Forum-OPP
Travanj 24, 2014, 10:24 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Prijava Registracija  
 Str: [1] 2   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Računanje plodnih i neplodnih dana  (Posjeta: 144028 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
kiss
Rođena s vukovima!
ex-staff
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 130
-Receive: 77

Awards
« : Kolovoz 21, 2007, 23:16 »

Evo nasla sam dobru stranicu koja vam moze posluziti da si izracunate vase plodne i neplodne dane, zatim sljedecu mjesecnicu ili termin poroda...

Obrazac izgleda ovako:

http://img129.imageshack.us/img129/7043/palrq9.jpg
Računanje plodnih i neplodnih dana

http://www.poliklinika-harni.hr/ovulacija.asp
« Zadnja izmjena: Lipanj 01, 2008, 02:56 sanya » Evidentirano

•●●• .♥♥♥ ~ Sve Sto Radim Ispadne po Mome...Zajebana Jesam Al Takvu Me Vole ღ •●●• ♥
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1529
-Receive: 738

Awards
« Odgovor #1 : Kolovoz 21, 2007, 23:52 »

Odlično, Kiss!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
Sun
*teta iz klaonice*
Ovisnik

Thank You
-Given: 156
-Receive: 177

Awards
« Odgovor #2 : Kolovoz 22, 2007, 05:50 »

ja sam si uvijek slagala kalendarčić na Plivinim stranicama. kad ga nađem, stavim ga
Evidentirano

ja ne svijetlim, ja sijevam
Sun
*teta iz klaonice*
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #3 : Kolovoz 22, 2007, 06:07 »

pliva - kalendar ovulacije

http://img337.imageshack.us/img337/9190/ko1gy9.jpg
« Zadnja izmjena: Veljača 23, 2010, 15:51 ♪♫ Cassidy ♫♪ » Evidentirano

kiss
Rođena s vukovima!
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 130
-Receive: 77

Awards
« Odgovor #4 : Kolovoz 22, 2007, 13:09 »

Plivin sam i ja probala...
Evidentirano

•●●• .♥♥♥ ~ Sve Sto Radim Ispadne po Mome...Zajebana Jesam Al Takvu Me Vole ღ •●●• ♥
Ramiro
RocknRolla
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 7
-Receive: 19

Al Gran Pueblo Argentino Salud

Awards
« Odgovor #5 : Kolovoz 27, 2007, 21:40 »

Ovo je fora yey
Evidentirano

Coronados de gloria vivamos
O juremos con gloria morir.
Stana
Profesionalac

Thank You
-Given: 0
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #6 : Studeni 08, 2007, 11:27 »

ovo mora leptirica da napravi i da mi pošalje sliku...   
Evidentirano
sheep
Ovisnik

Thank You
-Given: 26
-Receive: 1

Awards
« Odgovor #7 : Studeni 09, 2007, 16:07 »

pijem tablete pa me baš briga 
Evidentirano
Sun
*teta iz klaonice*
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #8 : Studeni 09, 2007, 16:33 »

pijem tablete pa me baš briga 

ja se još k tome ne seksam

Evidentirano

Vilena
Ovisnik

Thank You
-Given: 117
-Receive: 124

Awards
« Odgovor #9 : Studeni 09, 2007, 16:34 »

Evidentirano

"once there was a time
 when no man had ever touched the earth
 all that has been built was balanced
 and so was man's birth
 come with me
 and you'll see..."
rivera
Ovisnik

Thank You
-Given: 98
-Receive: 75

Awards
« Odgovor #10 : Ožujak 13, 2008, 17:51 »

sjajna tema!! ovo je potrebno svakoj ženi i djevojci  jer većina kada im "zagusti" se ne zna snać i krivo računa dane ili ih uopće ne zna računati
samo priloženi linkić ne radi, ne otvara se
« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2008, 17:53 rivera » Evidentirano
Sun
*teta iz klaonice*
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #11 : Ožujak 13, 2008, 17:55 »

sjajna tema!! ovo je potrebno svakoj ženi i djevojci  jer većina kada im "zagusti" se ne zna snać i krivo računa dane ili ih uopće ne zna računati

koji linkić? onaj prvi od poliklinike harni? ili plivin? meni oba rade... samo prvi treba kopirati di ide adresa. al budem ja to sredila;)
Evidentirano

sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 95
-Receive: 45

Awards
« Odgovor #12 : Ožujak 14, 2008, 00:05 »

popravila sam linkove,sad bi trebalo radit
javi
Evidentirano

Whoever said \\\"Diamonds are girls best friend\\\" never owned a dog <3
sibirska pijavica
Ovisnik

