Forum-OPP
Listopad 31, 2014, 06:30 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Posvojenje djece  (Posjeta: 16904 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Fortuna
ex-staff
Profesionalac

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 0
-Receive: 19

Awards
« Odgovor #25 : Lipanj 10, 2008, 20:15 »

cackam preko googlea pokusavajuci pronaci tekst i moj demant vezan za dom za napustenu djecu u jutarnjem listu i pronadem da me se spominje skupa sa mojom klincezom tihanom na jednoj web stranici i u casopisu vezan za more i jedrenje.

01.01.2003.
Probudili smo se uz sunce i dobre volje se rastezali po brodu. Željka smo dignuli na vrh jarbola da promijeni lampicu i to nam je došlo kao razgibavanje. Odlučili smo isploviti prema Trogiru i ispratiti Davorina koji se morao vratiti u Zagreb na posao. Sjedio sam na klupici iznad sidra na provi i u jednom trenutku na dva metra ispod mene se pojavio dupin. Okrenuo se na leđa, da me bolje vidi, i cijelo vrijeme dosta glasno nešto cvilio. Na moju veliku žalost nisam ga razumio, ali sam i ja na sličan način njemu fićukao. Nestajao bi ispod vode i onda se na isti način vraćao. Bilo je predivno. Nisam potpuno siguran, ali mislim da znam što nam je htio reći. U svakom slučaju razveselio nas je silno. Zajedno sa cijelim jatom je brzo nestao prema pučini. Uplovili smo u Trogir i vezali se na lijepu novu rivu. Osjećali smo se kao osvajači divljih otoka, jer ljudi su nas gledali dosta čudno. Osim trajekta i lokalnih barčica tu već danima nije uplovio brod sa jedrima. Među mnogobrojnim šetačima prišla nam je sedmogodišnja djevojčica i rekla da se zove Tihana. Bila je u pratnji dvije tete, i pozvali smo je da dođe na brod. Oduševljeno je prihvatila i u par minuta prehodala svaki kutić broda. Obukla je moju jedriličarsku jaknu, Davorinovu kapu, Natašine čizme i veselo vrtila kormilo. Pitali smo je hoće li biti kapetan kad poraste, a ona je odlučno ustvrdila da želi biti stjuardesa. Ono što nas je iznenadilo je, da teta koja ju je dovela živi u Švedskoj. Tihana je njeno kumče iz dječjeg doma Svete Terezije u Zagrebu, i teta Renata je svoj dopust iskoristila da je malo vidi i povede na more u rodni Trogir. Inače teta Renata ima još jedno kumče u Laosu i svakog mjeseca mu šalje novac i pomaže njegovo odrastanje. Ona je i pokrenula akciju kumstva u Domu za napuštenu djecu u Vrhovcu, i sa malom Tihanom je stalno u kontaktu. Tihanina majka je umrla na porodu, a otac se javio samo par puta. Tihana nam je ispričala da su doletjele avionom iz Zagreba i sad uživaju u moru. I tako, ako ste u mogućnosti pogledajte www.jakov.hr . Možda i vi postanete kum nekom djetetu. Za kraj, Tihana nam je otkrila i tajnu zašto želi biti stjuardesa. Rekla je da će tako biti bliže mami..
Veće smo proveli u šetnji Trogirom, oprostili se sa jednim članom posade i usnuli.

http://www.morsko-prase.hr/reportaza_15.htm 
Evidentirano

Vatam zjake i pakiram ih u boce i tetrapak.

Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 110
-Receive: 133

Awards
« Odgovor #26 : Travanj 27, 2009, 12:34 »

Evo mene napokon na ovoj temi

'PRAVNO ČISTO' DIJETE

Postupak posvojenja započinje odlaskom u matični centar za socijalnu skrb gdje se radi psihosocijalna obrada potencijalnih posvojitelja. Dijete može posvojiti pojedinac ili bračni par što je puno češći slučaj. Nakon obrade šalju se molbe, po mogućnosti svim Centrima za socijalnu skrb u Hrvatskoj kojih ima 80 jer tada postoji veća mogućnost da će se dijete prije dobiti. Nepisano je pravilo da će prvi odgovor potencijalnim posvojiteljima biti da trenutačno ni u jednom centru nema djeteta za njih te ih se stavlja na listu čekanja.

Pojedinac pravno može posvojiti ali taj nikada ne prođe psihoanalizu i obradu jer je u cijelom procesu važno da je taj pojednac u braku

Da...naravno da nema djece za njih jer su domovi "prazni"

Najvažnije u cijelom procesu posvojenja jest da potencijalni posvojitelji imaju dovoljno topline i ljubavi koje mogu dati nerijetko traumatiziranom djetetu

S obzirom na to da uvijek ima puno više ljudi koji žele posvojiti dijete nego što ima djece koja su 'pravno čista' za posvojenje, nakon što centar paru ponudi dijete, ulaze u uži krug posvojitelja od kojih se zatim, prema procjeni socijalnih radnika i psihologa, izabire onaj najbolji.

