Forum-OPP
Rujan 19, 2014, 15:49 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3 4   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Pomoć za uzdržavanje, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina i sl.  (Posjeta: 27798 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
lu
Administrator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 1566
-Receive: 746

Awards
« : Veljača 10, 2007, 18:07 »

Pomoć za uzdržavanje, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina i sl.
Temeljem Zakona o socijalnoj skrbi (NN br.73/97) samac ili obitelj imaju pravo na: savjetovanje, pomaganje u prevladavanju posebnih teškoća, pomoć za uzdržavanje, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, jednokratnu pomoć, doplatak za pomoć i njegu u kući, osobnu invalidninu, osposobljavanje za samostalan život i rad, skrb izvan vlastite obitelji i druge pomoći. Zahtjev za pomoć podnosi se podružnom uredu centra za socijalnu skrb.

Pravo na pomoć za uzdržavanje može ostvariti samac ili obitelj koji nemaju sredstva za uzdržavanje u visini osnovice koju utvrđuje Vlada Republike Hrvatske, a nisu ih u mogućnosti ostvariti svojim radom ili prihodima od imovine ili na drugi način. Visina pomoći za uzdržavanje utvrđuje se u postotku od osnovice i iznosi za: samca i dijete od 7 do 15 godina 100% osnovice, dijete od 7 do 15 godina 90 % osnovice, odraslu osobu u obitelji i dijete do 7 godina 80% osnovice. Visina pomoći povećava se od 25% do 50% za radno nesposobnu osobu (stariji od 65 godina, dijete do navršene 15. godine života, osoba čija je nesposobnost za rad utvrđena prema općim propisima).

Doplatak za pomoć i njegu može se odobriti osobi: kojoj je zbog tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili trajnih promjena u zdravstvenom stanju prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe ako doplatak za pomoć i njegu ne može ostvariti po drugoj osnovi, ako prihod po članu obitelji ne prijelazi iznos 200% osnovice ili ako prihod samca ne prelazi 250% osnovice u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev.

Iznimno, osoba potpuno lišena poslovne sposobnosti ili teže tjelesno ili mentalno oštećena osoba ima pravo na doplatak za pomoć i njegu iako je prihod po članu obitelji ili prihod samca veći od utvrđenih dohodovnih cenzusa. Osoba kojoj je osiguran stalni ili tjedni smještaj ne može ostvariti pravo na doplatak za pomoć i njegu. Korisniku kojem je odobren doplatak za pomoć i njegu iznimno se može osigurati i pomoć i njega u kući za zadovoljavanje pojedine potrebe koju mu ne mogu pružiti članovi obitelji.

Pravo na osobnu invalidninu ima osoba s težim tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili osoba s trajnim promjenama u zdravstvenom stanju, a čije je oštećenje ili bolest nastala prije navršene 18. godine života, ako osobnu invalidninu ne ostvaruje po drugoj osnovi.

(preuzeto sa stranice HUPT-A)
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #26 : Studeni 14, 2010, 22:49 »

Pa, gledaj, Edome, čitajući o ovome na raznim stranicama, vidim između ostalog:

Citat:
Pomoć i njega u kući, kao jedno od prava Grada Zagreba, provodi se od 2004., a za korisnike je besplatna. Pravo se može odobriti osobi kojoj je zbog zdravstvenog stanja ili starosti prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe koju joj nemaju mogućnosti pružiti članovi obitelji i djeca ili nema osiguranu pomoć i njegu temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju, ako prihod po članu obitelji ne prelazi 400% osnovice koju propisuje Vlada Republike Hrvatske, a Grad Zagreb uvećao za 20%, te ako to pravo ne ostvaruje na temelju rješenja Centra za socijalnu skrb Zagreb

izvor

Naravno da će svatko iskoristiti ono što mu država daje, ali još uvijek nije jasno kako i zašto ova prava nemaju sve osobe sa invaliditetom, pogotovo one koje imaju veći stupanj invaliditeta. Možda ti imaš neke informacije koje mi nemamo?
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
nikon_vg
ex-staff
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 229
-Receive: 65

Awards
« Odgovor #27 : Studeni 15, 2010, 01:25 »

još uvijek nije jasno kako i zašto ova prava nemaju sve osobe sa invaliditetom, pogotovo one koje imaju veći stupanj invaliditeta.

