Jezični savjetnik

<< < (5/24) > >>

rivera:
Otvaram novi savjetnik za sve naše jezične dvojbe. :eddy4 Ako budem znala, rado ću pomoći.  :mig2

Upućujem vas da koristite mrežnu stranicu Jezičnih savjeta Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje na kojoj ćete pronaći broj koji možete zvati i postavljati pitanja (idi na Pitajte nas) http://savjetnik.ihjj.hr/index.php . Na ovoj ćete stranici također pronaći mnoge odgovore na razna jezična pitanja. :ruža

Molim vas, nemojte vjerovati novinama koje čujete na televiziji, pročitate na internetu, novinama, na reklamnim panoima ili televizijskim reklamama... Ne vjerujte niti novinarima, njihov je jezik postao odviše zapušten. :zaplakana Medijima se proširila polupismenost poput zarazne bolesti. :tuznic Uvijek si iznova postavljajte pitanja i ne zaboravite zaviriti u gramatiku, pravopis, rječnik ili jezični savjetnik! :grli

Briga za hrvatski jezik nije samo dužnost jezikoslovaca. Svi bismo trebali brinuti o jeziku, svi smo odgovorni za nj. Jezik je svima nam zajednička baština.  :zaljubljena2 Jezični osjećaj treba razvijati i širiti. Podastirem vam ove misli u nadi da ćemo zajedno učiti, njegovati, bogatiti i brinuti za jezik šireći ljubav prema hrvatskome jeziku.  :grli
:grli

rivera:
Citat: jasamja - Prosinac 29, 2010, 12:45

baš ne znam bi li ikad ovako rekla hehe
instrumental kod mene kaže Dusparom  :llol

Ali ako se on preziva Duspare onda mora biti Duspareom. Ne mogu se slova samo tako ispuštati.

jasamja:
Citat: rivera - Prosinac 29, 2010, 12:48

Ali ako se on preziva Duspare onda mora biti Duspareom. Ne mogu se slova samo tako ispuštati.

gradonačelnik slavonskog broda - MIRKO DUSPARA  :llol

rivera:
Mislila sam da je Duspare. :a jooj

Prezime se Duspara deklinira na sljedeći način:

N Mirko Duspara
G Mirka Duspare
D Mirku Duspari
A Mirka Dusparu
V Mirko Dusparo
L Mirku Duspari
I Mirkom Dusparom

Iwan:
Rivera što si ti neka profesorica hrvatskog ili ti je hobi hrvatski?

Samo pitam

rivera:
Citat: njasa - Prosinac 28, 2010, 20:16

Zakaj onda na novčanici piše dvjesta  :?

Super da si postavila ovo pitanje. Naučila sam što mi je prije promaklo.

Gramatika kaže:

"Više stotice mogu biti jednočlane i višečlane, i to: dvjesto, dvjesta ili dvije stotine (200),
tristo, trista ili tri stotine (300),
čestristo ili četiri stotine (400),
petsto ili pet stotina (500),
šesto ili šest stotina (600),
sedamsto ili sedam stotina (700),
osamsto ili osam stotina 8800),
devetsto ili devet stotina (900)."

Povlačim što sam prije rekla. Mea culpa. :sramica

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica