Forum-OPP
Studeni 26, 2014, 06:06 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1] 2   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Citati/Izreke i priče o psima  (Posjeta: 17317 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
sanya
ex-staff
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 95
-Receive: 45

Awards
« : Listopad 29, 2007, 02:28 »

Vlasnik prodavaonice pričvršćivao je iznad vrata natpis: „Prodaju se psići“. Kako takve obavijesti privlače djecu, pred vratima je, dakako, odmah iskrsnuo malen dječak. – Po koliko ćete prodavati psiće? - upitao je.
Vlasnik prodavaonice je odgovorio: - Po trideset do četrdeset dolara.
Maleni je dječak posegnuo u džep i izvukao nešto sitniša. – Ja imam 2,37 dolara, rekao je. – Mogu li ih, molim vas pogledati?
Vlasnik se nasmiješio, zazviždao, i iz štenare je kroz prodavaonicu dojurila Lady u pratnji petoro malih, sićušnih krznenih loptica. Jedan je psić znatno zaostajao. Dječak je odmah zapazio šepava psića i upitao: - Što je ovom psiću?
Vlasnik prodavaonice objasnio mu je kako je veterinar pregledao psića i otkrio da ima nerazvijenu bedrenu kost. Uvijek će biti sakat.
Mali se dječak uzbudio. – Upravo tog psića ja želim kupiti.
Vlasnik prodavaonice je rekao: - Ne, nije ti pametno kupiti tog psića. Ako ga uistinu želiš, ja ću ti ga dati.
Dječak se poprilično uznemirio. Gledao je ravno u oči vlasnika prodavaonice, gladio se po prstu, i rekao: - Ne želim da mi ga date. Taj mali pas vrijedi kao i svi drugi psi i ja ću ga platiti po punoj cijeni. Zapravo ću vam dati 2,37 dolara sada i po pedeset centi svaki mjesec, sve dok ga ne otplatim.
Vlasnik prodavaonice je odvratio: - Zbilja ti nije pametno da kupuješ tog psića. On nikada neće moći trčati i skakati i igrati se s tobom kao drugi psi.
Na to se maleni dječak sagnuo i povukao nogavicu svojih hlača pokazujući teško iskrivljenu, obogaljenu lijevu nogu, poduprtu velikom metalnom protezom. Pogledao je gore, u vlasnika prodavaonice i rekao: - Pa, ni ja sam ne trčim baš najbolje, a psiću će trebati netko tko ga razumije!

Don Clarc
Weathering The Storm

« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2010, 14:33 kiss, Reason: Izmjena naslova » Evidentirano

Whoever said \\\"Diamonds are girls best friend\\\" never owned a dog <3
john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 397
-Receive: 110

Awards
« Odgovor #1 : Listopad 29, 2007, 09:08 »

Predvidljivo
Evidentirano

sheep
Ovisnik

Thank You
-Given: 26
-Receive: 1

Awards
« Odgovor #2 : Listopad 29, 2007, 10:36 »

baš lijepa pričica 
Evidentirano
kesty
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 63
-Receive: 33

Awards
« Odgovor #3 : Listopad 29, 2007, 14:41 »

Divno. 
Evidentirano

Dao joj je dvanaest ruža i jednu umjetnu. Zatim ju je poljubio i rekao: "Voljet ću te dok i posljednja ruža ne uvene".
Ksan
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 6
-Receive: 3

Awards
« Odgovor #4 : Listopad 29, 2007, 23:55 »

Sanyo predivno 
Evidentirano

Vilena
Ovisnik

Thank You
-Given: 118
-Receive: 124

Awards
« Odgovor #5 : Listopad 30, 2007, 00:00 »

ajme kak lijepo 
Evidentirano

"once there was a time
 when no man had ever touched the earth
 all that has been built was balanced
 and so was man's birth
 come with me
 and you'll see..."
Tina
Ovisnik

