Forum-OPP
Listopad 21, 2014, 07:20 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Spina bifida  (Posjeta: 2062 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 275
-Receive: 575

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« : Studeni 09, 2010, 20:52 »

Definicija
Spina bifida (SB) je naziv za rascjep kralježnice, zbog čega nastaje nepotpuno zatvaranje kralježničke moždine. Ubraja se u defekte neuralne cijevi.
SB je obično izoliran poremećaj. Većina znanstvenika vjeruje kako su za njen nastanak potrebni zajednički učinci genetskih i okolišnih čimbenika. Poremećaj se obično pojavljuje tijekom prvih mjeseci trudnoće. Pogađa 0.5 - 1 na 1000 djece.
SB je jedna od najčešćih prirođenih anomalija spojivih sa životom.
Defekti neuralne cijevi
Defekti neuralne cijevi su ozbiljni prirođeni defekti koji uključuju nepotpun razvoj mozga, kralježničke moždine i/ili zaštitnih pokrova ovih organa. Tri su tipa ovih defekata: anencefalija, encefalokela i spina bifida.
Djeca rođena s anencefalijom imaju nerazvijen mozak i nepotpunu lubanju te ih većina ne preživi niti par sati nakon rođenja. Encefalokela nastaje zbog otvora u lubanji kroz koji izlazi moždano tkivo. Većina djece s encefalokelom ne preživi ili su teško retardirana, međutim rana operacija može spasiti određeni broj djece. Spina bifida je rascjep kralježnice. Kralježnička moždina je dio središnjeg živčanog sustava koja se proteže duž leđa i smještena je u kanalu koji oblikuju kralješci. Na taj način ovaj osjetljivi dio našeg tijela ima koštanu zaštitu. SB je prirođeni poremećaj koji nastaje kada jedan ili više kralješaka ne razviju pravilno neuralnu cijev.
Uzrok
Nije poznat razlog nastanka SB. Sigurno je da utjecaja imaju nasljedna genetska svojstva roditelja, a isto tako i vanjski čimbenici, kao što je manjak folne kiseline.
Tko je pod povećanim rizikom?
Žene koje:
- imaju SB
- su prije rodile dijete sa SB
- su prije rodile dijete s nekim defektom neuralne cijevi
imaju veći rizik za rađanje djeteta sa SB. Ove žene trebaju uzimati folnu kiselinu prije trudnoće te je potrebno planirati svaku buduću trudnoću.

Izvor

Na ovom gore linku je sve o tome. Imam trenutno nekih problema sa kompom pa ne mogu sve staviti od teksta...
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
slomljeno_krilo
Piskaralo

Thank You
-Given: 1
-Receive: 1

Awards
« Odgovor #1 : Srpanj 24, 2011, 15:28 »

tu sam 

e da ja prije par godina bio na druženju sa strancima iz jedne humanitarne udruge i prilazi mi lik i započme razgovor pitanjem...jel ti imaš spinu bifidu? a ja onako u čudu...da...a on govori...vidim, imam prijatelja koji ima isto SB i indetično sjedi... 
Evidentirano
 Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.652 sekundi uz 27 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 615KB. (show)
Cache hits: 13: 0.00083s for 78589 bytes (show)
Queries used: 27.

[show queries]