Da,djeca jesu traumatizirana jer ih centri šalju iz obitelji u obitelj,od jednog udomitelja do drugog pa dijete izgubi smisao obitelji

Sama posvojiteljska obitelj dobije traume od procesa koji od njih napravi totalne idiote,oprostite na izrazu ali nepisano je pravilo da potencijalni roditelji koji imaju "debele" plače i sa fakultetima budu bili bolji roditelji nego oni sa uobićajenim primanjima.

'Dijete je 'pravno čisto' kada su riješene sve pravne odredbe o oduzimanju roditeljstva biološkim roditeljima. Nažalost, u Hrvatskoj takvi postupci idu vrlo sporo i često se dugo čeka da ih se uopće pokrene što je najveći razlog zbog kojeg se ponekad na posvojenje čeka i više od dvije godine', objašnjava Jasna Kelava Čurković, ravnateljica Doma za nezbrinutu djecu u Nazorovoj ulici.

Znam da je potrebno da se biološki roditelj pojavi jednom u tri mjeseca da ne bi izgubio roditeljsko pravo

Svaka čast tom roditelju koji uspije odvojiti vremena svaka tri mjeseca da vidi svoje dijete

Roditelji koji ostave svoje dijete u domu imaju pravo godinu dana da se "predomisle"

NE BRINU ZA DIJETE, ALI GA NE PUŠTAJU
Naime, obveza roditelja čija se djeca nalaze u domu je da najmanje jednom u tri mjeseca posjete dijete kako im se ne bi oduzelo roditeljsko pravo. Nerijetko se događa da roditelj to zaista shvati kao obvezu te viđa dijete samo zato da bi mu na papiru i dalje bio roditelj. Kad se dogodi da roditelj više od tri mjeseca nije posjetio dijete, Centar za socijalnu skrb koji je smjestio dijete u dom pokreće postupak protiv roditelja kojemu je cilj oduzeti roditeljsko pravo.

Postupak traje i do godinu dana jer nam je sudstvo prenatrpano tužbama susjeda koji je prešao preko susjedove međe

Na kraju kad to sve dođe do suda "roditelj" nađe neki razlog da je kasnio vidjeti svoje dijete u tri mjeseca pa se postupak većinom obustavi jer je "dobro" da dijete bude sa svojim biološkim roditeljima kojima se daje hrpetina novih šansi da skuže da imaju dijete

'S obzirom na to da su centri preopterećeni, često se događa da se postupak ne pokrene na vrijeme, a sve se još više odugovlači sporošću sudskog procesa. Najčešće taj postupak traje šest mjeseci do godinu dana, ali ponekad se otegne na dvije godine, naročito ako se roditelj žali na oduzimanje roditeljskog prava', kaže Kelava Čurković. No i tada ne preuzima roditeljsku ulogu, već samo na neki način manipulira djetetom i onemogućava mu da dobije priliku za bolji život.

No...prokomentirala sam

U dječjem domu u Nazorovoj ulici, jednom od 14 domova u Hrvatskoj, trenutačno se nalazi 90 djece u dobi od nula do sedam godina. Ondje se nalaze mališani koji su dovedeni odmah iz rodilišta ili ih je centar za socijalnu skrb izdvojio iz obitelji u kojoj su uvjeti za dijete bili loši i ugrožavajući. Dom u Nazorovoj ima još tri podružnice sa školskom djecom te sedam stanova u stambenoj zajednici u kojima žive mladi koji su veći dio života proveli u domu.

Da...nema djece koja bi se dala na posvajanje obiteljima koje bi im pružile ono šta im treba 

OSJEĆAJ DA NEKOME PRIPADA
Dijete može posvojiti i pojedinac, ali centri za socijalnu skrb se većinom odlučuju za bračne parove jer vrijedi stav da djetetu trebaju oba roditelja

Osjećaj pripadnosti ono je za što su djeca koja se nalaze u domu zakinuta. Koliko god pažnje i ljubavi dijete dobiva u domu, ono je dio skupine i ne postoji osoba kojoj će na neki način pripadati i koja će pripadati njemu. Zbog toga dijete jedva čeka da ga netko uzme i pruži mu 'intimniji' dom. U razvijanju osjećaja pripadnosti i sigurnosti veliku ulogu imaju volonteri, uglavnom studentice, koji pomažu upravo u razvijanju emocionalnosti djeteta.

