.

Izdavanje putovnice:

* Zahtjev za izdavanje putne isprave podnosi se u policijskoj upravi/policijskoj postaji (PU/PP), Ministarstva unutarnjih poslova;
        * na šalteru za kupovinu obrazaca stranka dobiva i uplatnicu za uplatu u Državni proračun iznosa potrebnog za izdavanje putovnice.

NAPOMENA: U hitnim slučajevima (liječenje, bolest, smrt člana obitelji, neodgodiv službeni put), putovnicu u žurnom postupku izdaje policijska uprava koju odredi ministar unutarnjih poslova (za sada je to samo Policijska uprava zagrebačka).

Ako građanin ima reguliran boravak u inozemstvu duže od tri mjeseca neprekidno, putovnicu može izdati i diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske u inozemstvu na čijem području građanin boravi. Iznimno, građaninu kojemu je putovnica nestala ili iz drugih razloga ne može služiti svrsi, a nužno je da ostane u inozemstvu duže od 30 dana radi liječenja, službenog posla, školovanja, specijalizacije ili drugih opravdanih razloga, putovnicu može izdati diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske na čijem području građanin boravi.

*NAPOMENA: Iznos koji se plaća za navedenu ispravu može se uplaćivati samo putem uplatnica koje se dobiju u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, budući da se u navedene uplatnice u rubriku "poziv na broj" upisuje jedinstveni kontrolirani broj koji ne može biti jednak kod dvije osobe.

Na šalteru pošte / FINA-e / banke uplaćuje se:

* iznos od 320,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice ili
        * iznos od 410,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice u žurnom postupku

* Zahtjev za izdavanje putne isprave podnosi se osobno na šalteru za putne isprave, a osim zahtjeva potrebno je priložiti i
        * osobnu iskaznicu ili drugu ispravu na temelju koje se može provjeriti identitet i hrvatsko državljanstvo;
        * dokaz o uplati u Državni proračun:
                           - iznosa od 320,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice        
                           - iznosa od 410,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice u žurnom postupku
                             (posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi/postaji)
        * upravnu pristojbu u državnim biljezima u iznosu od 70,00 kuna, a za izdavanje putovnice u žurnom postupku upravnu pristojbu u iznosu od 220,00 kuna;
        * 1 fotografiju - 35 x 45 mm, (naglasak fotografu da je fotografija za biometrijsku putovnicu);
        * staru putnu ispravu, koja  će se poništiti i vratiti (osim ako se putna isprava ne podiže prvi puta);
        * za malodobnu djecu koja prvi puta vade putovnicu, a nemaju osobnu iskaznicu: izvod iz matice rođenih i domovnicu (djeca koja su navršila 12 godina moraju biti prisutna radi potpisivanja zahtjeva odnosno radi davanja otisaka prstiju koji se pohranjuju u čipu biometrijske putovnice).

NAPOMENA: Za maloljetne i poslovno nesposobne osobe zahtjev za izdavanje putovnice podnosi roditelj, odnosno zakonski zastupnik.

U policijskoj upravi / policijskoj postaji (PU/PP) u kojoj je podnesen zhtjev za izdavanje putne isprave osobno se podiže putna isprava. PU/PP će izdati putnu ispravu najkasnije 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

Biometrijska putovnica Republike Hrvatske

ŠTO JE  BIOMETRIJSKA PUTOVNICA?

Biometrijska putovnica je javna isprava koja služi za neograničen broj putovanja u inozemstvo. Ona u svojoj strukturi sadrži elektronički „nosač“ podataka – čip, koji je skriven unutar putovnice i u kojem su pohranjeni biometrijski podaci nositelja putovnice.

ŠTO JE BIOMETRIJA?

Biometrija ili biometriski identifikator je mjerljiva fizička značajka pojedinca koja se može upotrijebiti za potvrdu identiteta.

Biometrijski podaci sadržani u hrvatskoj e-putovnici su biometrijska slika lica i otisci dva prsta (lijevog i desnog kažiprsta).

ZAŠTO SE UVODI  BIOMETRIJSKA PUTOVNICA?

Biometrijska putovnica uvodi se zbog usklađivanja s međunarodnim standardima sigurnosti putnih dokumenata, kao elementa sigurnosti granica i putovanja.

