Forum-OPP
Kolovoz 20, 2014, 06:49 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Varikocela - kad se prošire vene testisa  (Posjeta: 30503 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 397
-Receive: 109

Awards
« : Listopad 28, 2007, 12:10 »

Citat:
Ustvari je varikocela bezopasna pojava proširene vene testisa. Događa se zbog anatomskog sklopa koji vodi krv u testise i iz njih (nešto češće se javlja na lijevom testisu). Glavna uloga vena je da pronose krv cijelim tijelom natrag prema srcu, a hrpa malih zalistaka unutar vena osiguravaju da se krv ne vraća natrag. Ali ponekad upravo ti zalisci zakažu. Kad se to dogodi, krv koja ne teče počne se nakupljati i tako proširivati venu. Iako varikocela nije ozbiljna bolest, kod nekih dečkiju može dovesti do smanjenog broja i pokretljivosti spermija. Naime, poremećena cirkulacija zbog proširene vene izaziva povišenje temperature u testisu, a to spermatozoidi ne vole. Taj te problem sad vjerojatno ne brine, ali jednog dana kad budeš htio imati djecu, mogao bi ti stvoriti probleme.

Na ultrazvuku se sve lijepo vidi

Varikocela je zapravo dosta česta pojava, pogađa otprilike 15 posto dečkiju između petnaeste i dvadeset i pete godine. Najčešće se javlja u pubertetu zbog toga što u pubertetu testisi naglo rastu, trebaju veći priljev krvi, a ponekad vene to jednostavno ne izdrže.

Zanimljiv je podatak da se varikocela najčešće pojavljuje na lijevom testisu, vjerojatno zbog toga što je muško tijelo organizirano tako da krv jače teče kroz lijevu mošnju, no nije nemoguće ni da se varikocela pojavi na obje strane.

OBRATI PAŽNJU NA…

U najvećem broju slučajeva dečki nemaju baš nikakvih simptoma i ne moraju ni znati da imaju varikocelu. Ipak, ponekad se simptomi pojave samo nakon težeg fizičkog naprezanja, dugog sjedenja (ili stajanja) ili u vrućoj vodi. Simptomi mogu biti:

• Nejasna tupa bol u testisu/ima
• Osjećaj težine ili povlačenja u mošnjama
• Proširene vene koje se mogu napipati (pod prstima se doimaju kao špageti)
• Nelagoda ili nemir u testisu
• Testis je manji na onoj strani gdje se pojavila proširena vena (zbog razlike u cirkulaciji).

Dakle, testise među prste i na promatranje! Inače je dobra ideja da redovito kontroliraš svoje testise, ali ako si se prepoznao u nekim od ovih simptoma, onda je odlazak liječniku (urologu) više nego dobra ideja.

ŠTO LIJEČNIK MOŽE UČINITI?

Najteži dio liječničkog pregleda je svladati neugodnjak što će netko gledati tvoje genitalije. No, zbog toga si došao, zar ne?
Pregled se obično obavlja stojeći, kako bi mošnje bile opuštene - tako je lakše napipati varikocelu. U potrazi za kvržicama ili proširenjima liječnik će nježno testise pomicati naprijed i nazad, ujedno provjeravajući veličinu, težinu i položaj testisa. Ako mu se učini išta sumnjivo, liječnik će se poslužiti ultrazvukom, pomoću kojeg se vidi svaka nepravilnost u protoku krvi kroz venu.

Ne brini, zahvat je bezbolan i kratak!

Ako se potvrdi sumnja da imaš varikocelu, i dalje nema mjesta panici. Kako varikocela nije bolest, vjerojatno neće trebati ni neki specijalni zahvat, no ako je jako izražena i vide se promijene u spermiogramu (analiza sjemene tekućine), onda je moguće da će predložiti mali kirurški zahvat. Zahvat obavlja urolog, i to u totalnoj ili samo lokalnoj anesteziji, ali nije težak i obično ne moraš ostajati u bolnici preko noći.

Nakon zahvata, normalno je da neko vrijeme osjećaš nelagodu na operiranom mjestu, ali nakon nekoliko vrećica s ledom koje će ti olakšati bol, svoje si probleme riješio zauvijek.

E i meni se čini da imam i ja to, ali nema šanse da ipak idem doktoru...
Evidentirano

blue77
Profesionalac

Thank You
-Given: 0
-Receive: 0

Awards
« Odgovor #1 : Listopad 28, 2007, 12:12 »

na čemu ...
Evidentirano

JA SAM NAJOPASNIJA ZVIJER NA PLANETU
john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #2 : Listopad 28, 2007, 12:14 »

bol na lijevoj strani nakon erekcije cijeli dan.
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 1560
-Receive: 745

Awards
« Odgovor #3 : Listopad 28, 2007, 12:15 »

Daj kaj si bedast! Samo traži uputnicu za urologa i obavi taj pregled, ako osjećaš tegobe. Ne moraš liječniku opće prakse pokazivati svoj problem!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #4 : Listopad 28, 2007, 12:18 »

naročito zgodnom liječniku sumnjive orijentacije. 
Evidentirano

blue77
Profesionalac

Thank You

Awards
« Odgovor #5 : Listopad 28, 2007, 12:19 »

problem je tako mali da če opče prakse proglasiti fenomenom....
Evidentirano

JA SAM NAJOPASNIJA ZVIJER NA PLANETU
nikola555
Početnik
*

Thank You

Awards
« Odgovor #6 : Lipanj 08, 2012, 12:17 »

Zanima me da li se to moze operisati sa jedno 25-30 godina..?
Evidentirano
twinkielittlestar
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 274
-Receive: 561

Kad bi svi, ljudi na svijetu...la la la...

Awards
« Odgovor #7 : Lipanj 08, 2012, 13:22 »

naročito zgodnom liječniku sumnjive orijentacije. 

Nevezano za temu ali moram    : ko da bi ja rekla da neću kod ginekologa jer je muško.
Evidentirano

I am a little   Ne mogu vas navući da dođete ali vas mogu natjerat da odete!  
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1560
-Receive: 745

Awards
« Odgovor #8 : Lipanj 08, 2012, 18:47 »

Zanima me da li se to moze operisati sa jedno 25-30 godina..?

Ne vidim razloga zašto se ne bi moglo operirati
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
 Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.63 sekundi uz 24 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 615KB. (show)
Cache hits: 12: 0.00105s for 79185 bytes (show)
Queries used: 24.

[show queries]