Svatko od nas traži taj osječaj pripadnosti nećemu...kao mali treba nam obitelj,kad smo malo veći onda je to pripadnost nekoj grupi djece u vrtiču,pa skupina djece u školi...itd...itd da ne nabrajam...

Volonteri su dobra opcija kod djece koja su "pravno" spremna na posvajanje koje se također oduži do godinu dana...

U domu u Nazorovoj gotovo svako dijete ima volontera. Njihova je obveza da posjećuju dijete barem dvaput tjedno, a neki volonteri dolaze svaki dan i svaki slobodan trenutak provode s djetetom. 'Potencijalni posvojitelj ne može biti volonter. Dakle, prije početka volontiranja moraju biti vrlo jasni motivi jer je nedopustivo da netko postane volonter s namjerom da jednoga dana posvoji to dijete', napominje Kelava Čurković.

Ipak, može se dogoditi da veza između volontera i djeteta postane toliko snažna i neraskidiva da se posvojenje dopušta iako to nije bio cilj volontiranja.

Aaammm...ok...imaju svoje razloge ali...šta ne bi bilo lakše da se dijete upozna sa nekime...stvori se neki odnos sa djetetom a ne samo ga tučnuti u novu obitelj koju do sada nije vidio

INSTITUCIJA NIJE MJESTO ZA ODRASTANJE

Najviše se usvajaju djeca od nula do sedam godina, a ravnateljica ističe kako je u posljednjih petnaestak godina posvojeno tek dvoje-troje djece starije od te dobi. Godišnje u dom dođe oko sto djece, a isto toliko ih se otpusti. Oko 40 djece bude posvojeno, 15 do 20 djece ode u udomiteljsku obitelj, a 40-ak djece se vraća roditeljima kada se čini da se situacija popravila. Međutim, te obitelji uglavnom imaju takozvane socijalne cikluse koji se ponavljaju tako da se većina djece opet vrati u dom.

Arm...da...lijepo je dijete odgajati od malih nogu...doživjeti njegove prve korake...bla...bla...bla...takve djece je jako malo...zašto?Zato što do godine dana starosti "biološki roditelj" se ima pravo predomisliti
Nakon toga se pokreće pravni postupak oduzimanja roditeljskih prava koji traje otpr godinu dana (u najboljem slučaju).
Dijete već ima tri godine otpr
Nakon toga što je dijete "napokon" bez roditelja se pokreće postupak posvajanja to dijeteta koji traje i do dvije godine

Lijepo,dijete "dobiva" svoju obitelj sa 5 godina kad bi trebalo već imati sliku obiteljske idile u glavici i ne misliti o tome koga da zove mama a koga tata nego koju igračku želi za rođendan

I naravno da se obitelji kojima su djeca vračena nakon nekog vremena u domu redovito (ne)prate i radi se sa njima jer djeca već imaju traume odvlačenja iz obitelji i obiteljski odnosti više ne mogu biti kao što su nekad bila...djeci je to sve trauma...koliko god netko šutio o tome

A da ne spominjem ono gdje su roditelji "mrak" pa još u međuvremenu naprave još koje dijete kad je već jedno odsutno i na kraju se u dom vrati dijete koje je već bilo i još pokoje ovisno o vremenu izbivanja.

Ako dijete dođe iz problematične obitelji u kojoj je doživjelo mnoge traume, vrlo lako se prilagodi životu u domu koji mu pruža sigurnost i mir. Ako dijete dođe iz obitelji u kojoj se netko ipak brinuo za njega i u kojoj je dobivao ljubav, prilagodba je dosta teška i dijete pati', kaže Kelava Čurković. Bez obzira na to koliko su uvjeti života u nekoj državnoj instituciji dobri (dječji dom, karitas, sos dječje selo), ona ne može i ne smije biti mjesto u kojem će dijete odrastati.

No...spomenuto gore

Oduzimanje djece radi imovinskog stanja roditelja mi je suluda...ali tako država funkcionira...opet-zašto?
Zato što (kao i kod udomiteljskog dijela) država financira ustanove tipa domova za nezbrinutu djecu preko raznoraznih donacija,bla...bla...bla... i naravno da im je jednostavnije dio tih para stavljati u državnu blagajnu

Socijalna pomoć ide iz državnog proračuna i tu je država u gubitku

Zato je bitno djetetu što prije naći posvojitelje ili udomiteljsku obitelj. A da bi se to omogućilo, ističe ravnateljica, trebalo bi promijeniti neke odrednice u obiteljskom zakonu koji je dobar i kvalitetan, ali je problem njegova provedba, odnosno sporost. Centri za socijalnu skrb trebali bi biti rigorozniji prema roditeljima koji se ne žele odreći djeteta, a ne obavljaju svoju dužnost. To podrazumijeva i jedan posjet u tri mjeseca što je premalo da bi se djetetu pružilo imalo pažnje. Osim toga, slaže se s mnogim potencijalnim posvojiteljima koji bi željeli da gornja dobna granica za posvojenje bude viša od 35 godina.