Biometrijska putovnica ima značajne prednosti nad sadašnjom hrvatskom putovnicom:

* pruža još veću zaštitu od prijevarne zlouporabe i neovlaštenih izmjena;
        * smanjuje rizik od „krađe identiteta“;
        * pospješuje zaštitu hrvatske granice putem brze provjere nositelja hrvatskih putovnica koji ulaze u zemlju.

Biometrijska putovnica bit će usklađena s preporukama ICAO-a (Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva) i Uredbom Vijeća Europske unije broj: 2252/2004 od 13. prosinca 2004. godine, o standardima zaštite i biometriji u putovnicama i putnim dokumentima, izdanim od strane zemalja članica Europske unije. Ova Uredba obvezuje države članice EU-a integrirati sliku lica u čip unutar putovnice najkasnije do lipnja 2006. godine, a za implementaciju otisaka prstiju rok je lipanj 2009. godine.

KAD ĆE REPUBLIKA HRVATSKA UVESTI  BIOMETRIJSKU PUTOVNICU?

Od 30. lipnja 2009. godine građani kojima je istekao rok važenja putovnice mogli su u Policijskoj upravi zagrebačkoj u Zagrebu, u Petrinjskoj ulici broj 30, podnijeti zahtjev za biometrijskom putovnicom.

U svim ostalim policijskim upravama i policijskim postajama koje obavljaju upravne poslove, nakon što su se osigurali tehnički preduvjeti, biometrijske putovnice počet će se izdavati od 18. siječnja 2010. godine.
    U prijelaznom razdoblju, a najduže do 18. siječnja 2010. godine, u svim policijskim upravama i postajama koje obavljaju upravne poslove mogu se ishoditi putovnice kakve su sada u uporabi („stare“ putovnice).

U diplomatskim misijama ili konzularnim uredima Republike Hrvatske, koji još nisu osigurali tehničke preduvjete za izdavanje biometrijskih putovnica, također se mogu ishoditi "stare" putovnice, ali najduže do 29. lipnja 2010. godine.

Biometrijske putovnice, kao i dosadašnje putovnice, imaju rok važenja 5 ili 10 godina, ovisno o godinama života podnositelja zahtjeva.

VAŽENJE „STARIH“ PUTOVNICA

Početak izdavanja  biometrijskih putovnica neće utjecati na valjanost ranije izdanih (starih) putovnica. One se mogu koristiti do isteka njihova roka važenja.

HOĆE LI SE CIJENA PUTOVNICE POVEĆATI?

Da. Za izdavanje biometrijskih putovnica u redovnom postupku građani će plaćati 320 kuna. Kada se ostvare tehničke pretpostavke, biometrijske putovnice će se moći izdavati i u žurnom postupku, te će im cijena biti 410 kuna.

Na to se još dodaju i iznosi upravnih pristojbi koji se u postupcima izdavanja putnih isprava naplaćuju prema odredbama Zakona o upravnim pristojbama (za izdavanje putovnica u redovnom postupku upravne pristojbe iznose 70 kuna, a za izdavanje putovnica u žurnom postupku 220 kuna).

PO ČEMU SE BIOMETRIJSKA PUTOVNICA RAZLIKUJE OD „STARE“ PUTOVNICE?

Biometrijska putovnica, uz izmijenjeni sveukupni vizualni identitet, u sebi sadrži beskontaktni čip koji komunicira s inspekcijskim uređajem na graničnom prijelazu putem radiovalova. Putovnicu je potrebno adekvatno prisloniti na čitač kako bi bio ostvaren početak komunikacije.

Čip je smješten unutar višeslojne strukture same stranice s podacima vlasnika putovnice, koja je načinjena od specifičnog polimernog materijala, polikarbonata.

Na vanjskoj strani prednje korice putovnica ima srebrni logo (vidi sliku), simbol kojim se označava da putovnica u sebi sadrži čip.

KOJE PODATKE ĆE SADRŽAVATI  BIOMETRIJSKA PUTOVNICA?

Unutar čipa putovnice pohranjuju se:

* osobni podaci nositelja putovnice: ime i prezime, državljanstvo, datum rođenja, podatak o spolu, oznaka za vrstu putne isprave, oznaka države, broj putovnice, osobni identifikacijski broj, datum izdavanja i datum isteka valjanosti putovnice i tijelo koje je putovnicu izdalo (isti oni podaci koji su otisnuti na stranici s fotografijom);
        * biometrijski podaci nositelja putovnice: digitalizirana slika lica i otisci dva kažiprsta.