Thank You
-Given: 11
-Receive: 2

ples je život

Awards
« Odgovor #6 : Listopad 31, 2007, 21:16 »

predivno 
Evidentirano

☯☮☮♫☆♈♓♒♎♍♋☾☂☟
dance or die
☯☮☮♫☆♈♓♒♎♍♋☾☂☟

16.6.2010. - 12.7.2010.
sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #7 : Veljača 01, 2008, 01:24 »

"Mi dajemo psima naše slobodno vrijeme, raspoloživo mjesto i višak ljubavi. Zauzvrat, psi nam daju sebe cijele - to je najbolja pogodba koju je čovjek ikada sklopio."
M.Facklam

"Psi vole svoje prijatelje i grizu svoje neprijatelje, za razliku od ljudi, koji nisu sposobni za čistu ljubav i uvijek moraju miješati ljubav i mržnju."
Sigmund Freud

"Razlog zašto pas ima toliko prijatelja je taj što maše svojim repom, umjesto jezikom."
Nepoznati autor

"Svaki onaj koji ne zna kakvog je okusa sapun, nije nikad prao psa."

Franklin P.Jones

"Pas uči dječaka vjernosti, izdržljivosti i da se okrene tri puta oko sebe prije nego legne."
Nepoznati autor
Evidentirano

sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #8 : Veljača 01, 2008, 01:28 »

Da nema pasa, ne bi bilo ni ljudi.(Zaratustra )

Kako bismo ozdravili od beskrajnog prenemaganja,lažljivosti i podlosti ljudi-da nema pasa kojima možemo gledati u iskreno lice bez nepovjerenja.
(Schopenhauer)

Dobar čovjek može se postidjeti čak i pred psom.(A.P.Čehov )

Tko voli mene-voli i mog psa.(Sir Thomas More 1520)

Povijest poznaje mnogo više vjernih pasa nego prijatelja
(A.Pope 1730)

...U svitanje u pojati niskoj

gdje se zlati rogoza gomila

sedmero štenadi riđaste

sedmero je kučka oštenila...

(Jesenjin 1925)

Nema loših pasa,već ima loših gospodara.

Pas ima sve odlike čovjeka,a nijednu njegovu manu.
(Vilim Svečnjak)

Što bolje gledam predstavnike naroda sve više volim svoje pse.
(Lamartine 1840)

Što više poznajem ljude,to više cijenim pse.(Mme de Sevigne 1670 )
Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You
-Given: 9
-Receive: 4

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #9 : Ožujak 09, 2008, 19:22 »

Predlažem da se na ovoj temi pišu aforizmi o psima... evo nekih:

Ako uzmete psa s ulice i nahranite ga, neće vas ugristi. To je osnovna razlika između psa i čovjeka.
                                                                                                                         Mark Twain

Kad se vratimo iz mesnice s dvije kile teletine, pršutom itd., naši psi vjerojatno misle kako smo mi najspretniji lovci na svijetu.
                                                                                                                                                                Anne Tyler

Psi nam nisu sve u životu, ali nam čine život ispunjenim.
                                                                           Roger Caras

...Uživajte i napišite neke aforizme.

« Zadnja izmjena: Ožujak 09, 2008, 19:24 cvijetic » Evidentirano

~Život je zavežljaj malih stvari.
Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #10 : Ožujak 11, 2008, 13:45 »

Ovo mi je najdraža izreka:

"Moj pas zna lajati poput kakvog kongresmena,
 donositi stvari kao najbolji pomočnik,
 prosjačiti poput novinarskog tajnika i
 praviti se mrtvim poput recepcionera kojem zvoni telefon".

(na žalost ne znam autora ove izreke)
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 21:17 kiss, Reason: Ispravak boje slova » Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #11 : Ožujak 12, 2008, 14:06 »

Razlog zašto pas ima toliko prijatelja je zato što pas maše repom umjesto jezikom.
                                                                                                          Robert A. Heinlein

Ako vam je pas debeo, ne vježbate dovoljno.