Mala razlika između posvojitelja i udomiteljske obitelji je ta što udomitelji mogu vratiti "uzeto" dijete ili pak vratiti kad se savjestan roditelj sjeti da ima dijete. (ima tu toga još ali ovo mi je sad na pameti)

'Moj savjet svim parovima i pojedincima koji se odluče na posvojenje je da nakon što predaju molbe budu apsolutno angažirani u traženju djeteta. To znači da redovito kontaktiraju centre i raspituju se ima li kakvih novosti, a ne da čekaju poziv i počnu gubiti nadu', naglašava Jasna Kelava Čurković.

Ma mrak savjet teta

ŠKOLA ZA POSVOJITELJE
No kada jednom posvojitelji dobiju toliko željeno dijete, problemi ne prestaju. Dapače, može se reći da tek počinju jer djeca koja su neko vrijeme provela u domu, naročito ona koja su stara tri i više godina te su svjesna situacije, zahtijevaju specifičan pristup kako bi se uklopila u novi dom. 'Suprug i ja smo završili školu za posvojitelje, a ono što smo ondje naučili bilo bi od neprocjenjive vrijednosti i za biološke roditelje', kaže Mirjana.
Škola za posvojitelje u Zagrebu, koja djeluje u sklopu udruge Na drugi način, jedina je takve vrste u Hrvatskoj, a s radom je počela 2005. godine. Osim potencijalnih posvojitelja, dakle parova koji su predali zahtjev za posvojenje, školu pohađaju i oni koji to još nisu učinili, ali razmišljaju o tome.

'Nažalost, najmanje je onih koji su već posvojili dijete. Na radionicama se obrađuju teme poput pravnih aspekata posvojenja, kako razviti privrženost, kako, kada i zašto reći djetetu da je posvojeno, kako unaprijediti roditeljske vještine i drugo', kaže Vlasta Grgec Petroci, socijalna radnica i predsjednica udruge Na drugi način. Osim toga, ističe, kako je cilj škole pomoći posvojiteljima u razrješavanju mogućih dilema vezanih uz odluku o posvojenju djeteta.

Radionice se održavaju jednom tjedno po dva sata u grupama od šest do 12 polaznika uz stručno vođenje, a obuhvaća 12 susreta. Program je besplatan, a zbog velike zainteresiranosti trenutačno se dvije grupe nalaze na čekanju. 'U nekim europskim zemljama poput Švedske i Danske škole za posvojitelje su uobičajena stvar, a u SAD-u su takvi programi obavezni za sve koji žele posvojiti dijete, a nakon 180 odrađenih sati stručnjaci ocjenjuju jesu li spremni na posvojenje', navodi Grgec Petroci.
Iskrenost je ključ uspješnog odnosa s posvojenim djetetom. Dijete ima pravo znati da je posvojeno i ako to želi, treba mu dopustiti da upozna biološke roditelje.

Radionice su super i roditelji ne bi smjeli biti prepušteni samima sebi...tu se ulazi u problematiku rada sa djetetom koje je doživjelo bilo kakve traume a gledajući u srž-problem je nepripadnost.
Kako djetetu priči,raditi sa njime,živjeti sa djetetom koje ima sječanja da je bilo bez obitelji tu roditelj nema utjecaja niti znanja (osim ako ima sreće pa je završio tu školu).
Traume utječu na razvoj koliko razvoj obiteljske vrijednosti tako i na odnose sa ljudima oko sebe...tu ima nepovjerenja,straha pa čak dolazi i do odbijanja obitelji u nekim segmentima razvoja...tu se posvojitelji ne bi smjeli boriti sa time sami jer nisu stručnjaci...no..da ne duljim...niti su krivi posvojitelji a pogotovo ne dijete.

A da je posvojenje, koliko god bio plemenit čin, i vrlo teška zadaća, potvrđuje ravnateljica doma u Nazorovoj koje nam je otkrila da je bilo slučajeva kada se dijete moralo oduzeti od posvojitelja ili je dijete samo htjelo otići iz obitelji. 'Kada dijete dođe u novi dom, roditelji su prepušteni sami sebi. U obiteljski zakon trebalo bi uvesti sigurnosni mehanizam u smislu praćenja kako se dijete uklopilo u obitelj, a i posvojitelji bi trebali imati mjesto gdje će se moći obratiti za pomoć i savjet', kazala je Jasna Kelava Čurković.

