Forum-OPP
Rujan 16, 2014, 19:26 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1] 2   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Psi vodiči  (Posjeta: 6007 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
kiss
Rođena s vukovima!
ex-staff
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 130
-Receive: 77

Awards
« : Ožujak 14, 2007, 23:54 »

Pas vodič je školovani pas s položenim ispitom pred stručnim povjerenstvom koje osniva Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet.

Obično se dodjele slijepim osobama...

Pa eto jeste kada vidjeli slijepu osobu sa psom vodičem? Što mislite kako se slijepe osobe snalaze itd.
« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2007, 00:17 lu » Evidentirano

•●●• .♥♥♥ ~ Sve Sto Radim Ispadne po Mome...Zajebana Jesam Al Takvu Me Vole ღ •●●• ♥
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1566
-Receive: 745

Awards
« Odgovor #1 : Ožujak 15, 2007, 00:20 »

Ooooo da! Vidjela sam ih podosta! I ne samo vodiče za slijepe osobe, nego i one za pomoć teže pokretnima. Predivni su! Tako pametni! Imaš osjećaj da točno kuži kaj misliš!
Ali o tome će najbolje znati nešto reći Nynnet! Ona ima svoju Ninu! Ili njihov prijatelj Kesty!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
nynnet
MURALI GANA LOLA
Mudrica

Thank You
-Given: 0
-Receive: 0

:) :) :)

Awards
« Odgovor #2 : Ožujak 15, 2007, 05:58 »

Reci cu ja sve sto vas zanima ali sutra, spava mi se
Evidentirano

Jako je malo ljudi sposobno mirno izraziti mišljenja koja se razlikuju od predrasuda njihovog društvenog okruženja. Većina je ljudi čak nesposobna imati
takva mišljenja.
kesty
ex-staff
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 63
-Receive: 33

Awards
« Odgovor #3 : Ožujak 15, 2007, 21:40 »

Evo mogu ja reći ponešto o psima vodičima. Ponajprije avatar od  naše draga Nynnet je pas vodič za slijepe nina goldendrop i sliku sam uslikao naravno ja, a tko drugi?! heheheheeh:) Pa ovako, da krenemo lagano... Većina vas zna što studiram,a  oni koji ne znaju ni ne moraju znati:) Pa stoga i na faxu učimo o psima vodičima za slijepe i o psima koji služe kao pomagači za osobe u kolicima.

Studij sam upisao 2003. god. te sam se tada počeo intenzivnije družiti s osobama oštećena vida i s njihovim psima vodičima. Ponajprije je tu bila naša nynnet i još jedna djevojka iz centra grada Zagreba i njihove pre, pre, prekrasne crne labradorice, kujice (psi vodiči za slijepe osobe)... Provodio sam svakodnevno vrijeme s tim djevojkama i njihovim psima, istrčavao i šetao ih po nasipu. Odlazio na more s tim prekrasnim stvorenjima, kupao se s njima i moram reći da nije baš ugodno kupati se s ninom jer te Nina cijeloga izgrebe u vodi,a  vodu naprosto obožava.

Ne bih volio sada previše ovdje govoriti o samom školovanju pasa vodiča za slijepe i mobilitet, jer ukoliko kažem nešto krivo nynnet će me zadavit i:) ali neke stvari ipak znam ili mislim da znam. Prvi ispit koji štenci imaju da bi uopće mogli krenuti u socijalizaciju, a  zatim i na samo školovanje počinje s navršenih 6 tjedana određenog štenca. Taj ispit se sastoji koliko znam od toga da se procjeni reakcija svakog pojedniog štenca na razne zvukove: tipa zvuk usisavača i nemam pojma kaj sve ne. To će nam pobliže i puno bolje objasniti nynnet.
Prije samog školovanja dolazi do socijalizacije psa u trajanju od godine dana. Pas odlazi na godinu dana na socijalizaciju kod ljudi koji se prijave da bi bili voljni to učiniti. Evo samo jedna mala digresija, u kvartu u kojem žćivim postoji jedan mali blentavi crni labrador koji je trenutno na socijalizaciji kod jedne kvartovske obitelji i totalno je blentav, prekrasan, mutav, i pre, pre, prepametno stvorenje:)

Po završetku socijalizacije, pas odlazi u Lučko na školovanje bla, bla, bla, bla... Kad je pas obučen, traži se najkompatibilnija osoba za tog psa. odnosno, postoji lista ljudi koji čekaju na psa i onda razno instruktori koji rade u školi za pse vodiče i mobilitet gledaju karakter neke osobe i određeniog psa i tako ih "spajaju". E onda osoba dolazi na neko vrijeme živjeti u Lučko to se zove "PRIJENOS" i ondje se gleda kako funkcioniraju to vrijeme osoba i pas koji je namijenjen toj osobi.