Biometrijski podaci spremljeni su samo unutar memorije čipa, a pristup njima zaštićen je odgovarajućim mehanizmom provjere autentičnosti.

KAKO SE PRIKUPLJAJU BIOMETRIJSKI PODACI GRAĐANA?

Prilikom podnošenja zahtjeva za izradu biometrijske putovnice građani moraju priložiti dvije fotografije specijalno pripremljene za izradu biometrijske putovnice i dati otiske dva prsta (lijevog i desnog kažiprsta), skeniranjem na posebnim uređajima.

Fotografija se zajedno s ostalim podacima digitalno unosi u sustav i prilagođava potrebama spremanja u čip.

Slika lica i otisci prstiju moraju biti „uhvaćeni“/snimljeni na adekvatan način, kako bi udovoljili traženoj kvaliteti i mogućnosti ispravne verifikacije osobe na graničnim prijelazima.

Fotografi su upoznati s posebnim zahtjevima koje fotografije moraju ispunjavati, stoga kod fotografiranja napomenite da trebate fotografije radi izdavanja biometrijske putovnice.

KAKO SE ŠTITE OSOBNI PODACI GRAĐANA?

Osobni podaci građana zapisani su u čip putovnice na strogo definiran i siguran način. Podaci osobe se digitalno potpisuju i upisuju u čip, koji je korisniku nevidljiv jer se nalazi u strukturi materijala putovnice.

Podatke unutar čipa nemoguće je izmijeniti bez lakog otkrivanja namjere krivotvorenja. Osnova zaštite putovnice je digitalni certifikat kojim se osigurava vjerodostojnost dokumenta.

Uključivanje osnovne kontrole pristupa (BAC) u čip sprječava pristup čipu sve dok službenik na graničnom prijelazu ne očita strojno čitljivu zonu (MRZ) na stranici s podacima. Kako bi očitao čip, službenik granične policije fizički otvara Vašu putovnicu i elektronički skenira MRZ tako da Vašu putovnicu provuče kroz uređaj.

Za vrijeme provjere je onemogućeno „prisluškivanje“ i svako neautorizirano preuzimanje podataka od treće strane.

JE LI OBAVEZNO IMATI BIOMETRIJSKU PUTOVNICU ZA POSJET SAD-u ?

* Ne.
        * Kongres SAD-a propisao je da zemlje koje sudjeluju u Programu izuzeća od viza (Visa Waiver Program – VWP) moraju izdavati e-putovnice s biometrijom lica kako bi njihovi državljani s takvom putovnicom, uz ispunjavanje drugih uvjeta, mogli koristiti privilegij ulaska u SAD bez vize.
        * Republika Hrvatska radi na ispunjavanju uvjeta za uključenje u VWP, ali još ne sudjeluje u programu.
        * Čak ni kad Republika Hrvatska bude uključena u VWP, velik broj državljana neće nužno trebati biometrijske putovnice niti će koristiti privilegij ulaska u SAD bez vize (primjerice, prema VWP djeca moraju imati vlastite putovnice; ne može se mijenjati unaprijed najavljeni let povratka itd.).
        * Kad Republika Hrvatska uđe u američki Program izuzeća od viza, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija detaljno će informirati javnost o svim relevantnim činjenicama.

Izdavanje putovnice
    Putovnicu izdaje policijska uprava, odnosno policijska postaja Ministarstva unutarnjih poslova.
    U žurnom postupku, kada se radi o hitnim slučajevima (liječenje, bolest, smrt člana obitelji, neodgodiv službeni put), putovnicu izdaje policijska uprava koju odredi ministar unutarnjih poslova (za sada je to samo Policijska uprava zagrebačka).

Ako građanin ima reguliran boravak u inozemstvu duže od tri mjeseca neprekidno, putovnicu može izdati i diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske u inozemstvu na čijem području građanin boravi. Iznimno, građaninu kojemu je nestala putovnica ili iz drugih razloga ne može služiti svrsi, a nužno je da ostane u inozemstvu duže od 30 dana radi liječenja, službenog posla, školovanja, specijalizacije ili drugih opravdanih razloga, putovnicu može izdati diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske na čijem području građanin boravi.