Moj cilj u životu je biti jednako dobar koliko moj pas misli da jesam.
                                                                                           Sigmund Freud

Svi koji ne znaju kakvog je ukusa sapun, nikad nisu oprali psa.
Franklin P. Jones
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 21:17 kiss, Reason: Ispravak boje slova » Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #12 : Ožujak 13, 2008, 13:51 »

Kada bi psi govorili, možda bismo i s njima živjeli tako teško kao što živimo s nekim ljudima.
                                                                                                                 Karel Čapek

Ono što može uzrujati jednog terijera, njemačka doga ne će ni primjetiti.
                                                                                             Smiley Blanton

« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 21:16 kiss, Reason: Ispravak boje slova » Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #13 : Ožujak 15, 2008, 08:18 »

Postade mi jasno
da to ne gledam ja
     pse
već oni promatraju mene
i svakom se od njih u očima zrcali onaj isti sjaj...
Ona ista nada,
isto beznađe.
"Mogu li s tobom?
Mogu li biti tvoj?
Ne bi li htio da budem tvoj pas?
Ne bi? "

Eric Parker
Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #14 : Ožujak 15, 2008, 08:21 »

Pas
ima tek jedan životni cilj.
Darovati svoje srce.
                      Ackerley

Držati uza se jedno živo biće,
spoznati koliko je ljupko
i dražesno, osjećati otkucaje
njegova srca pod dlanovima,
znati da nam vjeruje?
To znači da napokon shvaćamo
koliko smo bliski i povezani.
To znači radovati se životu.
To znači izbrisati
svu usamljenost.
               Pam Brown
Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #15 : Ožujak 18, 2008, 14:56 »

Daj psiću malo ljubavi, i on će ti darovati svoje srce i to zauvijek.
                                                                            Pam Brown
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 21:16 kiss, Reason: Ispravak boje slova » Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #16 : Ožujak 18, 2008, 15:01 »

Oni u nama potiču želju
da budemo poput djece i da shvatimo
kako nikad ne mora prestati
čuđenje nad životom.
Da možemo zaplesati
kroz prštave valove i usuditi se
smočiti rubove hlača, a lica umrljati
tragovima prirode. Zavrtjeti se ludo
pod punim mjesecom,
poput vrtloga suhog lišća
nošen vjetrom, pjevati na ulici,
osmjehnuti se nekom tmurnom licu
i ponuditi zagrljaj neznancu.
                    Mari Gayatri Stein

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #17 : Ožujak 22, 2008, 19:59 »

Ovo sam našla na internetu, jednu jako lijepu, poučnu i žalosnu priču. Pročitajte!

Prodaju se

Vlasnik prodavaonice pričvršćivao je iznad vrata natpis: „Prodaju se psići“. Kako takve obavijesti privlače djecu, pred vratima je, dakako, odmah iskrsnuo malen dječak. – Po koliko ćete prodavati psiće? - upitao je.
Vlasnik prodavaonice je odgovorio: - Po trideset do četrdeset dolara.
Maleni je dječak posegnuo u džep i izvukao nešto sitniša. – Ja imam 2,37 dolara, rekao je. – Mogu li ih, molim vas pogledati?
Vlasnik se nasmiješio, zazviždao, i iz štenare je kroz prodavaonicu dojurila Lady u pratnji petoro malih, sićušnih krznenih loptica. Jedan je psić znatno zaostajao. Dječak je odmah zapazio šepava psića i upitao: - Što je ovom psiću?
Vlasnik prodavaonice objasnio mu je kako je veterinar pregledao psića i otkrio da ima nerazvijenu bedrenu kost. Uvijek će biti sakat.
Mali se dječak uzbudio. – Upravo tog psića ja želim kupiti.
Vlasnik prodavaonice je rekao: - Ne, nije ti pametno kupiti tog psića. Ako ga uistinu želiš, ja ću ti ga dati.
Dječak se poprilično uznemirio. Gledao je ravno u oči vlasnika prodavaonice, gladio se po prstu, i rekao: - Ne želim da mi ga date. Taj mali pas vrijedi kao i svi drugi psi i ja ću ga platiti po punoj cijeni. Zapravo ću vam dati 2,37 dolara sada i po pedeset centi svaki mjesec, sve dok ga ne otplatim.
Vlasnik prodavaonice je odvratio: - Zbilja ti nije pametno da kupuješ tog psića. On nikada neće moći trčati i skakati i igrati se s tobom kao drugi psi.
Na to se maleni dječak sagnuo i povukao nogavicu svojih hlača pokazujući teško iskrivljenu, obogaljenu lijevu nogu, poduprtu velikom metalnom protezom. Pogledao je gore, u vlasnika prodavaonice i rekao: - Pa, ni ja sam ne trčim baš najbolje, a psiću će trebati netko tko ga razumije!