Da...kome se obratiti?
Odgovori su-pa to je vaše dijete,morali biste znati kako sa njim

Mirjana i njezin suprug nadaju se da će njihov dom uskoro ispuniti smijeh zdravog djeteta starog do tri godine što su im bili jedini uvjeti kad su predali molbu. 'Divim se ljudima koji mogu posvojiti bolesno dijete, za to zaista treba puno hrabrosti i volje', ističe buduća majka.

Praksa je bila prije da se dijete za bilo kakvom poteškočom ili invaliditetom ne daje na posvojenje nego ide na udomiteljstvo.
Davno su se teškoće sakrivale da bi dijete ipak dobilo obitelj,što sa da ne znam da li je još u praksi.
Djeca sa invaliditetom nisu nikakav veći problem za usvajanje ako se posvojiteljima pruži potpora u novonastaloj situaciji gdje naš sustav odmah u startu zakaže.

Zašto sam komentirala?
Pa eto tako...

Primjer 1.
(ne znam koliko je sada prag)
Dobna granica potencijalnih posvojitelja je (bio) 40 godina.
Prvo,par pokušava dobiti svoje dijete...ne ide..
Nakon toga pokušaju umjetnom oplodnjom...ne ide
Nisu se niti okrenuli već su bili 35-36 godina
Cijela procedura je toliko trajala,od psihoanalize,do "traženja" djeteta koje bi mogli usvojiti,da je na kraju muž navršio 40 godinu i približio se 41-oj i molba za posvajanjem im je odbijena jer su prešli dozvoljeni prag. 

Primjer 2.
Opet par...mladi nadobudni
Žena u svojim krasnim 30-ima (mužek malkice stariji )
Žena ima dva spontana gdje u zadnjem gubi operacijom cijeli reproduktivni sustav koji čini ženu.
Lijepo su se odlučili za posvajanjem djeteta
Pokrenuli proces,predali molbe...prva molba je stopirana jer su imali dvosoban stan a za dijete se moralo imati sve pripremljeno...
Što se tiče materijalno oni su bili donekle situirani,ženskica domačica ali mužek sa fakultetom i imali su ušteđevinu od rada u njemačkoj (što se naravno uzelo u obzir pri predavanju molbe ) i vlastiti stan kao i građevinsko zemljište na kojem je bila početa gradnja kuće.
Mrak...postupak posvojenja je napokon krenuo dalje nakon nekih 2-3 godine

Dolazak potencijalnih posvojitelja u dom za nezbrinutu djecu dan danas pamte kao jedan od gorih doživljaja u životu...zašto?
Djeca su vikala "Uzmi mene,uzmi mene... " 
Bila je selekcija djece od kojih mogu "izabrati" dijete koje žele

Ti dotični roditelji su odlučili posvojiti ne jedno već dvoje djece kojima su pružili dom i obiteljsk život 

Nažalost:
Odlazak iz doma sa dvoje djece bilo traumatično i za djecu i za roditelje,naime,djeca su bila skinuta do kože jer je to roba u vlasništvu Doma.
Trebalo se ići u kupovinu robice da bi se ta djeca uopće mogla dovesti kući u novi dom.

I da...roditelji su bili prepušteni sami sebi.
Pomoći nigdje...nikakve radionice,psihološka pomoć djeci niti roditeljima.

sljedeći članovi su rekli hvala na ovaj post:

eddy

Za ovaj post, 1 član je reklo hvala!
Evidentirano

eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 755
-Receive: 573

Awards
« Odgovor #27 : Travanj 27, 2009, 13:47 »

Bravo na postu, samo ću ovo prokomentirati:

Svaka čast tom roditelju koji uspije odvojiti vremena svaka tri mjeseca da vidi svoje dijete
Roditelji koji ostave svoje dijete u domu imaju pravo godinu dana da se "predomisle"

Ne isključujem mogućnost da roditelji zbog specifične situacije doista nisu u stanju trenutno se brinuti o djetetu niti ga posjećivati svaka tri mjeseca.
S jedne strane, djetetu bi bilo bolje u udomiteljskoj obitelji, ali nisam ni sama sigurna da bi se odrekla djeteta ako se želim briniuti o njemu za godinu-dvije kada mi se situacija sredi.

Što ako je u pitanju samohrani roditelj koji zarađuje u inozemstvu?
Evidentirano

♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #28 : Travanj 27, 2009, 13:53 »

Hvala Eddy

Aammm...
Nema te situacije gdje bih ja mogla živjeti bez svoje djece...najlakše je kad dođe kriza srezati troškove 
Dože trenutak kod svih nas gdje ne znamo kako dalje ali meni moje curke daju snage da se snađem...uvijek...nekako..

A da odem negdje van države pa da mi djeca budu tu u domu?

