Forum-OPP
Siječanj 23, 2018, 12:32 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: 1 2 3 [4]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Pomoć za uzdržavanje, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina i sl.  (Posjeta: 53558 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
lu
Administrator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 1664
-Receive: 797

Awards
« : Veljača 10, 2007, 17:07 »

Pomoć za uzdržavanje, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina i sl.
Temeljem Zakona o socijalnoj skrbi (NN br.73/97) samac ili obitelj imaju pravo na: savjetovanje, pomaganje u prevladavanju posebnih teškoća, pomoć za uzdržavanje, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, jednokratnu pomoć, doplatak za pomoć i njegu u kući, osobnu invalidninu, osposobljavanje za samostalan život i rad, skrb izvan vlastite obitelji i druge pomoći. Zahtjev za pomoć podnosi se podružnom uredu centra za socijalnu skrb.

Pravo na pomoć za uzdržavanje može ostvariti samac ili obitelj koji nemaju sredstva za uzdržavanje u visini osnovice koju utvrđuje Vlada Republike Hrvatske, a nisu ih u mogućnosti ostvariti svojim radom ili prihodima od imovine ili na drugi način. Visina pomoći za uzdržavanje utvrđuje se u postotku od osnovice i iznosi za: samca i dijete od 7 do 15 godina 100% osnovice, dijete od 7 do 15 godina 90 % osnovice, odraslu osobu u obitelji i dijete do 7 godina 80% osnovice. Visina pomoći povećava se od 25% do 50% za radno nesposobnu osobu (stariji od 65 godina, dijete do navršene 15. godine života, osoba čija je nesposobnost za rad utvrđena prema općim propisima).

Doplatak za pomoć i njegu može se odobriti osobi: kojoj je zbog tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili trajnih promjena u zdravstvenom stanju prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe ako doplatak za pomoć i njegu ne može ostvariti po drugoj osnovi, ako prihod po članu obitelji ne prijelazi iznos 200% osnovice ili ako prihod samca ne prelazi 250% osnovice u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev.

Iznimno, osoba potpuno lišena poslovne sposobnosti ili teže tjelesno ili mentalno oštećena osoba ima pravo na doplatak za pomoć i njegu iako je prihod po članu obitelji ili prihod samca veći od utvrđenih dohodovnih cenzusa. Osoba kojoj je osiguran stalni ili tjedni smještaj ne može ostvariti pravo na doplatak za pomoć i njegu. Korisniku kojem je odobren doplatak za pomoć i njegu iznimno se može osigurati i pomoć i njega u kući za zadovoljavanje pojedine potrebe koju mu ne mogu pružiti članovi obitelji.

Pravo na osobnu invalidninu ima osoba s težim tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili osoba s trajnim promjenama u zdravstvenom stanju, a čije je oštećenje ili bolest nastala prije navršene 18. godine života, ako osobnu invalidninu ne ostvaruje po drugoj osnovi.

(preuzeto sa stranice HUPT-A)
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.

Crazy Bunny
Piskaralo

Thank You
-Given: 0
-Receive: 7

Awards
« Odgovor #76 : Travanj 20, 2012, 15:41 »

ma filozofski sam završio, neću  reć koje smjerove ali kada sam išao  nisu  bili  totalno  beskorisni jer je bilo potražnje, mislim i  sad je velika potražnja za tim  zanimanjima ali  treba špaga. jesam na zavodu  sam  od svoje 25-te  i  samo su  me jednom  zvali (prije neke 3 godine) i  to je bilo kao  da se javim  za rad u kladionici  gdje je tip  rekao pa kaj  su  tebe poslali, mi  tražimo  cure,  znaš  cure i dobro  da mi mjere nije  rekao  koje cura treba imati. Imam pored faksa 3 informatička tečaja  završena i nemam  baš neke koristi od toga. Sada zadnjih godinu  dana tamo idem  samo po  štambilj. Kako  sam i  rekao problem je u mentalitetu ovog društva i poslodavaca i  stav koji imaju  spram osi-a. Jer razmišljaju na način  zakaj  bi uzeo njega ''pokvarenog'' (koliko  god to ružno  zvuči)  koji  mi  bude svako malo  bio odsutan i  pitaj boga jel  mu se bude moralo  stalno  nekaj pomagati kada mogu uzeti  nekoga tko je  dosta mlađi,  zdrav, izdržljiv i tko mi može raditi  5 godina bez frke i  bez bojazni od pogoršanja stanja. Tako  razmišljaju  poslodavci ovdje.

URIHO sam  provjerio  ali nisam  nigdje vidio   gdje se kod njih može prijaviti  za išta?

Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #77 : Travanj 20, 2012, 16:04 »

Kao što rekoh, ne znam koje je tvoje obrazovanje, ali imaš ovdje kontakt http://www.uriho.hr/o-nama/maloprodajna-mreza pa im pošalji životopis i objasni stanje. Ne znam na kojim poslovima možeš raditi, ali ništa te ne sputava da probaš.
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
Crazy Bunny
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #78 : Travanj 20, 2012, 16:34 »

evo budem, poslao  sam upit prije nego si ovo  dala, pa budem malo  sačekao prije životopisa lol... btw jel  to samo za ljude za zg područja i područja koja spadaju pod zg?
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #79 : Travanj 20, 2012, 16:42 »

Pa valjda Zagreb i zagrebačka županija
Evidentirano

Crazy Bunny
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #80 : Travanj 20, 2012, 16:46 »

dobro to ispunjavam, lol, iako je to onda isto diskriminacija diskriminirajućih po  regiji ako je samo  za nas iz zagreba i  tog područja.
Evidentirano
astra
Početnik
*

Thank You
-Receive: 1

Awards
« Odgovor #81 : Travanj 28, 2012, 12:17 »

dali mogu indvalidninu dobiti osobe s indvalitetom koje imaju 18 godina???

sljedeći članovi su rekli hvala na ovaj post:

dejanlik

Za ovaj post, 1 član je reklo hvala!
Evidentirano
astra
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #82 : Travanj 28, 2012, 17:20 »

rođena sam s cerebralnom paralizom , nikad prije nisam primala indvalidninu a imam 18 godina dali još uvjek imam pravo na indvalidninu ???
Evidentirano
ღ kača ღ
Ovisnik

Thank You
-Given: 48
-Receive: 156

Awards
« Odgovor #83 : Travanj 28, 2012, 17:54 »

Zašto ju nisi primala?
Evidentirano
dejanlik
Piskaralo

Spol: Muški

Thank You
-Given: 93
-Receive: 13

Awards
« Odgovor #84 : Travanj 28, 2012, 18:40 »

Nije je ni tražila nit bilo šta drugo.
Još ide u školu. (poznajem je)
Evidentirano
alexia
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 59
-Receive: 75

Awards
« Odgovor #85 : Travanj 29, 2012, 19:02 »

rođena sam s cerebralnom paralizom , nikad prije nisam primala indvalidninu a imam 18 godina dali još uvjek imam pravo na indvalidninu ???

Vec sam negdje pisala o tom da sve ovisi od socijalne radnice ili radnika dali ce ti izaci u susret, ali ja mislim da imas pravo na invalidninu. Koliko imaas posto invaliditeta?
Evidentirano

Život je čudna igra u kojoj nema pobjednika

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #86 : Lipanj 24, 2014, 12:59 »

Osobne invalidnine, doplatak za pomoć i njegu i druga materijalna prava koja se isplaćuju osobama s invaliditetom od početka sljedeće godine bit će objedinjeni u tzv. inkluzivni dodatak, a kriteriji za njihovu dodjelu, rekla je jučer na okruglom stolu ministrica socijalne politike Milanka Opačić , trebali bi biti pravedniji.
Naime, sve osobe s invaliditetom, kojih u registru ima više od 500.000, trebale bi u idućem roku proći novo vještačenje da bi im se odredila razina invaliditeta. Branitelji, vojni invalidi, takvu reviziju neće morati proći. Prema prijedlogu Zakona o inkluzivnom dodatku, invaliditet se više neće dodjeljivati po postocima, kao do sada, već s obzirom na količinu tuđe pomoći koju osoba treba.

više
Evidentirano

john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 395
-Receive: 107

Awards
« Odgovor #87 : Lipanj 24, 2014, 15:21 »

To je jos od prosle godine stara vijest.

lu

Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #88 : Lipanj 24, 2014, 17:28 »

Gle stvarno! A ljudi se uspaničariliiiii!
Evidentirano

RustyNail
Balun,vino,trava,al se nije uništava
Ovisnik

Thank You
-Given: 62

Awards
« Odgovor #89 : Lipanj 25, 2014, 08:30 »

Osobne invalidnine, doplatak za pomoć i njegu i druga materijalna prava koja se isplaćuju osobama s invaliditetom od početka sljedeće godine bit će objedinjeni u tzv. inkluzivni dodatak, a kriteriji za njihovu dodjelu, rekla je jučer na okruglom stolu ministrica socijalne politike Milanka Opačić , trebali bi biti pravedniji.
Naime, sve osobe s invaliditetom, kojih u registru ima više od 500.000, trebale bi u idućem roku proći novo vještačenje da bi im se odredila razina invaliditeta. Branitelji, vojni invalidi, takvu reviziju neće morati proći. Prema prijedlogu Zakona o inkluzivnom dodatku, invaliditet se više neće dodjeljivati po postocima, kao do sada, već s obzirom na količinu tuđe pomoći koju osoba treba.