Ako vi imate neki lijepi tekst u vezi psa i životne radosti stavite ga.
Evidentirano

kesty
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 63
-Receive: 33

Awards
« Odgovor #18 : Ožujak 22, 2008, 20:02 »

Imamo već tu priču na forumu. 
Evidentirano

Dao joj je dvanaest ruža i jednu umjetnu. Zatim ju je poljubio i rekao: "Voljet ću te dok i posljednja ruža ne uvene".
Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #19 : Ožujak 24, 2008, 09:31 »

Kako si mogao
Nedjelja, 24. ožujka
Napisao Jim Willis, 2001.

Ako imate psa – pročitajte ovu priču…
Ako ste imali psa - pročitajte ovu priču…
Ako želite imati psa - pročitajte ovu priču...

Kad sam bila štene, zabavljala sam te svojim trikovima i nasmijavale te. Nazivao si me svojim djetetom i unatoč beskrajnim parima ižvakanih cipela i nekoliko uništenih jastuka, postala sam tvoj najbolji prijatelj.

Kad god sam bila "zločesta", prijetio si mi prstom i pitao si me "Kako si mogla?" – ali onda si odustao od svoje strogosti i svalio me na leđa te češkao moj trbuh. Moje razaranje kuće trajalo je nešto duže nego što se očekivalo, jer si ti bio strašno zaposlen, ali na tome smo radili skupa. Sjećam se noći kad smo se mazili u krevetu kad sam slušao sve tvoje ispovijesti i tajne snove, a ja sam vjerovala da život ne može biti savršeniji nego što jest. Išli smo u dugačke šetnje i trčali po parku, vozili se autom, išli na sladoled (ja sam dobivala samo kornet jer je "sladoled štetan za pse", kako si ti to rekao), lješkarila beskrajno dugo na suncu, čekajući kraj dana i trenutak kad ćeš doći kući. Polako, počeo si sve više vremena posvećivati svome poslu i karijeri, a više vremena si provodio tražeći svog ljudskog partnera. Ja sam strpljivo čekala, tješila te svaki put kada ti je srce bilo slomljeno i kada si se razočarao, nikada nisam prigovarala tvojim lošim odlukama, skakala sam od radosti kad si dolazio kući ili kada si se zaljubio. Ona, sada tvoja žena, nije bila "ljubitelj pasa" - ipak sam je srdačno primila u naš dom, pokušala joj pokazati da je volim i slušala sam je. Bila sam sretna jer si i ti bio sretan. Onda su došle ljudske bebe i ja sam s tobom dijelila tvoje ushićenje. Bila sam očarana njihovom roza bojom, njihovim mirisom i željela sam se brinuti za njih poput majke. Jedino ste se ti i ona bojali da ću ih povrijediti, tako da sam većinu vremena provodila protjerana u drugoj sobi ili u kućici za pse.