Posao van države nije razlog ostavljanja djeteta u dom...vjeruj...nije.

Samohrani roditelj može naći i posao bliže djetetu a ne u Austriju pa ga vidjeti jednom u tri mjeseca...
To je po meni zanemarivanje
Ja ne bih mogla oka sklopiti da znam da mi je dijete u nekoj drugoj državi...ajde da je kod bake i djeda...ali u domu   

sljedeći članovi su rekli hvala na ovaj post:

Iris, Chinny

Za ovaj post, 2 članova je reklo hvala!
Evidentirano

eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #29 : Travanj 27, 2009, 14:02 »

Tanker baš nije mjesto za dijete, a bome se u mjesec dana zaradi više nego u pola godine pranja stubišta.
A nakon godine dana, uz popunjeniju kasicu se lakše upustiti u nabavljanje stana.

Ti ne bi napustila dijete ni na par mjeseci, neki nemaju izbora. 
Kao i uvijek sa zakonima koji točno definiraju neki period ili dob, uvijek netko nastrada ili ostane zakinut. Previše je pojedinačnih specifičnih situacija.
Evidentirano

♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #30 : Travanj 27, 2009, 14:08 »

Uvijek postoji izbor

Samo se neki teže nose sa krizama a neki lakše

Tu je problem što nastrada dijete,ni krivo niti dužno.

Nakon godine dana imaš punu kasicu i dijete sa traumama prebacivanja iz jedne udomiteljske obitelji u drugu.
Evidentirano

Fortuna
ex-staff
Profesionalac

Thank You
-Receive: 19

Awards
« Odgovor #31 : Prosinac 09, 2010, 07:31 »

moja curica je nestala dan prije nego sto je trebala doci kod mene u svedsku. ja sam joj napravila putovnicu i tata, za kojeg nisu znali ni gdje je ni jel ziv se bas tad pojavio, izveo je iz doma u setnju  i od tada nikakvih vjesti.
 bilo je to 2003-ece a ovi iz doma mi nisu dozvolili da ukljucim policiju u potragu.
sve u svemu tuzno. bila sam u domu za napustenu djecu, vidila tugu, mali marko me vukao za rukav i pitao jesam ja njegova mama a moja klinceza se nije htjela odvojiti od mene ni trena. cak smo i setale u isto obucene ( kupila sam joj slicnu jaketu, hlace i ruksak ko sta ja imam)

sretna i presretna moram vam javiti da sam jucer stupila u kontakt sa mojom tihanom koju sam pronasla preko facebooka pa smo se odmah i cule a danas cu joj srediti kartu i da dode kod nas ovaj mjesec. to je sad cura koja je u prvom srednje  i izrasla je u prekrasnu djevojku. jedva je cekam vidjeti i uzivo nakon 7 ipo godina trazenja
Evidentirano

Vatam zjake i pakiram ih u boce i tetrapak.

Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 275
-Receive: 577

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #32 : Prosinac 09, 2010, 10:33 »

sretna i presretna moram vam javiti da sam jucer stupila u kontakt sa mojom tihanom koju sam pronasla preko facebooka pa smo se odmah i cule a danas cu joj srediti kartu i da dode kod nas ovaj mjesec. to je sad cura koja je u prvom srednje  i izrasla je u prekrasnu djevojku. jedva je cekam vidjeti i uzivo nakon 7 ipo godina trazenja

Ne znam šta se točno dogodilo i da li si pisala još nešto o tome osim ovoga tvojem postu u citatu. Drago mi je da si je uspjela naći.
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
đuja
Početnik
*

Thank You
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #33 : Ožujak 20, 2011, 15:25 »

malo sam googlala i naišla na ovaj forum..studiram novinarstvo i radim seminarski rad na temu posvajanja djece u Hrvatskoj..ako je itko zainteresiran za kratki razgovor, razmjenu iskustava ili bilo što slično, molim vas da mi se javite na mail duja_1708@net.hr...užasno mi to puno znači i tema mi se jako sviđa pa se nadam da ću to uspjet napravit što bolje mogu!

unaprijed zahvaljujem   
Evidentirano
Chinny
Početnik
*

Thank You
-Given: 3
-Receive: 2

Awards
« Odgovor #34 : Listopad 03, 2011, 21:47 »

Mi smo predali molbu za obradu još u 04/2011. Prošli smo razgovore, kućnu posjetu... i stigli do psihologa. Jasno i glasno gđa psihologinja razglaba da što se nje tiče naša molba bi bila odbijena, ali ipak mora razgovarati s njenim timom da sama ne bude imala taj teret na leđima. A sve zbog moje multiple skleroze, koja 2 mj. nakon šta se pojavila je nestala. Hvala Bogu! Ali ona nezna hoće li se opet pojaviti i hoću li ja završiti u kolicima.  Sad slijedi nešto manje od 2 tjedna čekanja odgovora. Mislim da ću spaliti na živce do tad!
Evidentirano
Tea
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 90
-Receive: 127

