Forum-OPP
Rujan 02, 2014, 01:23 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Traheotomija  (Posjeta: 9255 )
Opis: Vezano za riječ "kanila"
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
twinkielittlestar
moderator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 274
-Receive: 562

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« : Lipanj 03, 2009, 10:43 »

Traheotomija je kirurški zahvat kojim se otvara prednji dio traheje i uvodi trahealna kanila

HITNA
– opstrukcija gornjih dišnih puteva kod gušenja zbog začepljenosti, ili stranog tijela

ELEKTIVNA
– planirani op. zahvat prije nekih kirurških zahvata (larinks, farinks, tumori usne šupljine, traume glave i vrata)

- kod dugotrajne umjetne mehaničke ventilacije (moguće oštećenje glasnica)

TRAHEOSTOMA  je umjetno stvoreni otvor na prednjem vratnom djelu traheje

- privremena – kao priprema za opsežne operacijske zahvate u predjelu glave i vrata; spontano se zatvara u postoperativnom oporavku

- trajna – kod malignih oboljenja na larinksu ostaje trajni otvor kao dišni put

Ovako izgleda kanila :

Ovo su dišni putevi i tamo gdje piše trahea, tamo se radi otvor.

Ja je imala i strašno mi je bilo nelagodno s time. Jedva sam dočekala da je izvade. I kad je izvade, to se samo od sebe stisne i zatvori - zaraste. Ali dok se skroz ne zatvori, moraš jako dobro tuferima i flasterima rupu zatvorit jer se inače počneš gušit, kako je to meni bilo. Imala sam kanilu i bila je začepljena. Povremeno bi sa aparatom i kateterom saugali šlajm... da sad ne idem u detalje. Kako su je izvadili i nisu dobro pokrili dok ne zaraste, meni došlo do gušenja jer zrak ide tu umjesto na nos i usta ( ne možeš udahnut duboko ) i umjesto da to pokrpaju kak se spada, oni meni guraju kanilu nazad!    A sve se već počelo stezat. Ajme, kako je to nelagodno. Nije da boli ali... ufff!

Više ovdje : http://www.kbd.hr/uploads/media/TOALETA_TRAHEOSTOME.ppt#292,4,TRAHEOTOMIJA

Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
Zigi
Piskaralo

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 0
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #1 : Lipanj 23, 2009, 01:26 »

ja nosim kanilu 5 i pol godina...i vrlo dobro znam kako je to grozno...jedino šta sam ja naučila disat i na nos i usta bez obzira na kanilu...tako da mogu zatvorit kanilu i normalno disat...
ovo mi je drugi put da imam kanilu...prvu sam imala sa 13 godina,tada sam ju nosila 3 mjeseca,pa su ju izvadili i ostavili na spontano zatvaranje...međutim nakon 5 godina se nije skroz zatvorilo pa sam išla na šivanje...u trudnoći sam imala gušenje pa u me opet traheotomirali(bila sam 6 mjeseci trudna)sad kanilu nosim 5 i pol godina i ako ne uspije operacija glasnica(dvije nisu uspjele) nosit ću ju dok sam živa....
Evidentirano

Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.648 sekundi uz 24 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 615KB. (show)
Cache hits: 11: 0.00129s for 77480 bytes (show)
Queries used: 24.

[show queries]