Oh, kako sam ih željela voljeti, postala sam "zatočenik ljubavi".

Kako su odrastali, ja sam postajala njihov prijatelj. Držali su se za moje krzno i podizali se na klimavim nogama, gurali svoje prste u moje oko, istraživali moje uši i ljubili me u nos. Voljela sam sve na njima kao i njihov dodir - jer je tvoj dodir postao tako rijedak - i bila bih dala svoj život da ih obranim, ako treba.

Ušuljala bih se u njihove krevete i slušala njihove brige i tajne snove, a zajedno bismo iščekivali zvuk tvog auta kako se parkira u dvorištu. Nekada, kada bi te ljudi pitali imaš li psa, vadio bi moju sliku iz novčanika i pričao priče o meni. Ovih zadnjih par godina, tvoj odgovor bi bio potvrdan, nakon čega bi nastojao promijenili temu. Od "tvog psa" postala sam "samo pas", a ti si mi zamjerao sav novac koji se trošio na mene. Sada imaš priliku za novi posao u drugome gradu i ti i oni ćete se preseliti u stan u kojemu nije dozvoljeno držanje kućnih ljubimaca. Donio si pravu odluku za sebe i svoju "obitelj", ali nekada sam i ja bila ta tvoja obitelj. Bila sam uzbuđena kad smo krenuli autom, ali uzbuđenje je splasnulo kad smo došli do azila za životinje. Zaudaralo je na pse i mačke, na strah i beznađe. Ispunio si sve obrasce i rekao "znam da ćete joj pronaći krasan dom". Napravili su grimasu i uputili ti bolan pogled. Oni razumiju kakve su šanse za sredovječnog psa, čak i onoga s papirima. Morao si otrgnuti ogrlicu iz ruku svog sina, dok je on viknuo "Nemoj tata! Molim te nemoj im dati da odvedu mog psa!" A ja sam bila zabrinuta za njega, mislila sam kakvu je pouku od tebe izvukao o prijateljstvu i vjernosti, o ljubavi i odgovornosti i o poštovanju prema svemu što je živo. Potapšao si me po glavi za rastanak, izbjegavajući mi pogledati u oči, te pristojno odbio ponijeti sa sobom ogrlicu i povodac. Imao si rok koji si morao ispoštovati na poslu, a sada sam ja dobila rok. Nakon što si otišao, dvije ljubazne gospođe rekle su da si vjerojatno mjesecima znao da ćeš se preseliti, ali nisi učinio ništa da mi pronađeš drugi dom. Kimale su glavom u nevjerici i pitale se "Kako je mogao?" U azilu nam pružaju onoliko nježnosti i pažnje koliko im dopuštaju njihove obveze. Naravno, hrane nas redovito, ali ja sam već odavno izgubila apetit. Isprva, kad god je neko prošao pored mog kaveza, ja sam potrčala naprijed, u nadi da si to ti - da si se predomislio - da je ovo sve samo ružan san... ili sam se nadala da će netko doći, netko komu je stalo, netko tko će me spasili. Kada sam shvatila da se ne mogu natjecati sa živahnošću štenaca koji su, nesvjesni svoje sudbine, plijenili svačiju pažnju, povukla sam se u dno kaveza i čekala. Čula sam njezine korake dok je dolazila po mene na kraju dana i kaskala sam duž hodnika za njom do izdvojene sobe. Zadivljujuće tihe sobe.