više

Ajme kako mi se ovo gadi u pičku materinu! Pa tamo ima jedno 10 puta više lažnih invalida nego među civilnim OSI. Ali ne, ovi će odmah izać na ulicu, malo urlat, a naša vlaa će se usrat ko miševi.

dejanlik, eddy

Za ovaj post, 2 članova je reklo hvala!
Evidentirano

ivex
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #90 : Srpanj 16, 2014, 10:51 »

Pozdrav !
Ja imam dijagnozu tetraplegija i ostvario sam pravo na osobnu invalidninu i roditelja njegovatelja.
Imam li pravo na još kakav materijalni dodatak.
Evidentirano
RustyNail
Balun,vino,trava,al se nije uništava
Ovisnik

Thank You
-Given: 62

Awards
« Odgovor #91 : Srpanj 19, 2014, 09:33 »

Pozdrav !
Ja imam dijagnozu tetraplegija i ostvario sam pravo na osobnu invalidninu i roditelja njegovatelja.
Imam li pravo na još kakav materijalni dodatak.

dosta brate, nismo Švedska!
Evidentirano

ivex
Piskaralo

Thank You

Awards
« Odgovor #92 : Kolovoz 03, 2014, 15:40 »

Da je to dosta za nekog tko je 24 sata dnevno u potpunosti ovisan o tuđoj pomoći nebi se složio !
Da nismo Švedska slažem se,ali puno se novaca troši na nepotrebne stvari.
Ja u biti nisam nezadovoljan sa onim što dobivam i nadam se da neće smanjivat prava iako je to vrlo vjerojatno.
Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 275
-Receive: 653

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #93 : Kolovoz 03, 2014, 18:45 »

ivex, molim te, obrati se udruzi u Splitu, Splitsko-dalmatinska udruga spinalno ozlijeđenih, Lička ul. 9, 21000 Split. I svrati na web http://www.hupt.hr/index.php/hr/ Tu na desnoj strani imaš popis prava i povlastica. No međutim, neke od tih stvari ne može ostvariti svatko, ovisno o primanjima kućnstva i slično...
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
Antun
Početnik
*

Thank You
-Given: 5

Očekuj manje i uvijek ces dobiti više xd

Awards
« Odgovor #94 : Rujan 18, 2014, 12:51 »

Poštovani,

nisam siguran da li sam na pravo mjesto postavio upit...

Zanima me da li osoba sa invaliditetom ( 100%) gubi pravo na osobnu invalidninu ukoliko se zaposli ?

nadam se Vašem odgovoru!

S poštovanjem
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #95 : Rujan 18, 2014, 15:03 »

Imaš ovdje raspravu o tome: http://www.forum-opp.com/index.php?topic=232.msg798061#msg798061 Jedina razlika u novom zakonu je ta što se o tom dijelu govori u 55. članku:

http://www.zakon.hr/z/222/Zakon-o-socijalnoj-skrbi
Evidentirano

dejanlik
Piskaralo

Thank You
-Given: 93
-Receive: 13

Awards
« Odgovor #96 : Siječanj 23, 2015, 09:19 »

Imam izgleda da dobijem osobnu ivalidninu. Rekli su mi da prikupim papire i dostavim
Nemam prihode (ni vrijedne imovine) ali majka sa kojom živim u zajedničkom domaćinstvu prima oko 1300 kn mirovine.
Hoće li mi to utjecati na ostvarivanje toga prava?
Evidentirano
zastavnik
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #97 : Siječanj 25, 2015, 18:21 »

Neće utjecati. Ne utječe dok niste u radnom odnosu.

dejanlik

Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #98 : Prosinac 15, 2017, 19:34 »

Spora je pravda, ali dostižna! Konačno su maknuli apsurdnu stavku iz Zakona o socijalnoj skrbi, sad će OSI moći dobivati invalidninu i plaću. Znači invalidnina će se trajno dobivati...

dejanlik

Evidentirano

storm4
Početnik
*

Thank You
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #99 : Prosinac 29, 2017, 11:12 »

Da li postoje još kakve promjene ?
Da li invalidnina i tuđa njega i pomoć ostaju u istim iznosima te hoće li iznosi biti vezani u težinu invaliditeta .
« Zadnja izmjena: Prosinac 29, 2017, 11:19 storm4 » Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 275
-Receive: 653

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #100 : Prosinac 29, 2017, 11:26 »

Nešto sam čula da se osobna invalidnina povećava. Jel moguće ili je dezinformacija?
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
 Str: 1 2 3 [4]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.812 sekundi uz 31 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 4: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default), ThankYouPost.croatian-utf8 (default).
Files included: 17 - 666KB. (show)
Cache hits: 14: 0.00098s for 76407 bytes (show)
Queries used: 31.

[show queries]