Awards
« Odgovor #35 : Listopad 04, 2011, 00:01 »

Također poznajem još jedan bračni par koji je posvojio dvije sestre, jako su slatke i pristojne s obzirom što su sve prošle.
Evidentirano

For your love there is no measure
njasa1985
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 11
-Receive: 96

Always a bridesmaid, never a maid

Awards
« Odgovor #36 : Listopad 04, 2011, 16:21 »

Mi smo predali molbu za obradu još u 04/2011. Prošli smo razgovore, kućnu posjetu... i stigli do psihologa. Jasno i glasno gđa psihologinja razglaba da što se nje tiče naša molba bi bila odbijena, ali ipak mora razgovarati s njenim timom da sama ne bude imala taj teret na leđima. A sve zbog moje multiple skleroze, koja 2 mj. nakon šta se pojavila je nestala. Hvala Bogu! Ali ona nezna hoće li se opet pojaviti i hoću li ja završiti u kolicima.  Sad slijedi nešto manje od 2 tjedna čekanja odgovora. Mislim da ću spaliti na živce do tad!

ma da, odvratni su s takvim stavom 

treba ju pitat kak može garantirat da ju neće pogazit tramvaj kad se bude vraćala s posla, kao karmička kazna za takvo ponašanje i kako će se brinut o svojoj djeci ak joj samo jezik ostane pokretan 
Evidentirano

We got just one shot of life, let's take it while we're still not afraid
blueangel0
..::Globalno smetalo::..
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 194
-Receive: 103

..:: somewhere in heaven ::..

Awards
« Odgovor #37 : Listopad 04, 2011, 18:07 »

Ja zbilja ne znam zašto prave tolike probleme roditeljima oko usvajanja. Toliko je djece u domovima da je to strašno  a ima toliko divnih ljudi koji bi ih posvojili ali ne mogu jer su ili prestari dok se sva papirologija ne sredi, ili samo jedan od njih radi ili je netko samohrani roditelj (a mislim da bi to dijete dobilo više ljubavi i od tog jednog roditelja nego od svih teta u domu zajedno).

sad sam tek vidjela fortunin post tak mi je drago da je našla malu. btw kak mi ona fali na forumu
Evidentirano

..:: The luck of the Irish ::..
Chinny
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #38 : Listopad 06, 2011, 20:35 »

ma da, odvratni su s takvim stavom 

treba ju pitat kak može garantirat da ju neće pogazit tramvaj kad se bude vraćala s posla, kao karmička kazna za takvo ponašanje i kako će se brinut o svojoj djeci ak joj samo jezik ostane pokretan 

a šta da ti kažem?! Rekla sam joj samo da ni zdrav (u smislu b.o.) čovjek nezna da li mu je danas zadnji dan ili nije! Pa sam dobila odgovor "Upravo tako, a sad zamislite Vas!" Mahhhh... Mislim da je netko u našem dijalogu bio malo bolesnije od mene
Evidentirano
Sun
*teta iz klaonice*
Ovisnik

Thank You
-Given: 156
-Receive: 177

Awards
« Odgovor #39 : Listopad 06, 2011, 21:38 »

ni malo ljudskosti

Evidentirano

ja ne svijetlim, ja sijevam
Chinny
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #40 : Listopad 09, 2011, 21:05 »

Ljudskost ova nije imala ni kad se rodila, čini mi se...
Evidentirano
eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #41 : Listopad 09, 2011, 21:29 »

A gle, realno, potencijalnih posvojitelja ima više nego djece i osoblju domova je zadatak udomiti djecu u najbolje moguće ruke tj. one za koje postoje najmanje (predvidljive) šanse da djecu zadesi ponovo neka velika trauma i promjena.
Svakoga može zgaziti tramvaj, to uopće nije upitno, no ta mogućnost je nepredvidiva, kao i kome bi se mogla desiti.

