Forum-OPP
Srpanj 25, 2014, 14:27 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Epilepsija  (Posjeta: 12641 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
megy
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 0
-Receive: 3

Awards
« : Siječanj 12, 2008, 21:03 »

Epilepsija je poremećaj funkcije mozga, a predstavlja naglo pražnjenje velikog broja neurona u mozgu što dovodi do epileptičnih napada. Spada među česta oboljenja neurologiji. Na 1000 stanovnika oboli od 3 do 5 pacijenata.

Etiologija

Prema etiologiji možemo je podijeliti na

simptomatsku
idiopatsku

Simptomatska epilepsija podrazumjeva onu vrstu epliepsije koja se javlja kao simptom poznatog poremećaja u mozgu. Najčešći poznati uzroci epilepsije su: povrede glave, krvarenja u mozgu, moždani udar, apscesi, bakterijski i virusni encefalitis, hirurške opercije na mozgu, komplikacije prilikom poroda ili rođenja, alkohol, tumori.

Idiopatska epilepsija je epilepsija nepoznatog uzroka.

Podjela

Prema kliničkoj slici epilepsiju djelimo na

generaliziranu epilepsiju
žarišnu epliepsiju

Kod generalizirane epilepsije razlikujemo dvije vrste epileptičnih napada:

veliki napad ili grand mal i
mali napad odnosno pti mal

Veliki napad

Očituje se naglim gubitkom svijesti. Prilikom pada, usljed gubljenja svijesti vrlo često dođe do povreda glave. Napad se sastoji od dvije faze: klonična i tonična faza. U toničnoj, početnoj fazi, koja traje dvadesetak do tridesetak sekundi bolesnik ima zgrčene polusavijene ruke i ispružene noge, ne diše, i postaje cianotičan u licu. Poslije toga prelazi u kloničnu fazu, u kojoj bolesnik ponovo počinje disati, pojavljuje se pjena na ustima koja može biti i krvava zbog ugriza na jeziku koji je vrlo čest, zatim se javljaju trzaji koji su simetrični i sinhroni. U ovoj fazi može doći i do popuštanja sfinktera te se bolesnik vrlo često nekontrolisano pomokri, a rijeđe defecira. Ova faza traje nekoliko minuta. Po završetku napada, bolesnik ima amneziju za period napada, osjeća se iscrpljeno i pospano.

Mali napad

Ova vrsta epileptičnog napada može se javiti samostalno ili u kombinaciji sa ostalim oblicima eplieptičnih manifestacija. Ova vrsta napada se očituje kao kratkotrajni prekid kontinuiteta svijesti. Najčešće djeluje kao da se bolesnik zagledao u jednu tačku, a u rijeđem broju slučajeva može automatski nastaviti započetu radnju. Poslije malog napada, bolesnik ne osjeća umor, i nastavlja sa predhodno započetom radnjom kao da se ništa nije dogodilo. Kao i kod velikog napada bolesnik se ne sjeća vremena kada je imao napad.

Žarišna epilepsija

Žarišna epilepsija nastaje pražnjenjem nervnih ćelija u ograničenom djelu kore velikog mozga. Žarišna epilepsija ima dvije vrste napada: motorni napadi i senzitivni napadi. Poseban vid epilepsije su Psihomotorna i Temporalna epilepsija.

Dijagnosticiranje

Iako je nedovljan za sigurno dijagnosticiranje EEG ima veoma značajnu ulogu u postavljanju dijagnoze. Pored detaljnog neurološkog pregleda i EEG-a neohodno je i uzeti detaljnu anamnezu bolesnika.
Evidentirano

Velika je vjerojatnost da je i ovaj tekst copy/paste sa druge stranice, a bez naznačenog originalnog izvora. Ispričavamo se autorima! Tim foruma-opp
john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 397
-Receive: 109

Awards
« Odgovor #1 : Siječanj 12, 2008, 21:04 »

hm...
Evidentirano

kesty
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 63
-Receive: 33

Awards
« Odgovor #2 : Siječanj 12, 2008, 23:10 »

Imam ja u sobi 3 knjige iz neurologije. 
Evidentirano

Dao joj je dvanaest ruža i jednu umjetnu. Zatim ju je poljubio i rekao: "Voljet ću te dok i posljednja ruža ne uvene".
kesty
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #3 : Siječanj 15, 2008, 02:25 »

Megy, ne znam zašto si epilepsiju stavila pod psihologiju/psihijatriju, ali ok...
Evidentirano

Dao joj je dvanaest ruža i jednu umjetnu. Zatim ju je poljubio i rekao: "Voljet ću te dok i posljednja ruža ne uvene".
kesty
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #4 : Siječanj 15, 2008, 02:26 »

Kako predvidjeti epileptički napadaj

Metoda za predviđanje potresa mogla bi se koristiti i za predviđanje epileptičkog napadaja

Tehnike koje znanstvenici koriste u pretkazivanju potresa mogle bi se koristiti i kod predviđanja epileptičkog napadaja, tvrdi američki neurolog Ivan Osorio sa Sveučilišta Kansas, a prenosi britanski dnevnik Guardian. Zajedno sa suradnicima dr. Osorio je zaključio da postoji sličnost između električne aktivnosti u mozgu prije i tijekom epileptičkog napadaja te seizmološke aktivnosti povezane s potresima.

Epilepsija je jedna od najraširenijih neuroloških bolesti koja pogađa oko 50 milijuna ljudi diljem svijeta. Manifestira se periodičnim, prolaznim napadajima koji naglo nastaju, kratko traju i naglo prestaju.

I potresima i epileptičkim napadajima prethode mala, jedva zamjetna podrhtavanja. Epileptički napadaj počinje iznenada u dijelu mozga, a zatim se može širiti i zahvatiti cijeli organ. Potres se, također, često javlja kao iznenadna, potencijalno opasna vibracija fokusirana oko relativno dobro definirane točke. Znanstvenici smatraju da se i potresi i epileptički napadaji trebaju razmatrati kao “relaksacijski događaji” tijekom kojih se iznenada rasipa akumulirana energija.

Dr. Osorio smatra da bi sličnosti između električne aktivnosti u mozgu i seizmičke aktivnosti mogle unaprijediti predviđanje epileptičkih napadaja, što bi moglo dovesti i do njihove prevencije. Pristup dr. Osorija prevenciji epilepsije neki su stručnjaci ocijenili kao atraktivan koncept, no upozoravaju da znanstvenik iz Kansaza još nije pokazao kako njegova metoda funkcionira u praksi.
Evidentirano

Vilena
Ovisnik

Thank You
-Given: 117
-Receive: 124

Awards
« Odgovor #5 : Siječanj 15, 2008, 13:33 »

, kako je život *ajeban
Evidentirano

"once there was a time
 when no man had ever touched the earth
 all that has been built was balanced
 and so was man's birth
 come with me
 and you'll see..."
megy
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #6 : Siječanj 15, 2008, 17:46 »

Megy, ne znam zašto si epilepsiju stavila pod psihologiju/psihijatriju, ali ok...

..soory kesty ...nek prebace na zdravlje 
Evidentirano

Velika je vjerojatnost da je i ovaj tekst copy/paste sa druge stranice, a bez naznačenog originalnog izvora. Ispričavamo se autorima! Tim foruma-opp
megy
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #7 : Siječanj 15, 2008, 19:12 »

, kako je život *ajeban

vilo 
Evidentirano

sanya
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 95
-Receive: 45

Awards
« Odgovor #8 : Svibanj 04, 2008, 04:28 »

PLIVAzdravlje
Uz pomoć prehrane s visokom razinom masti je moguće prorijediti epileptične napadaje kod djece, sugerira studija britanskih znanstvenika.

Rezultati koje je objavio stručni časopis Lancet Neurology pokazuju da je uz pomoć tzv. ketogene dijete broj epileptičnih napadaja moguće u prosjeku smanjiti za trećinu, a u nekim slučajevima čak za 90%.

Istraživanje je provedeno u londonskoj Great Ormond Street Hospital, a sudjelovalo je 145 djece u dobi od 2 do 16 godina kod koje su se epileptični napadaji ranije javljali svakodnevno, bez obzira na korištenje najmanje dvaju lijekova.

Znanstvenici objašnjavaju kako ovakva prehrana bogata mastima i siromašna ugljikohidratima, uz kontroliranu količinu proteina, mijenja metabolizam organizma oponašajući učinke gladovanja.

Po njihovom mišljenju, učinak ovakve dijete na epileptične napadaje je utemeljen na djelovanju ketona, nusproizvoda razlaganja masti.

Uočene su i negativne popratne pojave pridržavanja ovakvog načina prehrane, uključujući konstipaciju, povraćanje, pomanjkanje energije i povećanu glad.
Evidentirano

Whoever said \\\"Diamonds are girls best friend\\\" never owned a dog <3
Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You
-Given: 8
-Receive: 77

Volim se gibat, gibat, gibat

Awards
« Odgovor #9 : Listopad 28, 2008, 12:47 »

Bog je odlucio da neki boluju od epilepsije, oni koji boluju od epilepsije puno puta se vjerovatno pitaju zasto baš ja?
Bila sam u prilici vidjet kad je jedan gospodin imao epi napad.
Evidentirano

Od kolijevke pa do groba najljepše je studentsko doba
"Kad izgubiš ponos, nisi izgubio ništa;
kad izgubiš zdravlje, izgubio si pola;
kad izgubiš volju, izgubio si sve.”
ღ kača ღ
Ovisnik

Thank You
-Given: 49
-Receive: 161

Awards
« Odgovor #10 : Listopad 28, 2008, 12:49 »

Ja imam prijateljicu s epilepsijom, a da mi nije ni rekla da ju ima.

Samo se skljokala na pod .
Evidentirano
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 110
-Receive: 133

Awards
« Odgovor #11 : Listopad 29, 2008, 00:29 »

Ja imam prijateljicu s epilepsijom, a da mi nije ni rekla da ju ima.

Samo se skljokala na pod .

to je zeznuto...još ako ti je to prvi susret sa time 
Evidentirano

ღ kača ღ
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #12 : Listopad 29, 2008, 12:39 »

to je zeznuto...još ako ti je to prvi susret sa time 

Bio mi je prvi susret, ali na sreću, prijatelj je bio s nama koji je znao da ima epilepsiju.
Evidentirano
Zave
Trapi - trapi
moderator
Ovisnik

Thank You
-Receive: 77

Volim se gibat, gibat, gibat

Awards
« Odgovor #13 : Listopad 29, 2008, 12:46 »

Osoba koja ima epilepsiju bi trebala rec ljudima s kojima nekamo ide da ima epilepsiju, kakvu i kako postupit u slucaju ak joj se dogodi negdje.
Evidentirano

Od kolijevke pa do groba najljepše je studentsko doba
"Kad izgubiš ponos, nisi izgubio ništa;
kad izgubiš zdravlje, izgubio si pola;
kad izgubiš volju, izgubio si sve.”
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #14 : Listopad 30, 2008, 00:59 »

Osoba koja ima epilepsiju bi trebala rec ljudima s kojima nekamo ide da ima epilepsiju, kakvu i kako postupit u slucaju ak joj se dogodi negdje.

bez obzira kakva je podvrsta epilepsije u pitanju postupak je isti...ali,čak i ako ljudi znaju da osoba ima epilepsiju,pitanje je kako će se snaći u datom trenutku... 
Evidentirano

eddy
slutty, not easy
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 755
-Receive: 573

Awards
« Odgovor #15 : Listopad 30, 2008, 01:56 »

A koji je postupak u slučaju napadaja?
Evidentirano

john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 397
-Receive: 109

Awards
« Odgovor #16 : Listopad 30, 2008, 06:51 »

ništa, pričekati da se osoba smiri. Ne može se zaustaviti niti smirivati, to će ga proći. Samo što nije ugodno za vidjeti.
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You
-Given: 1558
-Receive: 745

Awards
« Odgovor #17 : Listopad 30, 2008, 12:32 »

A koji je postupak u slučaju napadaja?

Ako je veliki napad (Grand Mal) onda osigurati mjesto na kojem se osoba nalazi (maknuti predmete o koje bi se mogao povrijediti), desni bočni položaj, i ne preporučuje se ništa stavljati u usta, kao što su nekada preporučivali (da bolesnik ne bi zagrizao jezik).

Često te osobe imaju auru (osjećaj da će se dogoditi napad) tada joj treba pomoći polegnuti ju u najsigurnije mjesto u datom trenutku. Bitno je ostati smiren i udaljiti slučajne prolaznike, te smirenim glasom pričati bolesniku. Iako je bez svijesti, često ipak dopiru do njih ovakve priče.

Obavezno maknite naočale i ako stignete, otkopčajte gumbe koji su uz vrat ili olabavite kravatu.

Par minuta nakon što napad prođe, osoba će moći suvislo odgovarati na vaša pitanja. Tek tada joj možete ponuditi vode (nipošto za vrijeme napada)

Ako napad traje duže od 5- minuta ili osoba ne dolazi k svijesti nekoliko minuta nakon napada, zovite 94. Iako će sam napad proći prije njihovog dolaska, potrebno je ispričati im cijeli tok i tada će oni odlučiti trebaju li dodatne obrade.
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
ღ kača ღ
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #18 : Listopad 30, 2008, 12:35 »

Hvala Lu .

Vidimo se danas oko pola 3, 3 .
Evidentirano
lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #19 : Listopad 30, 2008, 12:36 »

Hvala Lu .

Vidimo se danas oko pola 3, 3 .

Kakve veze to ima sa epilepsijom?