Građanin zahtjev za izdavanje putovnice podnosi osobno na šalteru za izdavanje putovnica u policijskoj upravi/postaji, neovisno o prebivalištu građanina.

Za maloljetne i poslovno nesposobne osobe zahtjev za izdavanje putovnice podnosi roditelj, odnosno zakonski zastupnik.

Zahtjev za izdavanje putovnice rješava se u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

Za izdavanje putovnice potrebno je priložiti sljedeće:

* osobnu iskaznicu ili drugu ispravu na temelju koje se može provjeriti identitet i hrvatsko državljanstvo;
        * dokaz o uplati u državni proračun (posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi/postaji*):

- iznosa od 320,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice ili
                - iznosa od 410,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice u žurnom postupku;

* upravna pristojba u državnim biljezima u iznosu od 70,00 kuna; a za izdavanje putovnice u žurnom postupku upravnu pristojbu u iznosu od 220,00 kuna
        * 1 fotografija - 3,5 x 4,5 cm, (naglasak fotografu da je fotografija za biometrijsku putovnicu);
        * staru putnu ispravu, koja će se poništiti i vratiti;
        * za malodobnu djecu koja prvi puta vade putovnicu, a nemaju osobnu iskaznicu: izvod iz matice rođenih i domovnicu  (djeca koja su navršila 12 godina moraju biti prisutna radi potpisivanja zahtjeva odnosno radi davanja otisaka prstiju koji se pohranjuju u čipu biometrijske putovnice).

Građanin se ne smije služiti izdanom putovnicom ako:

* su se promijenili osobni podaci građanina,
        * je putovnica oštećena ili dotrajala tako da više ne služi svrsi,
        * fotografija na putovnici ne odgovara izgledu građanina
        * putovnica iz bilo kojeg razloga ne služi svrsi.

Promjena osobnog podatka podrazumijeva promjenu imena ili prezimena, spola, eventualne korekcije datuma i mjesta rođenja.

Nestanak putovnice
     Građanin je dužan bez odgode prijaviti nestanak putne isprave ili njezino pronalaženje. Nestanak ili pronalaženje putne isprave prijavljuju se policijskoj upravi/postaji, ako je putna isprava nestala ili pronađena u Republici Hrvatskoj, odnosno najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu, ako je putna isprava nestala ili je pronađena u inozemstvu.

Nakon provedenog postupka i utvrđivanja okolnosti nestanka putne isprave, nestala putna isprava rješenjem se proglašava nevažećom (građanin plaća upravnu pristojbu u iznosu od 20,00 + 50,00 kuna).

Rješenje o proglašenju putne isprave nevažećom građanin daje oglasiti u «Narodnim novinama» o svom trošku, nakon čega može podnijeti zahtjev za izdavanje nove putovnice.    

sva pitanja vezano za VIZU i ostale dokumente možete naći na :

izvor : http://www.mup.hr/

« Zadnja izmjena: Ožujak 03, 2010, 23:28 Vilena » Evidentirano

"once there was a time
     when no man had ever touched the earth
     all that has been built was balanced
     and so was man's birth
     come with me
     and you'll see..."
    eddy
    skoro pa velika
    Administrator
    Ovisnik

Thank You

Awards
    « Odgovor #24 : Lipanj 27, 2010, 11:33 »

Srednje i dugokose cure i dečki, jel se netko slikao za ove nove osobne i pasoše, tj. biometrijske fotografije?

Koliko sam skužila, treba se vidjeti cijelo lice + uši. Jel to znači da ne mogu imati šiške i raspuštenu kosu ili?  
    Može rajf i šiške na stranu ili trebam baš vezati rep/stavljati kosu iza ušiju?

edit:
    Kaj ovo znači?
    Moram u PP di sam prijavljena ili u bilokoju postaju?
    Citat:
    Građanin zahtjev za izdavanje putovnice podnosi osobno na šalteru za izdavanje putovnica u policijskoj upravi/postaji, neovisno o prebivalištu građanina.

« Zadnja izmjena: Lipanj 27, 2010, 11:38 eddy » Evidentirano

Str: [1] 2 3 4 5 6   Gore
      Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
    Stranica je generirana za 1.344 sekundi uz 26 upita.
    Templates: 2: index (default), Display (default).
    Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
    Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
    Files included: 15 - 613KB. (show)
    Cache hits: 14: 0.00113s for 99661 bytes (show)
    Queries used: 26.

[show queries]