Evidentirano

Chinny
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #42 : Listopad 09, 2011, 21:42 »

Ma slažem se! Evo, npr. potpuno zdrava frendica je u 01/2011 krenula na drugo dijete, nažalost dijagnosticiran joj je tumor na maternici, u 3/2011 joj je maternica uklonjena, i sve je bilo b.o. Sve do prije 2 tjedna kad su joj pronašli metastaze na plućima. Da se odlučila ranije na posvojenje i da je nekim slučajem dobila u 2010.g. pozitivno mišljenje CZSS šta bi se sad dogodilo? Bi li joj poništili suglasnost? O tome ja pričam. A ona bi trebala odraditi prvo svoj posao psihologa, jer mi smo oboje mentalno zdravi, što je jedan od glavnih zakonskih preduvjeta u posvojenju. Nije nam dala ni testove da rješavamo koje rješavaju svi koji prolaze obradu, već se samo stalno vraćala na moju dg. To me ljuti, ne gleda nalaze za koje mi je rečeno da ih obavezno donesem i to od neurologa koji me vodi, na kraju on nije mjerodavan jer može biti naklonjen meni  . I nemam pojma šta više raditi, a sjediti mirno prekriženih ruku i nogu ne mogu! 
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1572
-Receive: 750

Awards
« Odgovor #43 : Listopad 09, 2011, 21:52 »

Ne znam kako ide postupak i gdje se to prijavljuje, ali postoji li mogućnost ići u drugi centar i prijaviti se za posvajanje?
Nije isto, ali poznato je da se sa istom dijagnozom dobijaju potpuno različita prava u različitim centrima za socijalnu skrb.
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
puti
Profesionalac

Thank You
-Given: 31
-Receive: 94

Awards
« Odgovor #44 : Listopad 10, 2011, 05:45 »

Kao i u večini stvari kod nas,očeš od podizanja kredita,pa do posvajanja djece,žalosno je da ti zapravo sve ovisi o stavu,raspoloženju i odluci jedne osobe.kako je moguće da npr.ZG-banka ima u svakoj poslovnici drugu politiku oko iste stvari,tako i svaka socijalna radnica dere svoje.strašno.....
ok,ako ti sa svojom dijagnozom nemožeš zakonski dobiti posvajanje,onda se čovjek s tim pomiri,ali ako te odbiju radi nečijeg stava "..da se mene pita...ili ...kaj se mene tiče.." onda naravno da te to frustira i ljuti.....
Evidentirano
eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #45 : Listopad 10, 2011, 08:47 »

Ma slažem se! Evo, npr. potpuno zdrava frendica je u 01/2011 krenula na drugo dijete, nažalost dijagnosticiran joj je tumor na maternici, u 3/2011 joj je maternica uklonjena, i sve je bilo b.o. Sve do prije 2 tjedna kad su joj pronašli metastaze na plućima. Da se odlučila ranije na posvojenje i da je nekim slučajem dobila u 2010.g. pozitivno mišljenje CZSS šta bi se sad dogodilo? Bi li joj poništili suglasnost? O tome ja pričam.

Moguće da bi netko i smatrao da je to iznenadni minus kojeg treba uzeti u obzir prije finalnog posvajanja. 
Nisam nikad bila ni blizu posvajanju, sve što znam je iz priča bliske osobe tako da niti ne mogu znati kakvi su ljudi po centrima i kakav im je nastup, no eto, mislim da imaju jako odgovoran zadatak i da moraju biti oprezniji i rigorozniji u izboru, pogotovo nasprem prirodne trudnoće za koju nitko ništa ne pita i nema kriterija.

Držim fige da procjena bude pozitivna i da psiholog da svoje isključivo profesionalno mišljenje. 

@Lu, koliko znam, centri nisu povezani i u svaki se treba posebno prijaviti.
Evidentirano

Chinny
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #46 : Listopad 12, 2011, 21:21 »

Obradu šalješ u svoj matični centar, a ako te odbiju imaš pravo ponovo slati molbu za obradom ali tek nakon 6 mj. Dobila sam informaciju da se ne mora slati opet u isti CZSS već u bilo koji drugi. Tako da ni nije bitno jesu li povezani ili ne. Kasnije kad obrada prođe i dobiješ "zeleno svijetlo" onda šalješ svakom centru molbu posebno.
Hvala vam na razumijevanju, super ste 
Evidentirano
Chinny
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #47 : Studeni 20, 2011, 09:41 »

Molba odbijena, nismo udovoljili uvjetima  Slučaj je prijavljen pravobraniteljici
Evidentirano
njasa1985
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 11
-Receive: 96

Always a bridesmaid, never a maid

Awards
« Odgovor #48 : Studeni 20, 2011, 10:57 »

baš mi je žao 
Evidentirano

We got just one shot of life, let's take it while we're still not afraid
Chinny
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #49 : Studeni 21, 2011, 14:38 »

Ne brini, sve ima svoje razloge, ako je tako moralo biti, onda će mi biti drago da sam u nečemu doprinijela zajednici! Pa taman na uštrb sebe!
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.843 sekundi uz 30 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 4: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default), ThankYouPost.croatian-utf8 (default).
Files included: 17 - 666KB. (show)
Cache hits: 16: 0.00112s for 99025 bytes (show)
Queries used: 30.

[show queries]