Stavila me na stol, počeškala po ušima i rekla da se ne brinem. Srce mi je snažno tuklo u iščekivanju onoga što će doći, ali obuzeo me i osjećaj olakšanja. Zatočeniku ljubavi istekli su dani. Kako je to u mojoj prirodi, više sam se brinula za nju. Teret koji nosi pretežak je za nju, to sam znala jednako kao što sam znala svaku tvoju promjenu raspoloženja. Nježno je stavila podvez oko moje prednje noge dok joj je suza klizila niz obraz. Polizala sam joj ruku onako kako sam tebe običavala tješiti prije nekoliko godina. Stručno je stavila iglu u moju venu. Kad sam osjetila ubod i hladnu tekućinu koja je kolala kroz moje tijelo, pospano sam legla, pogledala u njezine nježne oči i prošaptala "Kako možeš?" Možda zato što razumije moj pseći govor, rekla mi je "Oprosti". Zagrlila me i žustro objasnila da je njezin posao pobrinuti se da odem na bolje mjesto, gdje me nitko neće ignorirati, zlostavljati ili napustiti i gdje neću biti prepuštena samoj sebi - mjesto ljubavi i svjetla, toliko različito od ovog zemaljskog. I sa posljednjom snagom, pokušala sam joj objasniti da moje "Kako možeš?" nije bilo upućeno njoj. Mislila sam na tebe, svog Voljenog Gazdu. Na tebe ću misliti i čekati te zauvijek. Želim da ti i drugi u tvom životu nastave pokazivati ovoliko odanosti
Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #20 : Ožujak 24, 2008, 09:34 »

Hotel

Jedan je muškarac napisao pismo malom hotelu u gradiću na srednjem zapadu, koji je odlučio posjetiti na svom putovanju. Napisao je:

„Jako bih volio povesti psa sa sobom. Dobro je njegovan i vrlo je dobra ponašanja. Biste li bili tako ljubazni da mi ga dopustite zadržati u sobi preko noći?“

Odmah je stigao odgovor vlasnika hotela u kojemu je rečeno:

„Vodim ovaj hotel već mnogo godina. Za sve to vrijeme nikada mi pas nije ukrao ručnike, posteljinu, jedaći pribor ili slike sa zidova. Nikada nisam morao izbaciti psa usred noći zbog pijanstva i nereda. I nikada mi nije pas pobjegao ne plativši račun.
Da, vaš je pas uistinu dobro došao u mojem hotelu. A ako bude jamčio za vas, i vi ste dobrodošli“

Karl Albrecht i Ron Zenke 
Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #21 : Ožujak 24, 2008, 09:40 »

Kako sićušan,
kako savršeno običan pas.
Bez pedigrea
i tako neugledan-
Ali biće prepuno života i ljubavi.
                              Pamela Dugdale
Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #22 : Ožujak 24, 2008, 09:43 »

Mops je stigao!
Sošao je ispuniti prazninu
koju za sobom ostaviše lažni
i uskogrudni prijatelji.
U njemu već nazirem kako ne posjeduje
ni zavist, ni mržnju, ni zlobu-
da nijednu tajnu ne će odati
ili osjetiti ubod zavisti kad mi
dobro krene ili se radovati mom jadu.
                                   George Eliot

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #23 : Ožujak 24, 2008, 09:44 »

Psić nanjuši večeru
kroz dvostruko staklo,
i teška vrata od hrastovine,
i zid od cigle i betona,
i keramičku posudu
za pečenje.
    Pamela Dugdale
Evidentirano

Flekica
ex cvjetić
Mudrica

Thank You

~crveni obraščići

Awards
« Odgovor #24 : Ožujak 24, 2008, 15:38 »

Čupko

Jedan mali psić morao je živjeti sam, jer su ga potjerali od kuće. Nisu ga željeli hraniti jer su već hranili njegovu mamu. Zato su ga odvezli autom daleko, daleko, i izbacili ga na ulicu.
 Njegova mama je dugo cvilila od tuge za njim. I on je cvilio od tuge za mamom i od straha. Sad je morao živjeti sam. Bio je još mali i svega se bojao. Bježao je od djece koja su ga htjela tući i gađala ga kamenjem. Bilo mu je hladno i bio je gladan.
    Ponekad bi pronašao u smeću nekakvu kost. Zgrabio bi ju i pobjegao s njom na livadu. Mislio je da će ga netko tući jer ju je ukrao. Ali kost je bila tvrda, a njegovi zubići slabi. Zato je ostajao gladan.
    Jako je želio pronaći nekog prijatelja kojem bi se mogao izjadati. Ali prijatelje nije uspijevao naći. Kad bi vidio nekog drugog psa lutalicu, prišao bi mu cvileći i prijateljski mašući repom. Uzalud. Svi su ga tjerali od sebe, režeći i pokazujući velike zube. Jadni psić bi podvio  Rep pod  Noge i bježao, spašavajući svoj život.
    Svakog dana bio je sve gladniji i sve slabiji. Već je jedva hodao od gladi. Znao je da će uskoro uginuti. Kad bi pao mrak, tražio je kakvo toplo mjesto gdje će spavati. Još nisu došli topli dani. Ponekad je još padao snijeg. Gladno malo psetance bilo je sretno kad god je pronašlo kakvu kartonsku kutiju u kojoj može provesti noć.
    Jednog jutra je Alan krenuo u školu, s torbom na leđima. Zviždukao je veselo jer je bio ispavan i dobro je doručkovao. Putem je, po navici, udarao nogom kamenčiće, papire, kutije. Kad je opalio nogom po jednoj kutiji uz cestu, iz nje je isteturao mršavi čupavi psić, cvileći uplašeno. Alan je od iznenađenja prestao zviždukati. Pa što je sad ovo!?
    Psić nije bio lijep. Bio je mršav i prljav. Za njegovu čupavu dlaku uhvatili su se čičci i smeće. Pokušao je pobjeći da ga Alan ne udari nogom no nije imao snage. Ali Alan ga nije htio udariti. Vidio je da je jadna životinjica napola mrtva od gladi i hladnoće. Uzeo ga je u ruke i vratio se kući. Kod kuće je bilo toplo. To je bilo prvi put da Alan ne dođe u školu.
    Uzeo je iz kupaonice veliki ručnik, smotao ga malo i stavio u ugao predsoblja. Na ručnik je stavio psića. U svoj šareni tanjur nalio je mlijeka i stavio ga pred siroče. Gladni mališan pohlepno je posrkao mlijeko a zatim je od zahvalnosti stidljivo mahao repom. Alan ga je pomilovao po glavi i leđima.  Psić se namjestio na topli ručnik i, iscrpljen, zaspao.
    Kad su se mama i tata vratili s posla, nisu odmah ni primijetili da netko spava u kutu predsoblja. Alan im je tada ispričao što se dogodilo. Bojao se da će psića otjerati a njega izgrditi. Stvarno su isprva bili ljuti. Zatim su otišli u sobu i nešto tiho razgovarali. Onda su izašli i mama je pitala:
Alane, bi li ti htio da ga zadržimo?
―    Da, mama! - viknuo je sretno i objesio joj se oko vrata.
―    No, dobro. Tata se slaže. Sutra ga vodimo k doktoru. Moramo biti sigurni da nema neku zaraznu bolest. Mršav je i prljav, skoro je uginuo. Čim malo ojača, okupat ćemo ga i cijepiti.
―    Zvat ćemo ga Čupko, može? - povikao je Alan.
    Mama se nasmiješila.
―    Može, sine, ako ti tako želiš.
    Veterinar je pregledao Čupka. Čupko nije imao zarazne bolesti. Čim se oporavio i ojačao, okupali su ga i počešljali. Sad je to bio prekrasan psić, dobar i pametan. Nije više cvilio za svojom mamom. Volio je cijelu svoju novu obitelj. A Alana je obožavao.
 Ivica Smolec
Evidentirano

Str: [1] 2   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.873 sekundi uz 27 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 615KB. (show)
Cache hits: 13: 0.00101s for 77673 bytes (show)
Queries used: 27.

[show queries]