Thank You
-Given: 202
-Receive: 226

Awards
« Odgovor #13 : Srpanj 16, 2008, 19:24 »

ocekivan datum poroda...mi je mrvicu jeziv podatak 
Evidentirano

I\\\'m not mean. You \\\'re just a sissy.
Malecka
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #14 : Srpanj 16, 2008, 19:54 »

ovo je prva liga
Evidentirano
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 273
-Receive: 553

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #15 : Srpanj 16, 2008, 22:50 »

Lako onima koji se mogu oslonit na to. Ja nisam nikad imala jasan ciklus. Uvijek je tu bilo tjedan dana odstupanja. A u zadnje vrijeme isto kaos 
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
cappuccino
Mudrica

Thank You
-Receive: 5

Awards
« Odgovor #16 : Prosinac 01, 2008, 06:00 »

eh da sam ono napravila onog dna, rodila bih krajem kolovoza...

ne treba se previse ni na taj kalendar oslanjati
Evidentirano

Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Pusti da cijelog tebe prođe blaga svjetlost zvijezda!
Da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajo od zvijezda!
Na svom koncu mjesto u prah prijeđi sav u zvijezde!
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 110
-Receive: 133

Awards
« Odgovor #17 : Prosinac 23, 2008, 22:22 »

Poznavanje plodnih i neplodnih dana u ženskom spolnom ciklusu omogućuje

* planiranje trudnoće
    * izbjegavanje trudnoće (kontracepcija)

Tijekom ferilnog razdoblja u žena zbivaju se ritmične mjesečne promjene lučenja spolnih hormona, koji zatim dovode i do ritmičkih promjena jajnika i drugih spolnih organa. Prvi dan menstruacije je dogovorno prvi dan ciklusa. U većine žena ciklus (ženski spolni, menstruacijski) traje prosječno 28 dana, ali može i u zdravih žena varirati od 20 do 35 dana, pa i više. Dva se važna događaja zbivaju u ciklusu. Prvo, obično 14 dana prije početka naredne menstruacije nastaje OVULACIJA tj. izbacivanje samo jednog jajašca iz jajnika. Drugo, sluznica maternice (endometrij) se spremi za implantaciju eventualno oplođenog jajašca. Da bi se dogodila OPLODNJA treba se dogoditi spolni odnos u razdoblju od 2 dana prije i 1 dan poslije ovulacije.    
1. PLANIRANJE TRUDNOĆE

Postotak zatrudnjelih žena uz redovite spolne odnose tijekom različitih vremenskih razdoblja
VREMENSKO RAZDOBLJE    POSTOTAK TRUDNOĆE
jedan ciklus                              20% žena
tri mjeseca                               50% žena
šest mjeseci                              75% žena
godina dana                              85% žena

SAVJETI
Uživanje u spolnom odnosu jedanput dnevno ili jedanput u dva dana je dovoljno da žena zatrudni.
Može se apstinirati nekoliko dana prije nastupa plodnih dana, a u vrijeme očekivane ovulacije uživati češće.
Nakon spolnog odnosa preporuča se ženi ležanje na leđima s jastukom ispod zdjelice kroz 20 do 30 minuta.
Ne preporuča se spolni položaj gdje je žena iznad muškarca, jer veći dio ejakulata može iscuriti.

