Forum-OPP
Prosinac 21, 2014, 10:54 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 4   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Pomoć za uzdržavanje, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina i sl.  (Posjeta: 30529 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
lu
Administrator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 1583
-Receive: 755

Awards
« : Veljača 10, 2007, 17:07 »

Pomoć za uzdržavanje, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina i sl.
Temeljem Zakona o socijalnoj skrbi (NN br.73/97) samac ili obitelj imaju pravo na: savjetovanje, pomaganje u prevladavanju posebnih teškoća, pomoć za uzdržavanje, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, jednokratnu pomoć, doplatak za pomoć i njegu u kući, osobnu invalidninu, osposobljavanje za samostalan život i rad, skrb izvan vlastite obitelji i druge pomoći. Zahtjev za pomoć podnosi se podružnom uredu centra za socijalnu skrb.

Pravo na pomoć za uzdržavanje može ostvariti samac ili obitelj koji nemaju sredstva za uzdržavanje u visini osnovice koju utvrđuje Vlada Republike Hrvatske, a nisu ih u mogućnosti ostvariti svojim radom ili prihodima od imovine ili na drugi način. Visina pomoći za uzdržavanje utvrđuje se u postotku od osnovice i iznosi za: samca i dijete od 7 do 15 godina 100% osnovice, dijete od 7 do 15 godina 90 % osnovice, odraslu osobu u obitelji i dijete do 7 godina 80% osnovice. Visina pomoći povećava se od 25% do 50% za radno nesposobnu osobu (stariji od 65 godina, dijete do navršene 15. godine života, osoba čija je nesposobnost za rad utvrđena prema općim propisima).

Doplatak za pomoć i njegu može se odobriti osobi: kojoj je zbog tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili trajnih promjena u zdravstvenom stanju prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe ako doplatak za pomoć i njegu ne može ostvariti po drugoj osnovi, ako prihod po članu obitelji ne prijelazi iznos 200% osnovice ili ako prihod samca ne prelazi 250% osnovice u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev.

Iznimno, osoba potpuno lišena poslovne sposobnosti ili teže tjelesno ili mentalno oštećena osoba ima pravo na doplatak za pomoć i njegu iako je prihod po članu obitelji ili prihod samca veći od utvrđenih dohodovnih cenzusa. Osoba kojoj je osiguran stalni ili tjedni smještaj ne može ostvariti pravo na doplatak za pomoć i njegu. Korisniku kojem je odobren doplatak za pomoć i njegu iznimno se može osigurati i pomoć i njega u kući za zadovoljavanje pojedine potrebe koju mu ne mogu pružiti članovi obitelji.

Pravo na osobnu invalidninu ima osoba s težim tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili osoba s trajnim promjenama u zdravstvenom stanju, a čije je oštećenje ili bolest nastala prije navršene 18. godine života, ako osobnu invalidninu ne ostvaruje po drugoj osnovi.

(preuzeto sa stranice HUPT-A)
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.

talijanka12
Piskaralo

Thank You
-Given: 0
-Receive: 3

Awards
« Odgovor #1 : Prosinac 03, 2009, 14:49 »

Mi za Stjepana dobivamo 350kn za pomoć i njegu i danas ujutro mene nazove socijalna radnica i kaže da mi se isprićava ali da su oni pogriješili i da moj stjepan ima pravo na invalidninu od 1280kn i da sutra dođem tamo da će vjerojatno dobit zaostatke,mene zanima šta da napravim ako ne dobi zaostatke,zaostaci iznose 5800kn
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #2 : Prosinac 03, 2009, 15:13 »

A ovisi čija je greška. Oni se uvijek mogu vaditi na to da nisi tražila...bla...bla...bla... S druge strane, možeš uvijek napisati zahtjev za povrat sredstava i poslati preporučeno ili odnijeti u urudžbeni i tražiti potvrdu da je zaprimljeno i...čekati!

