Forum-OPP
Studeni 19, 2017, 11:24 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Pristupačne bolnice  (Posjeta: 3266 )
Opis: Prilagođenost osobama s težim invaliditetom
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 275
-Receive: 649

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« : Svibanj 13, 2014, 09:55 »

Tražeći nešto po netu, točnije stranicama HZZO-a, naišla sam na sljedeće :

Gore piše Zdravstvena zaštita i u tom izborniku imate Prava pacjenata i dalje imate Pristup bolnicama za pacjente s invalidnošću. Ja se poveselila, gle, popis neki valjda, neka informacija, nešto pametno, informativno, bilo što!    Kliknem na to i piše sljedeće :

Ukoliko zdravstvena ustanova nema omogućen pristup osobama s invaliditetom molimo Vas da se obratite
pravobraniteljici za osobe s invaliditetom na slijedećem linku: www.posi.hr

Kako su me nasanjkali!    I onda se pitam, kako je to moguće, da se jedan državni ured bori sa drugim državnim uredom. U biti, muči me to da netko kao pacijent mora preko nekog pravobranitelja tražiti svoja prava umjesto da to ide direktno na HZZO. Čudim se čudu al ne znam ni sama zašto se čudim kad bi već odavno trebala biti naviknuta na debilnosti kod nas.

Uglavnom, na zadnjoj skupštini HUPT-a je bilo također govora o pristupačnosti bolnicama osobama s težim invaliditetom. Problem je veličina sobe, naguranost kreveta koja inače ne smeta ako nemaš kolica, problem je privatnosti kod inkontinencije ( kateteri, pelene... ) , nedostatak prilagođenih wc-a i kupaona, neprilagođen krevet, nedostatak trapeza/rukohvata... Dosta toga ima, toliko problema da dolazi do sljedećega : kada je osoba s invaliditetom pacijent i nema ono što treba, otpušta se na kućnu njegu prije nego bi po pravilima struke trebala ili čak odgađa mnoge zahvate jer se ne može odlučiti otići u bolnicu zbog neugodnosti natezanja sa sustavom. Jedan pacijent koji je u kolicima, a ima problema sa obavljanjem stolice, mora uzeti neki lijek da bi to obavio, bio je u bolnici i mislim da je rečeno kako dva tjedna nije imao stolicu  Nitko ga nije pitao dal je išta obavio. A nagađam da osoba nije bila iz nekog razloga u stanju to zahtjevati za sebe. I ne znam jesam ikad spomenula slučaj jedne žene koja nema osjeta, krevet joj je bio uz radijator, a noga joj je tijekom noći bila naslonjena uz radijator i žena na kraju završila sa teškim opekotinama koje je jedva tijekom cca dvije godine uspjela sanirala.

Ono što ja mogu svima preporučiti je da se zahtjeva pravo na korištenje odjelnih apartmana ( koji se obično plaćaju inače ) ukoliko ga ta određena bolnica i odjel posjeduju. I to na pismeno. Sa obrazloženjem na uskraćivanje prava koja bi kao pacijenti trebali imati. Svi koji su težeg invaliditeta znaju koliko je neugodno kada se moraš skidati za kateterizaciju ili mijenjanje pelena pored još dvoje, troje nepoznatih ljudi u sobi. Neugodno i zbog njih koliko zbog sebe. Jedno je čak možda kad ste vi kao takav na nekom urološkom odjelu i slično, gdje su bolesnici tu negdje po stanju i potrebama. Al to je moooožda... Ali kad ste vi na odjelu npr. maksilofacijalne kirurgije, uho-grlo-nos, psihijatrija i slično, onda je to jako nezgodno.

Tko god da je bio u kojoj bolnici, a da je bilo prilagođeno u bilo kojem smislu, može to ovdje s nama podijeliti pa da znamo...
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
njasa1985
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 12
-Receive: 108

Always a bridesmaid, never a maid

Awards
« Odgovor #1 : Svibanj 13, 2014, 11:03 »

Vis, nisam o tome razmisljala. Bila sam u bolnici jedino na ortopediji gdje je kao ionako prilagodjeno.

Ali sjecam se kad smo izlazili van, lift se nije mogao pozvati niti stisnuti kat, osim s kljucem. Ja sam imala neku spangu koju sam mogla ugurati u otvor i tako upravljati liftom.

I kad sam rodila, mutno se sjecam da su cimerice komentirale da sam dobila "bolji" krevet. Ne znam kolko je to stvarno tako bilo jer je rodiliste bilo pretrpano s rodiljama koje su lezale i po hodniku, otkud su mogli izvuci taj krevet.
A kad sam isla na carski trebala sam navuci one uuuske carape na noge, nisam mogla sama pa mi je dosla neka praktikantica i to nekak pimplavo navlacila, dosla sestra po mene da me cekaju u sali i popizdila kaj nemam carape navucene, derala se i na mene i na nju.
Evidentirano

We got just one shot of life, let's take it while we're still not afraid
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1664
-Receive: 794

Awards
« Odgovor #2 : Svibanj 13, 2014, 11:16 »

Ono što ja mogu svima preporučiti je da se zahtjeva pravo na korištenje odjelnih apartmana ( koji se obično plaćaju inače ) ukoliko ga ta određena bolnica i odjel posjeduju. I to na pismeno. Sa obrazloženjem na uskraćivanje prava koja bi kao pacijenti trebali imati.

Bravo!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #3 : Svibanj 13, 2014, 11:53 »

Ja kad sam bila u rodilištu, bila sam u apartmanu. Mislim, nemreš to nazvat apartmanom jer zvuči jako fensi  ali ok, bila sam sama u sobi, jednokrevetnoj... U lokalnoj bolnici sam bila uvijek u apartmanu bez problema ali to pripisujem mnogostrukim poznanstvima   
I sad si zamisli jednu rodilju kao npr. ja koja mora obavljati fiziološke potrebe u sobi, pored drugih rodilja i beba. Nikako! 
Evidentirano

Pravi Gospodin
Piskaralo

Spol: Muški

Thank You
-Given: 48
-Receive: 28

Kapetan

Awards
« Odgovor #4 : Listopad 06, 2015, 01:37 »

Bio sam u Zagrebu po bolnicama, uzas.
Stepenica kao u prici.
Nogostupa. uzbrdica...
Da ne govorim o tome da moras iz 1 zgrade izaci van po kisi,
da bi usao na drugi odijel udaljen 10m, a pritom napraviti krug od 300 m...
A sve se moglo izbijecii rijesiti, ali....?????   
Evidentirano

Svi mi kada nekog ili nesto opisujemo, zapravo opisujemo samog sebe.    Sve sto nije zapisano, nije se ni dogodilo.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #5 : Listopad 06, 2015, 11:20 »

Dosta bolnica se nalazi u vrlo starim kompleksima zgrada. U tome je uglavnom najveći problem. Ne možeš tu napraviti ništa osim seliti sve na neku drugu novu lokaciju. Što se tiče pristupačnosti bolnica u Zagrebu, Dubrava je prva. E sad, na žalost, nije uvijek tamo i liječnik kod kojeg treba ići 
Evidentirano

Bocanjevka1985
Početnik
*

Thank You
-Given: 0
-Receive: 1

Tvrdoglava

Awards
« Odgovor #6 : Rujan 03, 2017, 16:45 »

Meni se prije 8 g dogodilo to da sam imala virozu zbog koje sam trebala ostati na ležanju u bolnici, međutim, nisam, zato što je dr. rekao da bi me on najradije ostavio na ležanju, ali da mu je nezgodno zato što ja ne vidim. Tako da sam ja onda me je onda mama svaki dan morala voziti na infuzije.
Evidentirano

Kad Bog nekome zatvori vrata, otvori mu prozor. Nisu vrata jedini izlaz.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #7 : Rujan 05, 2017, 11:08 »

Njemu je nezgodno?!    Umirem od smijeha! A da si ga pitala dal zna kako je tebi tek nezgodno    Ili možda da si mu rekla da ti je baš žao što mu je zbog tebe nezgodno... Naravno, sve je sarkazam 
Evidentirano

Bocanjevka1985
Početnik
*

Thank You
-Given: 0
-Receive: 1

Tvrdoglava

Awards
« Odgovor #8 : Rujan 05, 2017, 20:06 »

Pitao me je gdje mi je mama. Mama je morala otići do stana da obiđe mog psa. Ja sam mu rekla da je mama morala otići do stana. Onda me je on pitao bi li ja htjela ostati u bolnici ili želim ići kući. Začudila sam se, jer od doktora nikada nisam čula takvo pitanje. Rekla sam mu da, kako on odluči, neka bude tako. Onda mi je on rekao ono što napisah u prethodnom postu. Zatim mi je rekao da kažem mami, kad dođe k meni, da dođe k njemu u ambulantu. Tako je i bilo. Mama je otišla u ambulantu i nakon 5 minuta se vratila i rekla mi: - Majo, ideš kući. Doktor kaže da bi te ostavio na ležanju, ali da mu je nezgodno zato što ti ne vidiš. Nisam se sjetila da ga pitam ono što si ti Twinkie napisala. Dobro pitanje.
Evidentirano

Kad Bog nekome zatvori vrata, otvori mu prozor. Nisu vrata jedini izlaz.
twinkielittlestar
Moderator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #9 : Rujan 07, 2017, 17:20 »

Trebat će puno vremena i izmjena pokoje generacije da se ljudi prestanu bojati nepoznatoga ovog tipa.
Evidentirano

Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.629 sekundi uz 27 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 616KB. (show)
Cache hits: 14: 0.00085s for 77294 bytes (show)
Queries used: 27.

[show queries]