Bravo Lu! Na to se svodi stvar Jednostavno stvari nisu fer, doduše kao i većina stvari kod nas , no posebno padaju u oči čudni kriteriji, dakle nije ni toliki problem što netko ima nešto, već što ništa nemaju oni kojima je to realno potrebnije.
Evidentirano
edom
Početnik
*

Thank You
-Given: 0
-Receive: 3

Awards
« Odgovor #28 : Studeni 15, 2010, 23:06 »

lu,
za sva prava koja ti pripadaju na osnovi invaliditeta ili tj. oštećenja morat ćeš se izborit sama. Nažalost i svi ostali.Po stoje udruge ovisno o invaliditetu kojeg imaš, i imaju zaposlene pravnike i ostale struke.Učlanjenjem u iste dobivaš i savjete kako i na koji način ostvarit svoja prava na osnovi invaliditeta.Makar je to u Splitu tako.Za ostvarit svoja prava u centru za soc.skrb, u poglavarstvu, hzmo trebaš dobro proučit njihove zakone koji su dostupni na www.zakon.hr.

PR: za odlazak na rehabilitaciju u bilo koje toplice u RH molbom prema centru za soc.skrb imaš pravo na 5 osnovica za rehabilitaciju -2500,00 k.To se zove jednokratna pomoć a pravo imaš ako primaš stalnu pomoć ili tuđu njegu i pomoć.
     hzmo:imaš pravo na beneficirani staž( ako si zaposlen) od dana nastanka invalidnosti. molbu šalješ područnoj službi na vještačenje sa svom med. dokumentacijom itd.
   ovo je kap u moru šta sve imamo pravo.U udrugama zatražite novo 4 izdanje prava sa osnova invalidnosti.Lu, ne da mi se pisat ako želiš možemo se ćut telefonom za ostala prava.
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #29 : Studeni 15, 2010, 23:26 »

Hvala na informacijama. Kad će ti se dati pisati, bilo bi lijepo napisati to javno da i ostali forumaši imaju informaciju.
Evidentirano

edom
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #30 : Studeni 16, 2010, 16:07 »

lu,pitat ću u udrugu 4 izdanje prava invalida pa ću ti poslat Ako mogu pomoć  stojim na raspolaganju