PLANIRANJE SPOLA budućeg djeteta je, svi znamo, nepouzdano. Nekoliko sati nakon ulaska spermija u oocitu ona se podijeli i izbaci drugo polarno tijelo, pa sada ima 23 nesparena kromosoma, od kojih je jedan spolni kromosom X. Spoji li se jajašce sa spermijem koji ima također 22 autosoma i 1 krmomosom X, začeta je curica. Ako spermij uz 22 kromosoma sadrži Y začet je dečko. Donekle je znanstveno utemeljena tvrdnja da se "ženski" spermiji (X) gibaju sporo, ali duže žive, dok "muški" spermiji (Y) jure brzo, ali umiru mladi ! Na tome se temelje "savjeti" za dobivanje curice, odnosno dječaka.
SAVJET KAKO DOBITI CURICU - Preporuča se spolni odnos 3-4 dana prije očekivane ovulacije i zatim jedanput dnevno. Muškarcu se preporuča kupanje u toploj kadi prije odnosa. Površna penetracija, kao i izostanak orgazma u žene pogoduje da začeto dijete bude djevojčica.
SAVJET KAKO DOBITI DJEČAKA - Suzdržavati se od spolnih odnosa 5 do 7 dana prije očekivane ovulacije. Preporuča se spolni odnos na sam dan ovulacije (najveće plodnosti) ili sutradan. Duboka penetracija (muškarac iza žene) unosi spermu bliže jajašcu. Orgazam zbog obilnijeg alkalnog lučenja favorizira začeće dječaka.

2. IZBJEGAVANJE TRUDNOĆE (KONTRACEPCIJA)

Najbolja je metoda kontracepcije ona za koju oboje smatraju da je najbolja!
Bolja je ikakva kontracepcija, nego nikakva !
Razdoblje plodnosti žene u jednom ciklusu je kratko (2 dana prije i 1 dan poslije ovulacije), ali NEMA SIGURNOG JEDNOSTAVNOG NAČINA da se ono predvidi. Izbjegavanje snošaja tijekom desetak dana u jednom ciklusu tj. u doba oko ovulacije je jedna od često primjenjivanih prirodnih metoda kontracepcije (ritmična metoda). Ona se smije primjenjivati samo ako su ciklusi pravilni (ne tijekom dojenja ili neposredno poslije pobačaja) ili ako previše ne variraju. U prvom (folikularnom) razdoblju neplodnosti preporuča se primjeniti još neko sredstvo za kontracepciju (kondom), a u drugom (luteinskom) razdoblju ono nije potrebno. Postoje četiri metode prirodnog planiranja obitelji:

1.Kalendarska metoda - Treba bilježiti duljinu ciklusa tijekom najmanje 6 mjeseci prije primjene metode. Od najdužeg opaženog ciklusa se odbija 11, da se dobije posljednji plodni dan ciklusa. Od najkraćeg zabilježenog ciklusa odbija se 18 da bi se dobio prvi plodni dan ciklusa. U pravilnom 28-dnevnom ciklusu plodni dani su od 8. do 19. U tih 12 dana valja primjeniti drugu metodu kontarcepcije ili treba disciplinirano apstinirati.

2. Mjerenje bazalne tjelesne temperature - Svakodnevno, nakon buđenja, žena treba izmjeriti svoju tjelesnu temperaturu uvijek istim termometrom i na isti način (najbolje u ustima). Neposredno poslije ovulacije lučenje progesterona povisuje tjelesnu temperaturu za 0,3 do 0,4 o C i ona ostaje povišena tijekom cijele druge polovice ovulacijskog ciklusa. Općenito je prihvaćeno da suzdržavanje od spolnih odnosa 4 dana prije očekivane ovulacije i 3 dana poslije ovulacije onemogućuje začeće. Nakon tri puna dana povišene temperature započinje neplodno razdoblje koje traje sve do početka naredne menstruacije, pa daljnje mjerenje temperature nije više potrebno.

3. Promatranje cervikalne sluzi (Billingova ovulacijska metoda) - Svakodnevno večernje promatranje vulve i bilježenje promjena je neophodno za ovu metodu. Nakon 4. do 5. dana iza početka menstruacije vulva je suha sve do oko 9. - 10. dana, kad se pojavljuje oskudna ljepljiva sluz. Pojavom sluzi prekida se vjerojatno neplodno razdoblje i započinje potencijalno plodno razdoblje. Zatim raste količina staklaste, rastezljive sluzi, a vulva je osjetljiva i nabrekla. Posljednji dan obilne sluzi je najplodniji dan. Sluz zatim biva oskudna i ljepljiva. Četiri do pet dana nakon vrhunca pojave obilne sluzi započinje neplodno razdoblje, koje traje do početka naredne mjesečnice.