Ostale mogućnosti bolje ne razmatrati unaprijed, kad su ti i tako obećali da će ti sutra isplatiti! Sretno!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
talijanka12
Piskaralo

Thank You
-Given: 0
-Receive: 3

Awards
« Odgovor #3 : Prosinac 03, 2009, 15:15 »

sutra moram doći da napišemo ponovo sve na papir a vele da oni nisu vidli
Evidentirano
xnet
ex-staff
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 97
-Receive: 46

Lud, zbunjen, normalan ....

WWW Awards
« Odgovor #4 : Studeni 02, 2010, 09:03 »

Idem u Žajinu da im dam broj tekućeg računa - jer će mi (vjerovatno od Nove godine) isplaćivati dodatak za pomoć i njegu (100 Kn koje dobivam od grada) preko tekućeg ...

Postovi odvojeni iz teme  Odg: Sve i svašta što mi se događa ovih dana...(4) u novu temu i postovi očišćeni od teksta vezanih za primarnu temu
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2010, 11:41 lu » Evidentirano

Zagrljaj je prekrasan dar – jedna veličina odgovara svima.
Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 8
-Receive: 77

Volim se gibat, gibat, gibat

Awards
« Odgovor #5 : Studeni 02, 2010, 10:02 »

Jer će mi (vjerovatno od Nove godine) isplaćivati dodatak za pomoć i njegu (100 Kn koje dobivam od grada) ...

TI dobivaš dodatak za tuđu pomoć i njegu .
Jel možeš sve sam obavljat? Možeš.
Što se ti onda dodatak za tuđu pomoć i njegu.
Živjela naša država ako ti koji možeš sve sam obavljat a dobivaš dodatak za tuđu pomoć i njegu.

Evidentirano

Od kolijevke pa do groba najljepše je studentsko doba
"Kad izgubiš ponos, nisi izgubio ništa;
kad izgubiš zdravlje, izgubio si pola;
kad izgubiš volju, izgubio si sve.”
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 275
-Receive: 589

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #6 : Studeni 02, 2010, 10:39 »

Sramota... Ja nemam pravo na dodatak na tuđu njegu i pomoć...    

« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2010, 11:37 lu » Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
Iris
run while you can.
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 216
-Receive: 183

Awards
« Odgovor #7 : Studeni 02, 2010, 10:44 »

Ne bi ja od sramote to mogla ni napisat javno,a kamoli primat.Uzas !

« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2010, 11:37 lu » Evidentirano

Pazite da jedete zdravo,nemojte pusit ni pit,ostanite fit,a krepajte u svakom slucaju.
Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #8 : Studeni 02, 2010, 11:20 »

jer će mi (vjerovatno od Nove godine) isplaćivati dodatak za pomoć i njegu

Zašto tebi uopće treba tuđa pomoć i njega?

Sramota... Ja nemam pravo na dodatak na tuđu njegu i pomoć... 

Twinki kojoj treba tuđa pomoć i njega nema .

Na koju foru kad njoj puno više treba nego tebi?
Ili si nekako preko veze sredio da dobivaš nešto što tebi netreba a nekom kome treba nema.

Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 97
-Receive: 46

Lud, zbunjen, normalan ....

WWW Awards
« Odgovor #9 : Studeni 02, 2010, 11:28 »

Šefice, Zave i Twinkie - što vam je tu čudno ?

Evo vam i link :  http://www.hsuir.hr/Glasila/Inicijative%20HSUIR-a.pdf
Evidentirano

Zagrljaj je prekrasan dar – jedna veličina odgovara svima.
Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #10 : Studeni 02, 2010, 11:47 »

Dobro ja te pitam:
Jel možeš sve sam obavljat?
Ako možeš (a možeš) zašto se praviš večim invalidom nego što jesi?
Kome je potrebnija pomoć:
Tebi ili Twinki?

sljedeći članovi su rekli hvala na ovaj post:

nikon_vg

Za ovaj post, 1 član je reklo hvala!
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #11 : Studeni 02, 2010, 11:48 »

Pa iskreno meni je čudno kad čitam da to pravo ostvaruje osoba:

# kojoj je zbog tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili trajnih promjena u zdravstvenom stanju potrebna stalna pomoć i njega druge osobe,
# ako prihod po članu obitelji ne prelazi iznos od 200% osnovice
izvor
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #12 : Studeni 02, 2010, 12:13 »

Doplatak za pomoc i njegu cl.43. - može se izmedu ostalog odobriti osobi kojoj je zbog
tjelesnog ili mentalnog oštecenja ili trajnih promjena u zdravstvenom stanju ili zbog starosti
prijeko potrebna stalna pomoc i njega druge osobe
, jer sama ne može udovoljavati
osnovnim životnim potrebama. Doplatak za pomoc i njegu pod istim uvjetima odobrit ce se i
osobi kojoj je zbog privremenih promjena u zdravstvenom stanju ili tjelesnog oštecenja,
prijeko potrebna stalna pomoc i njega druge osobe
.
Izvor

X net, molim te, nemoj me vrijeđati. Stvarno se osjećam dovoljno posrano. Da ti smatraš da prijeko trebaš tuđu pomoć? Ti koji se samostalno krećeš, samostalno obavljaš sve fiziološke potrebe.

S druge strane, meni niti nije u ne znam kojoj mjeri potreban taj doplatak, tj. pomoć. Iako, mogla bih imati nekoga za povremenu pomoć jer moj muž radi... No, stavimo to na stranu. Nisam ja sad tu bitna.
Evidentirano

nikon_vg
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 229
-Receive: 65

Awards
« Odgovor #13 : Studeni 02, 2010, 14:29 »

Užas Nemreš vjerovati ...
Slažem se sa svime kaj su cure napisale. Kad se sam sjetim ljudi oko sebe ili koje osobno znam, a kaj su povremeno nepokretni, sami, jedva vide, stari, amputirani su, kronično bnolesni, ljudi koje nagriza karcinom ... pa nemaju to pravo, niti mogu dobit fizioterapeuta, neka pomagala, nemreju dobit toplice ni teoretski, a netko kaj je fizičkio sposobniji nego mnogi ljudi tu ...
Još jedno smeće i sramota od zakona.

Twink , ne znam kaj da si mislim , fakat sramotno ... ...
Evidentirano
jxl
Nisam znao da ću ti vječno biti greška i uspomena
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 19
-Receive: 166

Awards
« Odgovor #14 : Studeni 02, 2010, 14:35 »

xnet ? ? sam se dižeš hodaš jedeš trčiš sve možeš pa mislim jel te nije sramota napisati to tu   jebate ljudi kojima to stvarno treba nemaju to pravo a ti koji možeš večinu poslova sam...imaš e i još živiš sa mamom pa nemaš izdatke za režiju velike jer predpostavljam da to majka plača   pa imaj bar malo obzira prema ljudima koji ovo čitaju    mene bi ipak bilo sram to napisati nije uredu jer moje mišljenje je da ti takva pomoć ne treba ima ljudi kojima je potrebnija i koji nemreju ko ti iči i skupljati boce jebate pa ti na bocama zaradiš 200 kn mjesečno a ima ljudi koji nemreju do boce      nije lijepo .. ne

dodatak:
a i jebem ti državu koja je takva sad sam lud ne volim to...užas

nikon_vg, black, Zave, Guiness, john_constantine

Za ovaj post, 5 članova je reklo hvala!
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2010, 14:37 jxl » Evidentirano

Ne kuni majko sina jedina koji pije za duše Hrvatskih ratnika...
Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #15 : Studeni 02, 2010, 15:22 »

Xnet kad su ti dali to pravo (na osnovu čega ne znam ) trebao si im reć da ti to netreba jel SVE MOŽEŠ SAM i neka se to pravo daju
nekome TKO ZAISTA TREBA TO PRAVO.
Ti po nikakvoj osnovi to pravo ne zasluđujes .
Nemoj se izvlačiti da si dobio zato što si nagluh jel po toj osnovi nisi nikako mogao dobit.
Twinki koja ima problema i treba joj pomoć u nekim stvarima ne dobiva dodatak za tuđu pomoć i njegu
a ti koji možeš sve sam dobivaš.