Zakon o stažu osiguranja s povećanim trajanjem« (Nar. nov. br. 71/ 99), stupio je na snagu 16. srpnja 1999. Tim posebnim Zakonom ponovno je omogućeno priznavanje prava na računanje staža s povećanim trajanjem i smanjivanje starosne. granice za ispunjenje uvjeta za starosnu mirovinu određenim kategorijama osiguranika. Glede toga podsjećamo da sadašnji »Zakon o mirovinskom osiguranja« koji se primjenjuje od 1. 1. 1999. (Nar. nov., br. 102/98, 127/00 i 59/01) nije posebno regulirao institut tzv. »beneficiranog staža« već je samo odredbom članka 33. dopustio mogućnost da se ova materija regulira posebnim zakonom, što je i učinjeno, naknadnim donošenjem posebnog Zakona o računanju staža osiguranja s povećanim trajanjem. Naime, člankom 33. Zakona o mirovinskom osiguranju dopušta se da se za određene kategorije osiguranika, odnosno za određena zanimanja ili teške i za radnike štetne poslove, ostvarivanje prava iz obveznog mirovinskog osiguranja na osnovi tzv. »generacijske solidarnosti« propiše, posebnim zakonom. Prema odredbi čl. 1. Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem, osiguranici osigurani prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (čl. 33.) kojima se računa staž osiguranja s povećanim trajanjem, mogu se podijeliti u tri skupine, i to: a) osiguranici koji rade na naročito teškim i za zdravlje i radnu sposobnost štetnim radnim mjestima, b) osiguranici kojima nakon određenih godina života, zbog naravi i težine posla, fiziološke funkcije organizma opadaju u toj mjeri da onemogućavaju daljnje uspješno obavljanje poslova, c) osiguranici slijepe osobe, osobe oboljele od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, oboljeli od paraplegije, cerebralne i dječje paralize, muttiple skleroze, reumatoidnog artritisa, gluhe osobe te osobe kod kojih postoje funkcionalni poremećaji zbog kojih se ne mogu samostalno kretati bez uporabe invalidskih kolica. Tema ovog članka je posljednja skupina osiguranika navedena pod c), invalidi i njihovo pravo na povećani staž i pravo na smanjivanje starosne granice. Samo invalidnim osobama koje su zaposlene tj. osigurane kao slijepe osobe, osobe oboljele od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, oboljeli od paraplegije, cerebralne i dječje paralize, multiple skleroze, reumatoidnog artritisa, kao gluhe osobe ili kao osobe kod kojih postoje funkcionalni poremećaji zbog kojih se ne mogu samostalno kretati bez uporabe invalidskih kolica može se (dakle, ne mora se) priznavati staž osiguranja s povećanim trajanjem i pravo na snižavanje starosne granice, za ispunjavanje uvjeta za starosnu mirovinu, ali samo na način i uz uvjete koji su propisani tim zakonom. Smanjivanje starosne granice ne primjenjuje se na prijevremenu starosnu mirovinu a ni na uvjete za stjecanje invalidske mirovine. Koji je to način i koji su to uvjeti, objasnit ćemo u nastavku teksta uz navođenje odredaba toga zakona. U članku 7. st. 1. navedenog zakona propisano je da se »staž osiguranja s povećanim trajanjem računa osiguranicima-invalidnim osobama«, a u stavku 2. toga članka propisano je da to »svojstvo osiguranika-invalidne osobe« utvrđuje posebnim rješenjem Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Zato se upozorava da se takvo rješenje donosi samo u slučaju ako invalidna osoba podnese poseban zahtjev za utvrđivanje toga svojstva: Samo temeljem toga zahtjeva može biti utvrđeno uz poseban nalaz i mišljenje ovlaštenih medicinskih vještaka, koji vještače i za ostala prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja, da postoji svojstvo »osiguranika-invalidne osobe«. Novost je »Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem« u tome što je tom odredbom čl. 7. proširio mogućnost ostvarivanja prava, na računanje staža s povećanim trajanjem na gluhe osobe, i na osobe oboljele od reumatoidnog artritisa, dok prijašnji važeći propisi to pravo nisu predviđali za te osiguranike. Naravno, i u ovom slučaju sve mora biti utvrđeno novim rješenjem o utvrđivanju »svojstva osiguranika - invalida«, kako je propisano u stavku 2. čl. 7. navedenog Zakona. Shodno tome, invalidima-osiguranicima bez takvog, posebnim rješenjem utvrđenog »svojstva osiguranika-invalidne osobe«, ne priznaje se pravo na povećani mirovinski staž a ni pravo na smanjivanje starosne granice. To važi za sve invalide, pa i za one kojima se staž osiguranja priznavao na osnovi invalidnosti utvrđene prije stupanja na snagu toga zakona, dakle priznat im je i računan staž po propisima koji su se primjenjivali prije 1999. a prestali su važiti s 31. 12. 1998. Radi izbjegavanja bilo kakve zabune; podsjećamo da se prije stupanja na snagu gore citiranog novog »Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem«, staž osiguranja i smanjivanje starosne granice priznavao svim invalidima s utvrđenim stupnjem tjelesnog oštećenja od najmanje 70%., ako su bili u radnom odnosu ili u nekom drugom osiguranju na osnovi kojeg im se priznavalo pravo na povećani staž. To pravo je prestalo s 31. 12. 1998., odnosno prestalo je s danom prestanka važenja bivšeg Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, a stupanjem na snagu novog »Zakona o mirovinskom osiguranju«. Međutim, povećani mirovinski staž koji je računan do 31. 12. 