4. Simptotermalna metoda (mjerenje temperature i promatranje sluzi) - je kombinacija promatranja ervikalne sluzi i mjerenja temperature. Daje najbolje rezultate, posebno ako se za procjenu plodnog razdoblja u slučaju neslaganja obje metode primjenjuju stroži kriteriji (duže fertilno razdoblje).

Izvor
Evidentirano

♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 110
-Receive: 133

Awards
« Odgovor #18 : Prosinac 23, 2008, 22:24 »

Ukoliko žena ima uredne menstrualne cikluse (razmak od 1. dana menstruacije do 1. dana iduće) s trajanjem od 26-34 dana, tada plodne dane možemo izračunati.
Od najkraćeg zabilježenog ciklusa odbija se 18 da bi se dobio prvi plodni dan ciklusa. Od najdužeg opaženog ciklusa se odbija 11, da se dobije posljednji plodni dan ciklusa. U pravilnom 28-dnevnom ciklusu plodni dani su od 10. do 17.

28-18=10. dan (početak plodnih dana)
28-11=17. dan (završetak plodnih dana)

Drugi primjer: žena ima cikluse od 28 do 32 dana,
dakle: 28-18=10; 32-11=21, pa plodni dani teoretski padaju od 10. do 21. dana.
Kalendarska metoda je također i plan kako zatrudnjeti ako imate češće spolne odnose u plodnim danima.

Bazalna temperatura

Postoji dopuna toj metodi, pa se može kroz dva-tri ciklusa mjeriti tzv. bazalna temperatura. Neposredno prije ustajanja treba (najbolje živinim, uvijek istim) toplomjerom izmjeriti u ustima ispod jezika 5 minuta i zabilježiti temperaturu (najbolje na pripremljenom grafikonu). Bazalna temperatura mjeri se ako ste zdravi i ne uzimate lijekove protiv bolova niti za spavanje koji bi mogli utjecati na tjelesnu temperaturu. Tada se može zamijetiti da oko 12. dana ciklusa temperatura pada (npr. sa 36.5 na 36.1 C), a slijedeći dan raste (npr. na 36.9 C) i ostaje nekoliko dana povišena. Tada znamo da je taj dan kad se povisila temperatura najvjerojatnije bila ovulacija. Mnoge žene će ovulaciju i osjetiti kao stezanje ili čak bolove u donjem dijelu trbuha. Gotovo sve će imati i promjenu cervikalne sluzi-tj. zamijetiti iscjedak iz rodnice koji taj dan postaje poput dugih niti tj. nalik bjelancu. Taj iscjedak je čist i bez nekog neugodnog mirisa (za razliku od eventualnih upalnih iscjedaka). Ponekad je teže prepoznati promjenu iscjetka ako je žena baš taj dan imala spolni odnos, no nakon nekoliko ciklusa praćenja moći će sama prepoznati razliku. Određivanje plodnih dana prema toj cervikalnoj sluzi je temelj prirodne tzv. Bilingsove metode kontrole začeća. Ova metoda se pogotovo preporučala ženama koje ne mogu zbog nekih razloga koristiti kontracepciju, a muškarac izrazito ne želi koristiti prezervativ. U odnosu na prezervativ taj način štiti od začeća, ali ne od manje ili više opasnih spolno prenosivih infekcija.
Danas je poznat sve veći broj tih infekcija: klamidije, mikoplazme-koje često dovode do tihih upala i čak neplodnosti zatim trihomonas vaginalis-uzročnik trihomonijaze, gonokok-uzročnik tripera-kapavca, treponema pallidum-uzročnik sifilisa, HIV, HPV-uzročnik kondiloma i promjena na grliću maternice, HBV i HCV-uzročnici žutice B i C, te neke druge manje opasne, ali koje također treba liječiti.