Što se zaključuje iz ovoga
Da ti je vjerovatno potegnuta spaga da dobiješ to pravo .

Živjela naša turbo država .
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2010, 15:26 Zave » Evidentirano

eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 756
-Receive: 574

Awards
« Odgovor #16 : Studeni 02, 2010, 15:48 »

Podsjećam da ovo nije tema za linč Xneta, bez obzira što mislili o tome i koliko je situacija čudna.
Prozivati ga nekoliko puta s istim pitanjima i unaprijed zaključivati da je riječ o vezama a sve bez da je odgovorio na prva nema smisla.

E, sad... koliko ćemo dobiti jasan odgovor na temelju koje odredbe je taj doplatak dodjeljen je vrlo upitno pa vas molim da o tome vodite računa.

Ja sam našla ovo:
(2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u smanjenom iznosu, iako je prihod po članu obitelji, odnosno prihod samca veći od prihoda utvrđenog u članku 43. ovoga Zakona, ima:
– osoba potpuno lišena poslovne sposobnosti ako nema teže tjelesno ili mentalno oštećenje ili težu psihičku bolest ili teže trajne promjene u zdravstvenom stanju,
NN 103/2003
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SOCIJALNOJ SKRBI

Koliko ja znam, X je u invalidskoj mirovini, pretpostavljam da ga zakon po tome vodi kao osobu lišenu poslovne sposobnosti.  

xnet

Evidentirano

Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #17 : Studeni 02, 2010, 15:56 »

Eddy koliki su ljudi u invalidskoj mirovini?
Što bi onda svi koju su u invalidskoj mirovini trebali dobit dodatak za tuđu pomoć i njegu.
Koliko mi se čini da je i Twinki u invalidskoj mirovini. Znači po tome bi trebala i ona dobivat to pravo.
Evidentirano

eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #18 : Studeni 02, 2010, 16:00 »

Čuj, nagađam. Meni se čini da taj članak sam po sebi pruža puno mogućnosti za kombiniranje, ne mora nužno značiti da svi koji su u inv. mirovini mogu dobivati taj doplatak. 
Evidentirano

Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #19 : Studeni 02, 2010, 16:22 »

Ajmo ovako .
Po vama koje sve vrste invaliditeta bi trebale imat pravo na dodatak na tuđu pomoć i njegu?
Evidentirano

alexia
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 61
-Receive: 76

Awards
« Odgovor #20 : Studeni 02, 2010, 16:28 »

Neznam, čitam vas i mislim si kao da ste jedva dočekali nekoga razapeti a to je ovaj pit X-net koji i nije poznat ovdje na forumu kao neka svađalica pa ajmo na njga. Pa nije on kriv što Twinki nema pravo na pomoć i njegu pobogu, to bi značilo kao da je on to uzeo njoj. Zar vi ebi iskoristili neko pravo ili uzeli nešto što vam se daje. Masu ljudi koristi razno razne povlastice na koje nema pravo i što sad tu je jedan x na kojem se treba iživljavati. Ja primam osobnu invalidninu i mojoj mami su još davno prije rekli da nemam pravo na doplatak za tuđu pomoć i njegu jer imam invalidninu a kud i kamo bi mi to bilo potrebno a nisam ostvarila pravo, i što sad da lupam po x-netu što nemam to pravo. Sori ono ali niste baš sasvim u pravu
Evidentirano

Život je čudna igra u kojoj nema pobjednika

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #21 : Studeni 02, 2010, 17:25 »

Ja sam već rekla da ovo nema veze samnom što on ima to pravo. I stvarno me ne trebate uzimati za primjer jer ja apsolutno sve mogu sama. Tako da, pustite mene... Iako ima mnogih koji su ko ja pa su ostvarili to pravo. Ali neka...

Alex, ne sviđa mi se ta pretpostavka o "razapinjanju". Mislim da nitko nema namjeru nikoga ovdje linčovati. Ja ovo shvaćam samo kao reakciju forumaša ( koju naravno treba zaustaviti ili bar ublažiti ) na sve nerealnosti koje se općenito kod nas događaju. I sve isto tako molim da se probamo smiriti i pričekati da X da neko svoje objašnjenje...

Jer ja se iskreno nadam da se X zabunio i da se možda ne radi o tom doplatku    I nije to njegova "krivnja" ako će to za stvarno dobiti. Samo će mi to biti još jedan dokaz nebuloza koje su u našoj državi moguće. Oprosti X ali tebi bi trebalo imponirati što te mi smatramo sposobnim za život, što mislimo da si daleko od toga da te se gleda kao teškog invalida.
Evidentirano

alexia
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 61
-Receive: 76

Awards
« Odgovor #22 : Studeni 02, 2010, 17:41 »

Pa Twinki o tom i pričam, da nije X kriv što netko nema pravo na to bila to ja ti ili netko treći. Kriva je ova sjebana država koja tako funkcionira ili bolje reći ne funkcionira. Da razapeli su ga neki jer su mu pisali da kako se može još i hvaliti sa tim, pa jebemu dali bi se vi ljutili da vam kapne koja kuna u džep ili došli i rekli gledajte meni ovo netreba dajte onom komu treba kad ionako to nebi došlo u prave ruke.
Evidentirano

Život je čudna igra u kojoj nema pobjednika

eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #23 : Studeni 14, 2010, 18:52 »

Po vama koje sve vrste invaliditeta bi trebale imat pravo na dodatak na tuđu pomoć i njegu?

Na to ne mogu odgovoriti ali kad već pričamo o tim dodacima...
Ajmo realno, čemu može služiti 100 kn mjesečno? Ako sad ostavimo po strani da 100kn plati račun, uvijek dobro dođe, itd, itd... i koncentriramo se samo na razlog zbog kojeg se dobiva ta pomoć - što dobijemo?

Doplatak je za pomoć i njegu; kakva je to nužna pomoć koja vrijedi 100 kn mjesečno? Sat vremena ispomoći (pranje, čišćenje) u kući je 30 kn, za 100 kn se dobije 3 sata mjesečno. Ako netko nije u mogućnosti sam održavati stan, kuhati, čistiti, peglati; sumnjam da je 3 sata mjesečno dovoljno.
Za njegu? Po mojoj logici higijenske, medicinske, ortopedske i ostale nužne potrepštine bi trebale ići preko doznaka i točno se zna kome što treba, uključujući i obilazak fizioterapeuta, sestre, liječnika...

Vidim da se spominju i osobe koje nisu u mogućnosti samostalno se kretati - i ponovo ne shvaćam kako točno pomaže taj novac jer sigurno nije dovoljan da se plati nečija pomoć.
Zar nisu osobni asistenti korisniji u takvim situacijama?

Možda griješim ali čini mi se da je ova novčana 'pomoć' bez cilja i promašeno trošenje novaca. Ispada da se plaća ljudima 'jer su invalidi' a ne jer će uz tu pomoć postati ravnopravni ostalima ili da se nešto nadoknadi.
Vidim da je maksimalni iznos te pomoći 400kn. Čak i tako, 400 kn mjesečno je premalo za nekoga tko doista treba tuđu pomoć stalno ili pola radnog vremena a puno previše za davanje bez ciljane svrhe.

lu

Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #24 : Studeni 14, 2010, 19:56 »

Bravo, Eddy, nisam nikad ni pomislila na to, ali kad te čitam, slažem se da ni ja ne znam odgovoriti na tvoje pitanje.  Možda netko zna?
Evidentirano

Str: [1] 2 3 4   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.793 sekundi uz 30 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 4: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default), ThankYouPost.croatian-utf8 (default).
Files included: 17 - 666KB. (show)
Cache hits: 14: 0.00096s for 76908 bytes (show)
Queries used: 30.

[show queries]