Školovanje jednog psa vodiča u RH košta oko 50 000 kuna i sami korisnici, odnosno osobe koje dobivaju tog psa, ne plaćaju ništa već ga dobiju for free. Zapravo taj pas vodić nikada na papiru nije vlasništvo slijepe osobe, nego udruge, a  osobi je dan samo na korištenje. Vjerojatno će sada masa od vas pomisliti da to nije fer, ali bez brige udruge osobama ne uzimaju psa. Ali je jako bitno da je pas uvijek u vlasništvu udruge, jer ima i slijepih osoba koje koriste i imaju psa vodiča i ponašaju se naprosto odvratno prema njemu. Znam iz vlastitog iskustva za osobu koju tuče, odnosno prije je tukla svog prekrasnog psa vodiča. I to ni manje ni više nego nasred grada Zagreba,  a i pred mojim očima. ako ikad itko od vas vidi slijepu osobu da udara psa odmah trebate kontaktirati udrugu za pse vodiče i mobilitet.

Bez brige, nynnet nije ta osoba, ona je divna djevojka koja svoju Ninu jako, jako voli, a i ja volim Ninu. Evo nekoliko malih slatkih crtica o Nini: Nina obožava jabuke, mrkve, trčati po nasipu sa mnom, trčati za lopticom, igrati se s ostalim psima, ponekd je neposlušna, ako joj se baš danas ne da nešto pretjerano raditi, ali ponajviše voli valjanja u prolijev i strvine.
« Zadnja izmjena: Ožujak 18, 2007, 03:27 kesty » Evidentirano

Dao joj je dvanaest ruža i jednu umjetnu. Zatim ju je poljubio i rekao: "Voljet ću te dok i posljednja ruža ne uvene".
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #4 : Ožujak 15, 2007, 21:51 »

Vrlo lijepo i iscrpno opisano! Hvala, Kesty! Vjerujem da će Nynnet imati još ponešto za dodati.
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
kesty
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #5 : Ožujak 15, 2007, 21:52 »

Uopće ne sumnjam da će imati nešto za nadodati. Ipak je ona jedna od korisnika psa vodiča i to ne bilo kakvog psa, već moje prekrasne Nine:)
« Zadnja izmjena: Ožujak 18, 2007, 03:23 kesty » Evidentirano

Dao joj je dvanaest ruža i jednu umjetnu. Zatim ju je poljubio i rekao: "Voljet ću te dok i posljednja ruža ne uvene".
Malecka
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #6 : Ožujak 15, 2007, 22:10 »

Kesty, baš si se potrudio, hvala.
a znaš što mene zanima;
da li ima iskustava iz prakse tj . da li ti poznaješ da je neka osoba koja teško hoda imala svog psa vodiča. Ima li toga? Zanima me baš radi mene koja ima problema sa ravnotežom.
Evidentirano
nynnet
MURALI GANA LOLA
Mudrica

Thank You

:) :) :)

Awards
« Odgovor #7 : Ožujak 18, 2007, 03:28 »

Kesty sve je super objasnjeno...
Dodala bih samo da ljudi kad vide osobu kako hoda gradom sa psom vodicem ne smiju psa zvat ili tako nesto jer se na taj nacin psa lako zbuni. Svatko ce dozvolit da psa podragate ali treba se prije toga pitat i javit se osobi, cisto eto da nebi doslo do nezgode neke...
Evidentirano

Jako je malo ljudi sposobno mirno izraziti mišljenja koja se razlikuju od predrasuda njihovog društvenog okruženja. Većina je ljudi čak nesposobna imati
takva mišljenja.
kesty
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #8 : Ožujak 18, 2007, 03:45 »

Da, to sam zaboravio reći. Ali ja imam ekskluzivno pravo na ne samo zvanje psa nego na vrištanje preko cijelog našeg kvarta. Je li tako nynnet_?
Evidentirano

lavica18
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 54
-Receive: 37

mala slatka crvena

Awards
« Odgovor #9 : Travanj 20, 2007, 08:46 »

]u srednjoj školi iz predmeta MZO imala sam seminar na temu osobe sa posebnim potrebama. pisala sam o svemu pa tako i o spima vodićima. tama u to vrijeme pisanja moga rada, u našu školu došli su iz udruge i doveli pse, te su malo prićali o psima i koliko treba da s eškoluje jedan pas i koliko ljudi čekaju na pse. dobili smo brošuru kako se ponašati sa slijepom osobom i kako voditi slijepu ososbu. neznam što je to, ali sigurno je igrao prst sudbine, taman smo odmah poslje toga išla svojoj baki u slavoniji te sam u busu sjedila . ušla je slijepa osoba sa psom vodićem. sjela je na zadnje sjedalo. išla je u ilok. pas je cijelo vrijeme ležao i spavao, jako je dobar bio. kada smo stali u slavonski brod, upitala sam ženu jel bi mogla malo podragati psa, jer volim životinje. upitala me ima li gdje u blizini neka livada kako bi pas mogao obaviti nuždu. tako sam ju ja odvela do livade koja je bila odmah pokraj, i primijenila sam sve kako je pisalo u brošuri, što se žena nasmijala i rekla da nemora sve biti onako kako je napisano tamo, jer teorija i praksa su različite.

također je nedavno na faksu su bili iz udruge i doveli dva psa pa su kolege sa treče godine išli vidjeti kako je to kada ih vodi pas vodić. psi su predivni. ova jedna cura je bila još razigrana, pa se htjela stalno maziti....joj kak su slatki bili......baš su slatki......hm............ 
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2010, 10:21 kiss, Reason: izmjena boje slova » Evidentirano

Želimo li spoznati što ljubav jest, mora nam biti jasno da poanta ljubavi nije u voljenju nekoga ili nečega, nego u prepoznavanju sebe kao ljubavi koja voljenjem živi ono što ona istinski jest!
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #10 : Travanj 20, 2007, 14:08 »

Aha   Ja sam baš u nedjelju imala tu čast biti u društvu Nine, Nynnetinog psa vodiča! Predivno, pametno stvorenje!
Evidentirano

Ksan
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 6
-Receive: 3

Awards
« Odgovor #11 : Travanj 24, 2007, 12:20 »

Nemam takva iskustva kao vi, ali sam nedavno imala priliku vidjeti jednog psa vodića, mislim da joj je ime Buba. To je nešto prekrasno, kad me je pogledala s tim svojim pametnim okicama, shvatila sam da su one zaista oči slijepe osobe. Taj pogled neću nikada zaboraviti, mislim da taj pas točno zna sto čovjek misli.
Evidentirano

sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 95
-Receive: 45

Awards
« Odgovor #12 : Travanj 25, 2007, 02:25 »

vec odavno sam bila procitala  na jednom forumu za prvu njemacku ovcarku vodic slijepih u Hrvatskoj. Tada je bila na socijalizaciji. Mislim da se zove Lala,ali nisam sigurna. U isto vrijeme je bio odabran jedan muzjak,ali je on nazalost umro.
Zna li netko sta o njoj? Bilo bi mi jako drago znati nesto o njoj!
Evidentirano

Whoever said \\\"Diamonds are girls best friend\\\" never owned a dog <3
kika
Blebetalo

Thank You

Awards
« Odgovor #13 : Svibanj 10, 2007, 13:48 »

hehe ta njemačka ovčarka se šeće po istom parku kao i ja :P

Pesica je predivna a osoba kod koje je na socijalizaciji je fenomenalna i mislim da je pesici odlično jer se baš brinu oko nje, a osim toga ima i društvo još jednog pesa - njemačkog ovčara :-)
Evidentirano

Način kojim promatraš osobu može ju promijeniti.
(Jean Vanier)
sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #14 : Svibanj 11, 2007, 03:41 »

Joooj ne znas kako si me sad razveselila!!!
Hvala na info!
Znaci jos je na socijalizaciji? Koliko je stara?
Evidentirano

kika
Blebetalo

Thank You

Awards
« Odgovor #15 : Svibanj 14, 2007, 23:00 »

jep, još je s njima...tj. na socijalizaciji...iako moram priznati da mi se čini da je kod njih malo duže od godinu dana...hmmm...

a moram priznati da ne znam koliko je točno stara...kad ih sretnem slijedeći puta...javim :-)

Evidentirano

Način kojim promatraš osobu može ju promijeniti.
(Jean Vanier)
sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #16 : Svibanj 15, 2007, 05:27 »

i meni se cini da ce imat vise od 1god!
ajde kad saznas,javi!
Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 96
-Receive: 46

Lud, zbunjen, normalan ....

WWW Awards
« Odgovor #17 : Svibanj 15, 2007, 05:53 »

E, sad tu ima jedan problem !
Nekim psima vodičima slijepih kao i slijepim osobama ne dozvoljavaju ulazak u sredstva javnog prijevoza !
Lijepe li pravde !   
Evidentirano

Zagrljaj je prekrasan dar – jedna veličina odgovara svima.
sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #18 : Svibanj 15, 2007, 09:10 »

nazalost,ovo nije nikakva novost.
ali na srecu (za takve idiote) nisam nikad bila prisutna u takvim situacijama. a bome bi me culi!!!
Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You

WWW Awards
« Odgovor #19 : Svibanj 15, 2007, 10:09 »

Itekako, moja Sanya !!!!
Jadni li su ti ljudi koji ne mogu i ne smiju ući u sredstva javnog prijevoza !!!!
Evidentirano

lavica18
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 54
-Receive: 37

mala slatka crvena

Awards
« Odgovor #20 : Svibanj 15, 2007, 16:41 »

E, sad tu ima jedan problem !
Nekim psima vodičima slijepih kao i slijepim osobama ne dozvoljavaju ulazak u sredstva javnog prijevoza !
Lijepe li pravde !  

zakonom je dopušteno da ulaze u oprijevozna javna sredstva i u institucije.....dakle ako im netko zabrani neka ih tuži. zakon to dopušta....nema tu raspravljanja.......
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2010, 10:21 kiss, Reason: Ispravak boje slova » Evidentirano

Želimo li spoznati što ljubav jest, mora nam biti jasno da poanta ljubavi nije u voljenju nekoga ili nečega, nego u prepoznavanju sebe kao ljubavi koja voljenjem živi ono što ona istinski jest!
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #21 : Svibanj 15, 2007, 18:04 »

zakonom je dopušteno da ulaze u oprijevozna javna sredstva i u institucije.....dakle ako im netko zabrani neka ih tuži. zakon to dopušta....nema tu raspravljanja.......

Točno, međutim stavi se ti u kožu osobe kojoj netko ne dozvoli ući u tramvaj ili restoran. Koja je to neugodna situacija! A sud traje i košta. Naravno da nije dobro prijeći preko toga, ali razmišljam kako bih se ja jadno i neugodno osjećala da mi se tako nešto dogodi. Nema tih novaca koji mogu nadoknaditi neugodu i osjećaj omalovažavanja. (ili ipak ima? :mig)
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2010, 10:21 kiss, Reason: Ispravak boje slova » Evidentirano

sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #22 : Svibanj 16, 2007, 02:39 »

ne bi li bilo jednostavnije pozvati policiju?
Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You

WWW Awards
« Odgovor #23 : Svibanj 16, 2007, 08:24 »

Pa da te uhite ? TAMAN POSLA !
Evidentirano

sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #24 : Svibanj 16, 2007, 08:33 »

ma koga da uhite???
ako je zakonom predvideno da slijepa osoba sa psom vodicem moze uci u trgovine,tramvaje i sl! valjda bi murja trebala izac i "smirit" situaciju...
nisam bas upucena u te stvari pa govorim ovako sta mi je prvo palo na pamet....
Evidentirano

Str: [1] 2   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.743 sekundi uz 27 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 615KB. (show)
Cache hits: 12: 0.00097s for 75768 bytes (show)
Queries used: 27.

[show queries]