Vidimo se!
Evidentirano

U usporedbi s onim ŠTO me okružuje ja sam mlada, a u usporedbi s onima TKO me okružuje, priznajem da sam stara.
ღ kača ღ
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #20 : Listopad 30, 2008, 12:40 »

Samo sam ti napomenula i potvrdila i da mi cedevitu doneseš .
Evidentirano
♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #21 : Listopad 30, 2008, 21:51 »

Ako je veliki napad (Grand Mal) onda osigurati mjesto na kojem se osoba nalazi (maknuti predmete o koje bi se mogao povrijediti), desni bočni položaj, i ne preporučuje se ništa stavljati u usta, kao što su nekada preporučivali (da bolesnik ne bi zagrizao jezik).

Često te osobe imaju auru (osjećaj da će se dogoditi napad) tada joj treba pomoći polegnuti ju u najsigurnije mjesto u datom trenutku. Bitno je ostati smiren i udaljiti slučajne prolaznike, te smirenim glasom pričati bolesniku. Iako je bez svijesti, često ipak dopiru do njih ovakve priče.

Obavezno maknite naočale i ako stignete, otkopčajte gumbe koji su uz vrat ili olabavite kravatu.

Par minuta nakon što napad prođe, osoba će moći suvislo odgovarati na vaša pitanja. Tek tada joj možete ponuditi vode (nipošto za vrijeme napada)

Ako napad traje duže od 5- minuta ili osoba ne dolazi k svijesti nekoliko minuta nakon napada, zovite 94. Iako će sam napad proći prije njihovog dolaska, potrebno je ispričati im cijeli tok i tada će oni odlučiti trebaju li dodatne obrade.

sve si dobro rekla 

Ako dupuštaš da nešto nadodam 
poželjno je pratiti ritam disanja u osobe jer će to biti potrebno poslije doktorima radi anamneze...osoba koja ima napadaj nije svjesna "aure" nego osobe koje ju okružuju,Aura se manifestira u više različitih načina-halucinacije(osoba vidi nešto čega nema,nešto što je malo osobi bude veliko,strah od nečega,a može biti tipa tikova-žvakanja,mljackanja,mahanja rukama,njihanjem,žmirkanjem...). Nakon aure može a i ne mora uslijediti Grand Mal napadaj,tada se govori o Petit Malu iliti laganom obliku napada.
Jedan epileptički napadaj ne mora značiti da osoba ima epilepsiju,do postavljanja dijagnoze dolazi se nakon obavljanja pretraga kojima se potvrdi dijagnoza ali najčešće nakon više napada.

Sam Grand Mal napadaj ne bi trebao trajati duže od 15-25 sekundi otpr. nakon toga osoba većinom izgubi svijest,zna se desiti da osoba tokom napada izvrši malu/veliku nuždu,počne sliniti (zbog čega se osoba stavlja u bočni položaj i radi toga da se ne uguši vlastitim jezikom),k svijesti bi se trebalo doći u roku 5 minuta,ako u roku 5 minuta ne dođe k sebi treba odmah na hitnu,narednih sat do 2 osoba može biti pospana,dekoncentrirana,zbunjena...

Toliko od mene 
Evidentirano

lu
Administrator
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #22 : Listopad 30, 2008, 22:15 »

Evo još nekoga to se susreo sa epi napadom!
Petit Mal nisam ni spominjala, jer tu obično nije potrebna asistencija sa strane, pa se čak najčešće i ne primjećuje od običnih smrtnika.
Evidentirano

♪♫ Cassidy ♫♪
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #23 : Listopad 30, 2008, 22:18 »

Evo još nekoga to se susreo sa epi napadom!

u puno navrata 
nažalost iskustva ko u priči 
« Zadnja izmjena: Listopad 30, 2008, 22:27 Cassidy » Evidentirano

tigrica
Ovisnik

Thank You
-Receive: 12

Awards
« Odgovor #24 : Studeni 03, 2008, 18:15 »

imam iskustva s tim.
naime dok sam bila 8. razred bili smo cijeli razred u karlovcu na predstavi.
sve je bilo super...i mog su prijatelja iz razreda pozvali a pozornicu. (ima epilepsiju)
nakon predstave otišli smo u McDonalds i samo odjedamput on se je okrenuo prema meni  dodirnuo me rukom po licu i rekao : "ja ne vidim"
ja sam ga pitala dali zna gdje smo a on je rekao da smo u južnoj americi
ja sam pozvala razrednicu i otišli su u bolnicu...
ajme kako sam se preplašila
Evidentirano

Samo je jedna prava sreća u životu: voljeti i biti voljen. ❤
 Str: [1] 2 3   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.809 sekundi uz 24 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 613KB. (show)
Cache hits: 13: 0.00112s for 76943 bytes (show)
Queries used: 24.

[show queries]