1998. priznaje se kao stečeno pravo samo do toga dana. Prema tome, takvim invalidima s tjelesnim oštećenjem od najmanje 70%, unatoč zaposlenju, uračunavalo bi se povećanje staža samo do 31. 12. 1998. tj. do posljednjeg dana važenja bivšeg Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju. Ostala je vremenska praznina, između prestanka važenja bivših propisa (31. 12. 1998.) i 16. 7. 1999., kao dana početka važenja posebnog Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem. Ovaj propust je zakonodavac ispravio donošenjem »Zakona o listi profesionalnih bolesti« (Nar. nov., br. 162/98) u kojem odredbom čl. 4. propisuje da će se do početka primjene posebnog Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem, primjenjivati propisi o utvrđivanju staža osiguranja s povećanim trajanjem, koji su na snazi do početka primjene tog posebnog Zakona, što je još propisao i u čl. 14. stavku 2. Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem. Tako je omogućeno zakonsko pokrivanje vremenske praznine od 31. 12. 1998. do 16. 7. 1999. i omogućeno uračunavanje povećanog staža do 18. 7. 1999., tj. do dana stupanja na snagu Zakona o računanju staža osiguranja s povećanim trajanjem. Sukladno tome, ako ti isti invalidi kojima je utvrđena invalidnost ili tjelesno oštećenje prema odredbama bivšeg zakona, žele da im se pravo na beneficirani staž, i pravo na smanjivanje starosne granice priznaje, ponovno i nakon 16. 7. 1999., moraju podnijeti posebni zahtjev i zatražiti da im se novim posebnim rješenjem, ponovno utvrdi svojstvo »osiguranika-invalidne osobe«, jer samo im to rješenje daje pravo na povećani staž osiguranja i pravo na smanjivanje starosne granice, kao uvjeta za stjecanje prava na starosnu mirovinu. Bez novog rješenja ne priznaje se prije utvrđeni status invalida s određenim stupnjem tjelesnog oštećenja koji je priznat propisima koji su se primjenjivali do 31. 12. 1998. a na temelju kojeg se priznavalo pravo na uvećani staž najduže, do 16. 7. 1999. Upozorava se da ni kod prvog, odnosno ni kod drugog ponovnog utvrđivanja svojstva »osiguranika - invalidne osobe«, utvrđivanje toga svojstva nema utjecaja na utvrđivanje sposobnosti za rad: Važno je samo da se utvrdi da su bolest ili tjelesno oštećenje takvog stupnja i intenziteta da samim nastankom ili postojanjem otežavaju život i rad. Tek kada te okolnosti utvrdi vještak i kada se donese o tome posebno rješenje, svojstvo »osiguranika - invalidne osobe« može se utvrditi najranije od 16. srpnja 1999., tj. od dana stupanja na snagu Zakona o računanju staža s povećanim trajanjem. Na osnovi takvog rješenja priznaje se. pravo na povećani staž tako da se svakih 12 mjeseci provedenih na radu priznaje kao da je provedeno na radu 15 mjeseci. Nadalje, na temelju toga smanjuje se i starosna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu, na način da se za svakih 5 godina provedenih na radu snižava dobna granica za jednu godinu, od propisanih uvjeta za stjecanje prava na starosnu mirovinu, koji su propisani odredbama čl. 30. odnosno prijelaznim odredbama prema čl. 178. i 179. Zakona o mirovinskom osiguranju kojima se do 2007. propisuju za svaku kalendarsku godinu drukčiji uvjeti starosti. Primjer; Ako je u ovoj godini propisan uvjet za starosnu granicu navršenih 61. g i 6 mj. života (za muškarca), invalidna osoba kojoj je posebnim rješenjem donesenim u skladu s odredbama posebnog »Zakona o računanju staža s povećanim trajanjem« priznato svojstvo »osiguranika - invalidne osobe«, a provela je na radu u tom svojstvu 5 godina, ispunjava uvjet starosti za starosnu mirovinu u 2001. već s navršenih 60 g. i 6 mj. života. Isto važi i za ispunjavanje uvjeta starosne granice za žene, za koje je u ovoj godini propisano da moraju imati najmanje 56 g. i 6 mjeseci života, dakle ako su u statusu »osiguranice - invalidne osobe« radile 5 godina smanjena im je starosna granica za jednu godinu, pa pravo na starosnu mirovinu mogu u ovoj 2001. ostvariti već s navršenih 56 g. i 6 mj. Naravno, u oba slučaja moraju i muškarac i žena imati najmanje 18 godina i 6 mj. mirovinskog staža. Još jedno dodatno korisno upozorenje jest obveza osiguranika - invalidne osobe da rješenje kojim mu je utvrđeno svojstvo invalidne osobe odmah dostavi svojem poslodavcu, a poslodavac je o tome dužan obavijestiti HZMO-a, koji će naplatiti dodatni doprinos za staž osiguranja s povećanim trajanjem iz državnog proračuna (dakle, plaćanje dodatnog doprinosa nije obveza a ne tereti poslodavca). Budući da se svojstvo »osiguranika - invalidne osobe« nakon 16. svibnja 1999. utvrđuje i priznaje samo na osnovi podnesenog posebnog zahtjeva, preporuča se, da svi osiguranici koji smatraju da se mogu svrstati u invalidne osobe iz članka 7, stavka 1. Zakona o stažu s povećanim trajanjem, tj. ako misle da ispunjavaju uvjete za priznavanje staža osiguranja s povećanim trajanjem, podnesu takav zahtjev za utvrđivanje toga svojstva jer im se staž osiguranja s povećanim trajanjem i pravo na smanjivanje starosne granice nakon 16. srpnja 1999. računa isključivo pod uvjetom da im je utvrđeno navedeno »svojstvo osiguranika - invalidne osobe« po tom posebnom Zakonu. INFORMATOR Stjepan Androić, dipl. iur.
Evidentirano
edom
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #31 : Studeni 16, 2010, 16:28 »

x-net pročitaj moj članak prije ovoga , imaš pravo na beneficirani staž ako si prije16.7.1999 imao 70% tj.oštećenja i bio u radnom odnosu

sljedeći članovi su rekli hvala na ovaj post:

xnet

Za ovaj post, 1 član je reklo hvala!
Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 275
-Receive: 571

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #32 : Studeni 16, 2010, 17:14 »

Ideš, miki!    Koji post!!! A da su barem navodnici kako treba pa da nisu sad ispali kodovi...

No dobro... tko ima živaca, bude si pročitao...     A ja kad stignem, uredim 
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 96
-Receive: 46

Lud, zbunjen, normalan ....

WWW Awards
« Odgovor #33 : Studeni 16, 2010, 17:24 »

Pa i imam beneficirani staž, samo oni u Invalidskoj to nisu htjeli priznati ...
Sad po novom ispada da imam 4 godine beneficiranog, ali u stvari imam puno više ...
« Zadnja izmjena: Studeni 16, 2010, 17:27 xnet » Evidentirano

Zagrljaj je prekrasan dar – jedna veličina odgovara svima.
lucy
Piskaralo

Thank You
-Given: 19
-Receive: 6

Awards
« Odgovor #34 : Svibanj 12, 2011, 01:07 »

mene zanima nešto....od rođenja imam cp - tetra pareza spastica....do prije par god sam primala osobnu inv. od 1200,00kn. prije 2g. su mi je smanjili zato jer primam alimentaciju i oni to smatraju kao moj nekakav "prihod - plaća" pa jel to normalno ?? inače, moji su rastavljeni od moje 7g. a saad imam 25. !!!!

da li mogu tražiti još kakvu novčanu pomoć/pravo s obzirom  na moju dijagnozu? inače, mama mi radi 4h zbog mene....

bila bi zahvalna na svakom odgovoru... 
Evidentirano
lucy
Piskaralo

Thank You
-Given: 19
-Receive: 6

Awards
« Odgovor #35 : Lipanj 24, 2011, 11:54 »

mene zanima nešto....od rođenja imam cp - tetra pareza spastica....do prije par god sam primala osobnu inv. od 1200,00kn. prije 2g. su mi je smanjili zato jer primam alimentaciju i oni to smatraju kao moj nekakav "prihod - plaća" pa jel to normalno ?? inače, moji su rastavljeni od moje 7g. a saad imam 25. !!!!

da li mogu tražiti još kakvu novčanu pomoć/pravo s obzirom  na moju dijagnozu? inače, mama mi radi 4h zbog mene....

bila bi zahvalna na svakom odgovoru... 

zašto mi nitko ne odgovara?? 
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #36 : Lipanj 24, 2011, 12:30 »

Zakon o socijalnoj skrbi po ovom pitanju kaže:

5. OSOBNA INVALIDNINA

Članak 76.

(1) Osobna invalidnina je novčana potpora na koju ima pravo osoba s teškim invaliditetom ili drugim teškim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju, u svrhu zadovoljavanja njezinih životnih potreba za uključivanje u svakodnevni život zajednice, ako osobnu invalidninu ne ostvaruje po drugoj osnovi.

(2) Korisnik koji ostvaruje pravo na osobnu invalidninu ne može istodobno ostvarivati pravo na doplatak za pomoć i njegu, koji ostvaruje po ovom Zakonu ili na temelju drugih propisa.

Članak 77.

Vrstu i težinu invaliditeta i vrstu i težinu promjene u zdravstvenom stanju, pravilnikom propisuje ministar.

Iznos osobne invalidnine i uračunavanje prihoda

Članak 78.

(1) Osobna invalidnina iznosi mjesečno 250% osnovice iz članka 40. stavka 1. ovoga Zakona za osobu koja nema vlastiti prihod ni imovinu u vrijednosti većoj od iznosa iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona.