Izvor
Evidentirano

ian_gillan
Tko pod drugim jamu kopa nos :D:D
Ovisnik

Thank You
-Given: 11
-Receive: 118

I onda mi ove dvije navlakuše samo minuse daju...

Awards
« Odgovor #19 : Prosinac 24, 2008, 03:14 »

kondomi
Evidentirano

"Mi smo kaubojci
i volimo pištolje
ubili smo šerifa
i karali sve drolje"

Ice
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 273
-Receive: 553

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #20 : Prosinac 30, 2008, 19:31 »

E vidite, to je sad dosta diskutabilno, kad je u pitanju koliko je žena plodna, tj. planiranje plodnih i nepolodnih dana u svrhu planiranja trudnoće ili izbjegavanja trudnoće.
Činjenica je da spermiji mogu živjeti 2-3 dana, a jajašca oko dan do dva. I ako se to uzme u obzir, ne može žena reći "plodni dani mi počinju tek 13-og u mjesecu pa sam do tada mirna" . Znači, moraš gledati da se ne seksaš ni ta tri dana prije ovulacije    I još ako nemate redoviti ciklus...  :joj ne
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
Marija
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #21 : Svibanj 04, 2009, 17:10 »

Cao...
Svaka cast za stranicu...
Samo, kako djevojke kojima nije redovna menstruacija da racunaju... 
Npr. ja sam 27marta pa sam dobila 23aprila... S'tim da mi je menstruacija trajala u aprilu 3 dana 
I dali se plodni dani racunaju od prvog dana menstruacije ili od poslednjeg dana, , i koliko ima plodnih dana.

Hvala vam unaprijed, na bilo kojem odgovoru koji bi mi bar malo pomogao :*

Evidentirano
eddy
skoro pa velika
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 750
-Receive: 564

Awards
« Odgovor #22 : Svibanj 04, 2009, 19:45 »

Cao...
Svaka cast za stranicu...
Samo, kako djevojke kojima nije redovna menstruacija da racunaju... 
Npr. ja sam 27marta pa sam dobila 23aprila... S'tim da mi je menstruacija trajala u aprilu 3 dana 
I dali se plodni dani racunaju od prvog dana menstruacije ili od poslednjeg dana, , i koliko ima plodnih dana.

Hvala vam unaprijed, na bilo kojem odgovoru koji bi mi bar malo pomogao :*

E, ako ti nije baš redovna onda ne možeš računati. Probaj okvirno odrediti koliko prolazi između dvije menstruacije. Meni je npr. oko 35 dana +/- dan-dva. 
Plodni dani su u 'sredini' između dva ciklusa (računajući od prvog dana menstruacije).

Al i dalje... Kondomi. Ne isplati se riskirati.
Evidentirano

dobra.vila
babica
Ovisnik

Thank You
-Given: 99
-Receive: 59

°ninapenda wewe°

Awards
« Odgovor #23 : Svibanj 04, 2009, 19:52 »

jooj baš sam danas razmišljala o ovoj temici

naime..ne znam koliko ste upoznati sa vaginalnom sluzi
kod tuširanja pobajte ju "uzet" u ruke... tj izmedju dva prsta..ako je rastezljiva onda su plodni dani
Evidentirano

Pristao sam bit ću sve što hoće..
Iris
run while you can.
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 216
-Receive: 183

Awards
« Odgovor #24 : Svibanj 04, 2009, 19:54 »

jooj baš sam danas razmišljala o ovoj temici

naime..ne znam koliko ste upoznati sa vaginalnom sluzi
kod tuširanja pobajte ju "uzet" u ruke... tj izmedju dva prsta..ako je rastezljiva onda su plodni dani

Sta stvarno ?? 
Evidentirano

Pazite da jedete zdravo,nemojte pusit ni pit,ostanite fit,a krepajte u svakom slucaju.
 Str: [1] 2   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 1.267 sekundi uz 28 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 613KB. (show)
Cache hits: 15: 0.00087s for 77376 bytes (show)
Queries used: 28.

[show queries]