(2) Ako osoba iz članka 76. ovoga Zakona ostvaruje prihod po bilo kojoj osnovi, osobna invalidnina utvrđuje se kao razlika između iznosa iz stavka 1. ovoga članka i prosječnog prihoda ostvarenog u prethodna tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva.

(3) U prihod iz stavka 2. ovoga članka ne uračunava se pomoć za uzdržavanje i pomoć za troškove stanovanja koje su ostvarene na temelju ovoga Zakona, mirovina do iznosa najniže mirovine ostvarene za 40 godina mirovinskog staža, ortopedski dodatak, sredstva za uzdržavanje koje dijete ostvaruje na temelju propisa o obiteljskim odnosima i doplatak za djecu.

-----------------------

Po ovom boldanom, imaš pravo na osobnu invalidninu u cijelosti. Poznato je da postoje razlike između različitih centara za socijalnu skrb i da pojedini socijalni radnici različito (neutemeljeno) tumače zakon. U svakom slučaju predlažem ti da ovaj upit pošalješ pravobraniteljici za osobe sa invaliditetom.
Evidentirano

RustyNail
Balun,vino,trava,al se nije uništava
Ovisnik

Thank You
-Given: 61
-Receive: 159

Awards
« Odgovor #37 : Ožujak 14, 2012, 14:00 »

Ovo me živo zanima,a nigdje ne mogu dobit odgovor...tražio sam po internetu,pito sam savjetnicu iz HZZ-a pa ni ona ne zna.Evo dolazi lijeto,vjerojatno ću brzo počet nešto sezonski radit.E sad,jel mi se u tih 6 mjeseci radnog odnosa zamrzava tj. prestaje isplaćivat osobna invalidnina ili mi to ostaje?
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #38 : Ožujak 14, 2012, 14:09 »

Ja mislim da ak radiš honorarno ili na tak neki ugovor, da ne gubiš nikakva prava... 
Evidentirano

RustyNail
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #39 : Ožujak 14, 2012, 14:19 »

Ja mislim da ak radiš honorarno ili na tak neki ugovor, da ne gubiš nikakva prava... 

stvarno pojma nemam   Ako neko ima kakav link sa nekim zakonom ili nešto slično,bilo bi super
Evidentirano

eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 755
-Receive: 573

Awards
« Odgovor #40 : Ožujak 15, 2012, 00:06 »

Zakon o socijalnoj skrbi
Članak 78.
(1) Osobna invalidnina iznosi mjesečno 250% osnovice iz članka 40. stavka 1. ovoga Zakona za osobu koja nema vlastiti prihod ni imovinu u vrijednosti većoj od iznosa iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Ako osoba iz članka 76. ovoga Zakona ostvaruje prihod po bilo kojoj osnovi, osobna invalidnina utvrđuje se kao razlika između iznosa iz stavka 1. ovoga članka i prosječnog prihoda ostvarenog u prethodna tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva.

Članak 50 je o proračunskim osnovicama i visini primanja za dobivanje osobne invalidnine, vjerojatno netko već zna o kojim je to iznosima riječ.

Ok, još ovo tu, odnosi se na pomoć za uzdržavanje (ne osobnu invalidninu) no moguće da je isti princip tj. ti prijaviš nove prihode a oni računaju razliku:
Obveza prijave promijenjenih okolnosti
Članak 59.
(1) Korisnik pomoći za uzdržavanje obvezan je Zavodu pravodobno prijaviti svaku promjenu podataka o svojim prihodima i imovini te druge okolnosti koje utječu na ostvarivanje ili visinu pomoći za uzdržavanje, a najkasnije u roku od 8 dana od dana nastanka promjene.
(2) Kad Zavod utvrdi da korisnik tijekom korištenja pomoći za uzdržavanje nije prijavio promjenu iz stavka 1. ovoga članka u navedenom roku, prestaje mu pravo i korisnik nema pravo podnijeti zahtjev za priznavanje prava na pomoć za uzdržavanje 6 mjeseci nakon prestanka prava, a isplata pomoći obustavlja se s prvim danom tekućeg mjeseca u kojem je promjena utvrđena.

« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2012, 00:19 eddy » Evidentirano

RustyNail
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #41 : Ožujak 15, 2012, 11:56 »

Hvala Eddy
meni i dalje nije jasno ma nek ja počnem radit,pa nek oni ćine šta hoće
Evidentirano

eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 755
-Receive: 573

Awards
« Odgovor #42 : Ožujak 17, 2012, 09:44 »

Ja to ovak tumačim:
Invalidnina ti iznosi X kn jer su ti ukupna primanja manja od Y kn.  Ako zarađuješ Q kn smanjuju ti invalidninu za taj iznos. 
Evidentirano

RustyNail
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #43 : Ožujak 17, 2012, 11:45 »

Ja to ovak tumačim:
Invalidnina ti iznosi X kn jer su ti ukupna primanja manja od Y kn.  Ako zarađuješ Q kn smanjuju ti invalidninu za taj iznos. 

da,valjda je to-to
sve se bojim da će taj Q (za njih) bit previše i pa pa
Evidentirano

slušačica
R.E.CENTAR- PSIH
Piskaralo

Thank You
-Receive: 1

Awards
« Odgovor #44 : Ožujak 23, 2012, 15:04 »

misli da ako nemas stalan ugovor vec radis za honorar ne gubis invalidninu
Evidentirano
Crazy Bunny
Piskaralo

Thank You
-Receive: 7

Awards
« Odgovor #45 : Travanj 19, 2012, 17:02 »

Lu mi je rekla da priupitam ovdje i malo  se uključim... Evo ovako... Ja imam  32 godine, nikada nisam  radio, primam  naknadu za tuđu njegu i pomoć  ali u  smanjenom obliku, nemam nikakvih prihoda niti imovine i  sada po ovom novom  zakonu   ispada da upadam u  ovo pravo za osobnu invalidninu. Da li  netko  zna da li ja imam pravo na to. Imam nalaz od mirovinskog, to jest rješenje iz 10 mjeseca čini mi se prošle godine,  da sam  100% invalid ( u biti  sam  180% po onim svim  stavkama, ali  ukupno  može biti  samo  100%), od negdje 15 do  sada primam   nakandu  za tuđu njegu i pomoć u  smanjenom obliku, i to po  nalazu i mišljenju upućenom  tada,  93 čini mi se centru za socijalnu  skrb.. Tada je  centar na temelju  toga donjeo  riješenje jer sam išao u   redovnu  srednju, oboje roditelja je radilo  da imam pravo na smanjeni oblik  tuđe njege i pomoći. Danas imam 32 godine,  svako malo  sam na rubu  suicida,  živim sa starcima koji su oboje u penziji, posla ne mogu  dobiti,  zadnje kaj  sam se javio  su me od**bali i ja ne znam  više kaj  da radim. Svojih prihoda nemam,  sramota me uopće išta  tražiti  više starce kada mi  treba, od  odjeće,  za van otić na kavu, ne znam  do kada bi me oni više trebali uzdržavati,  do  nedavno su mi čak  plačali i  zdravstveno, dok nisam saznao  da sa tim  rješenjem od mirovinskog imam pravo da to ne plačam. Da li  postoji ikakva šansa da ja imam pravo na  tu osobnu invalidninu jel  zna netko? Jer ja ne znam  više kaj  da radim i  već  sam došao  do one kritične dobne granice kada je jako  teško   naći posao u toj  dobi. Nekada bi  najradije precvikao  si žile (nemam pojma kaj  me svaki put odgovori od toga kada dođem u  to  stanje) i  završio više sa ičime. Jer stvarno se osjećam  grozno, ko neki parazit, svi moj  frendovi ili  rade ili imaju  več  svoje fmailije,  totalno je neugodno  svako malo ih odkantavat kad me zove van ili na roštilje ,  evo nedavno me frend zvao u  svatove, nisam išao jer me bila sramota jer nemam  da si kupim  odijelo,  a još manje nekakv poklon. I  za to usrano  vještačenje na mirovinskom  sam  morao moliti  mamu  da mi posudi  novce za kartu za autobus, koje sma joj  na kraju  vračao kad mi stigla naknada za tuđu njegu i pomoć da plati  račun  za struju jer je falilo.... Jel ima ikakve šanse da ja imam pravo na tu  invalidninu? Čist da znam jel  da uopče idem  slat zahtjev ili  mogu odmah  se prijaviti  u Vrapće ili  tak neku  instituciju jer uskoro budem  prolupao  načisto....

Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #46 : Travanj 19, 2012, 17:19 »

Super, bunny! U to ime ću ovdje staviti odgovor kako bi imali koristi i drugi u sličnoj situaciji:

Ne znam koliko iznosi tvoja naknada za tuđu njegu i pomoć, a kolika bi ti bila invalidnina. Naime po Zakonu o socijalnoj skrbi članak 65, stavak 3

(3) Korisnik koji ostvaruje pravo na osobnu invalidninu po ovom Zakonu ili na temelju drugih propisa ne može istodobno ostvarivati pravo na doplatak za pomoć i njegu.

Nisam vidjela da piše da se ne možeš odreći prava na doplatak i njegu ako ti je povoljnija osobna invalidnina, a mislim da bi morala biti i to poprilično.
Drugim riječima preporučam nazvati ih, ili još bolje otići tamo i priupitati ih na koji način se možeš odreći doplatka za pomoć i njegu, kako bi ostvario pravo na osobnu invalidninu. Možeš se posavjetovati i sa pravobraniteljicom.

Ima li netko bolji savjet?
Evidentirano

twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #47 : Travanj 19, 2012, 17:37 »

Nemam savjeta jer sam i sama pod upitnikom za neka prava tak da, sretno    A ja kad se odlučim potezat pitanje svojih prava, javim se 
Evidentirano

Crazy Bunny
Piskaralo

Thank You
-Receive: 7

Awards
« Odgovor #48 : Travanj 19, 2012, 17:44 »

A imam jednu  frendicu iz udruge koja je  paraplegičarka i imala je pravo na tu osobnu invalidninu i  udala se i izgubila to pravo?! to je meni  totalna debilana jer  mislim, pa što onda što joj muž radi, pa ona bi trebala imati svoj prihod, i onda su joj  rekli ak  se razvede ima opet pravo?! bolesno. Meni to  sve jadno, pa nitko ne bi  tražio ništa samo  da nam  daju posla. Mene može jedino  shebati  to kaj živim  sa starcima  ali opet pa do kada oni mene trebaju  uzdržavati i  do kada ja trebam živjeti  s njima (što je sve manje  moguće u  zadnje vrijeme jer se sve više svadimo oko  svega, tipa  zašto gledam  tv iza ponoći jel  ja znam kolko je to  struje ili  zašto  se tuširam  45 minuta a ne 15 da je to puno  vode i plina ili  da jel mogu ja ošta pametno  radit osim što igram igrice, da nek idem  van i  tražim si  curu... je da,  tražim  si curu, a nemam ni  za kondome, pa baš mi  treba da si još i  dijete nakalemim)... Totalno jadno,  toliko  seru o integraciji invalida i ne znam  što, a  na kraju i ono malo  što  bi nam pomoglo u  toj integraciji i olakšalo život  da možemo izaći, kupiti si nešto i oko  toga nas hebu. Mislim meni  to  bolesno, imaš  pravo i onda se udaš i nemaš  više pravo. To je maltene isto kao  da ženi koja se udala oduzmu plaću jer eto  sad ima muža. Ili ok živiš  sa starcima,  radiš, ne treba ti plača jer živiš  sa starcima...
Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #49 : Travanj 19, 2012, 17:49 »

Znam sve    Na teret si uvijek ili društvu ili obitelji.

Ajde, daj se malo pridruži forumu, napiši o sebi nešto na temi gdje se svi predstavimo, imamo tema o svemu i svačemu pa istresi dušu 
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #50 : Travanj 19, 2012, 17:52 »

Ne vidim nigdje u zakonu ovo ograničenje u slučaju bračne zajednice. Udati/oženjeni, javite se

Uvijek podržavam borbu za svoja prava. Na žalost, često smo prisiljeni izboriti se za ono što nam po zakonu pripada.
Moja preporuka je: napiši zahtjev i odi do socijalne radnice, pa joj prvo usmeno objasni što želiš po kojem zakonu i po kojem članku. Ako te odbije, objasni joj da upućuješ pisani zahtjev (urudžbiraš ga obavezno, ne njoj ostavljati) na odgovor kojeg ćeš se žaliti nadležnim institucijama, a po potrebi i dati cijeli slučaj u medije. Sretno!
Evidentirano

Str: 1 [2] 3 4   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.989 sekundi uz 31 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 4: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default), ThankYouPost.croatian-utf8 (default).
Files included: 17 - 666KB. (show)
Cache hits: 16: 0.00092s for 76419 bytes (show)
Queries used: 31.

[show queries]