Forum-OPP
Kolovoz 22, 2014, 15:43 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Forum   Pomoć KONTAKT Igre Pravila Contact Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Grcki bogovi = Rimski bogovi  (Posjeta: 42716 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
katrina
* plavusa *
Ovisnik

Spol: Ženski

Thank You
-Given: 0
-Receive: 0

I vrag citira sv.pismo za svoje potrebe

Awards
« : Travanj 17, 2007, 01:07 »

Buduci da obozavam mitologiju, a ona je usko povezana uz Astrologiju, a time i uz Povijest otvorila sam temu o tome.

Koji je vas najdrazi grcki (rimski) bog?

+ mozete slobodno napisati i neki mit vezan uz grcke junake  

Ja cu nesto napisati o Grckom Hermesu

Britanski učenjak R.F. Willetts je napisao “na mnogo načina, Hermes je najosjećajniji, najzagonetniji, najkonfuzniji, najkopleksniji, te stoga i najviše grčki od svih olimpskih bogova.” Ako je Hermes bog Uma, onda se ove odlike mogu sagledavati u svjetlu još veće važnosti. Zar um nije najzagonetniji, najkonfuzniji i u isto vrijeme najvarljiviji od svih atributa svekolikog života?

Čini se da je ime Hermes poteklo od riječi koja je označavala “gomilu kamenja”. Vjerovatno je još od paleolita postojao na Kritu i drugim grčkim regionima običaj podizanja onoga što se nazivalo herai i hermaion – uspravnog kamenja, koje je bilo okruženo hrpom manjeg kamenja. Ti monumenti služili su kao granice ili orijentiri za putnike.
Postojala je mitska konekcija između ovih jednostavnih monumenata i božanstva nazvanog Hermes. Kada je Hermes ubio mnogooko čudovište Argusa, doveden je pred sud bogova. Hermesovu nedužnost izglasali su tako da mu je svaki, glasajući, bacao mali kamen na stopala, tako da se oko njega stvorila hrpica kamenja.

Poslije toga je postao najpoznatiji kao brzi glasnik bogova. U prologu Euripidovog komada Ion, Hermes se predstavlja ovako:

Atlas što na leđima bronzanim drevno
prebivalište bogova nebeskih nosi, imaše kći,
čije ime bijaše Maja, od boginje rođena;
Ona leže sa Zeusom i rodi me, Hermesa,
služitelja besmrtnih.

Hermes, dakle, ima dvostruko porijeklo. Njegov deda je Atlas, titan koji drži nebesa, ali majka Maje, njegove majke, je boginja; Hermesov otac je, naravno Zevs, najviši među bogovima. Čovjek dolazi u iskušenje da ovo intepretira kao tvrdnju da iz fuzije mukotrpnog zemaljskog rada (Atlas) i božanske inspiracije dolazi do formiranja svjesti koja je simbolizirana Hermesom.
Mnogostrukost i promjenjivost su Hermesove najprominentnije karakteristike. Njegove specijalnosti su elokvencija i inovacije (on je izumio liru). Bog je putovanja i zaštitnik žrtava; također je bog trgovaca i sreće. Zajednička odlika svemu tome je ponovo svjesnost, agilna pokretnost uma, koja ima moć fokusiranja (obraćanja i skretanja pažnje), ujedinjavanja ljudi i bogova, te pomaže u razmjeni ideja i zemaljskih dobara. Svijest, međutim ima i tamnu stranu. Hermes tako važi i za simbol lukavstva, prepredenosti, prevare, krivokletstva i krađe.
Povezivanje Hermesa sa lopovlukom evidentno je u pseudo-Homerovoj Himni Hermesu, u kojoj se u najsitnije detalje opisuje kako je mladi bog, tek što je napustio kolijevku,, ukrao stado Apolonovih najljepših goveda. Razgnjevljeni Apolon zbog te drskosti tuži Hermesa Zevsu, ali biva umiren Hermesovim poklonom – lirom koju je božić izumio postavivši žice na kornjačin oklop. To što dugoprsti prevarantski bog poklanja instrument poezije Apolonu ima određenu važnost. Umjetnost ne biva darovana prozaičnom čestitošću, već slobodom intuicije, funkcijom koja je ne pokorava zemaljskim pravilima.
Iako se Hermes smatra za jedno od najranijih i najprimitivnijih grčkih božanstava, odlikuje se tolikom posebnošću da se mora prepoznati kao arhetip posvećen posredništvu i ujedinjavanju među suprotnostima. Ovo nagovješta njegovu ulogu kao majstora magičara i alhemičara, kakvim je smatran u starom Egiptu i, kasnije, u renesansnoj Evropi.

« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:22 black_tictactoe, Reason: uklonjene boje » Evidentirano

Arhitekti svoje greške pokrivaju mramorom, liječnici zemljom, a žene dekolteom.
john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Spol: Muški

Thank You
-Given: 397
-Receive: 109

Awards
« Odgovor #1 : Travanj 17, 2007, 08:31 »

hm, najdraži bog... hm, pa ipak Zeus koji je ubio svoga oca da bi preoteo prijestolje i oženio se onom Herom, a za strane ju varao s smrtnicama na zemlji pretvarajući se u razne oblike poput poznate priče s bikom.

Hercules - meni jedan od najomiljenijih mitskih likova. Hm, nisam baš siguran koje je srodstvo, samo da je uspio skrnuti mlijeko iz Here, samo je prejako zagrizao i ona ga je odbacila, no stekao je nadljudsku snagu. I Hera mu pošalje dvije zmije da ga ubije, no on ih zadavi golim rukama. Kasnije je vježbao s poznatim trenerom kojega je slučajno ubio zbog nasilnosti prema njemu. Kasnije je odabrao pravi put i došao pred kralja koji mu je dao 12 zadataka. Poput uništenja Nemejskog lava koji ima neuništivo krzno, pa ga zadavi golim rukama. Čišćenje štale, dovođenje krvoločnih konja koji jedu ljudsko meso, lov na vepra, branje zlatnih jabuka... Jednom prilikom je u ludilu pobio i svoju djecu. A često se sukobljavao s kentaurima dok na kraju nije umro otrovan od vlastite žene koju je kentaur prevario na samrti - da umoči njegovu omiljenu odjeću u njegovu otrovanu krv, pa će joj muž biti vjeran.
Evidentirano

katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #2 : Travanj 17, 2007, 15:55 »

Zeus ti je najdrazi bog? Zanimljiv odabir, moram priznmat. On je vrhovni bog, a u Rimskoj mitologiji (Jupiter) je takoder vrhovni bog.  

Ipak, koliko sam shvatila iz tvog teksta tebi je on najomiljeniji sto je ubio Saturna(Rimska mitologija) ili Krona (Grcka mitologija)? Sto se tice Here, mislim da je vrlo neukusno sto mu je ona sestra, a ujedino i sestra.

Kada pogledas obiteljsko stablo bogova, sorry, ali ne znas tko koga jeb*

Kada si mislio da je Zeus varao Heru, a ona je bila uzasno ljubomorna, varao ju je i sa smrtnicama i sa bozicama.  

Primjer: smrtnica Europa, kada se prerusio u Bika i silovao ju.
Primjer: bozica Demetra, bozica usjeva i poljoprivrede i imali su kcer Perzefonu ili Koru(Rimska mitologija)

Ja imam 1 veliku zamjerku na Zeusa sto se tice zena, on nije njih "zavodio" tj. on je mislio da ih zavodi, a silovao ih je.  

Druga zamjerka na Zeusa je njegova zelja za moci, pohlepa i strah da ne ostane bez titule "vrhovnog boga". Mozes se sjetiti Prometeja, koji je ljudima dao vatru, a zato ga je Zeus prikovao na Kavkaz gdje mu je svaki dan ogromni orao kljucao jetru, dok ga Heraklo nije izbavio muka.

« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:24 black_tictactoe, Reason: uklonjene boje » Evidentirano

john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #3 : Travanj 17, 2007, 19:11 »

e da, prometej - to sam potpuno zaboravio. A to za silovanjem, hm, pa nisam to uopće znao.  Mislim, čitao sam već sto puta one knjige klasične priče iz grčke starine, ali ipak su malo ublažene...

E da, Kron, nije li to onaj bog koji je pojeo svoju djecu da mu ne bi oduzela prijestolje?

A to za herom, nisam niti znao da mu je to sestra, morati ću provjeriti onaj popis u knjizi.

Zato obožavam mitologiju.
Evidentirano

katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #4 : Travanj 18, 2007, 01:58 »

Zeus,sin Krona i Reje najvisi je bog,vrhovni gospodar bogova i ljudi.On saziva skupstine bogova i vodi u njima glavnu rijec.Stanuje na najvisem vrhu Olimpa,salje na Zemlju kisu,snijeg i vjetra ,sakuplja oblake,baca munje i glasno grmi u visinama.Blagoslov i napredak,smrt i propast dolaze ljudima iz Zeusove svemocne ruke;on stiti pravo i poredak,kaznjava zlocince.Kao upravljac bitaka drzi u ruci svetu vagu na kojoj vaze smrtonosne grijehe.Zeusa prikazuju obicno sa zezlom i munjom,a uz njega stoji njemu posveceni orao.

Hera , Zeusova starija sestra i zakonita zena,velicanstveno lijepa nebeska kraljica,podlozna je muzu,ali dostojanstvom i mocu natkriljuje ostale bogove.U citavu njezinu bicu vlada ponosna strogost.Kao zastitnica braka pomaze zenama u casu poroda,a nevjeru i preljub kaznjava.Posvecen joj je mogranj,a od ptica paun.

Znas da su HAD, ZEUS i POSEJDON braca?

Istina, Zeus je bio sklon silovanju.

Jesi li znao da Dioniza (bog vina,vinove loze) usporeduju s Isusom?

Dionizijska mitologija će kasnije naći svoje mijesto unutar kršćanstva. Postoje mnoge paralele između legenda o Dionizu i Isusu. Obojici je majka smrtna žena, a otac vrhovno božanstvo. Oboje su se vratili iz mrtvih i pretvorili vodu u vino. Također postoje tvrdnje da kršćanska tradicija jedenja i pijenja tijela i krvi Kristove, da bi mogli osjetiti Isusa u sebi, također potječe od dionizijskog kulta.
Dioniz je također poseban u odnosu na sva druga božanstva s Olimpa po tome što je on božanstvo koje su pojedini sljedbenici osjećali unutar sebe (u manje benignom primjeru utjecaja Dioniza na kršćanstvo, za Dionizove sljedbenike kao i za sljedbenike Pana govori se da su imali utjecaj na moderno viđenje Sotone).
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:26 black_tictactoe, Reason: uklonjene boje » Evidentirano

john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #5 : Travanj 18, 2007, 09:37 »

da, to za hadom i posejdonom znam da su braća. A i dopadaju mi se i oni Argonauti ili Odiseja.
A više su mi bila interesatna mitska čudovišta kao hidra, stvorenje s devet glava čija je jedna besmrtna, Meduza - žena s zmijama na glavi čiji pogled skameni onog koji ga pogleda. Manticor - lav s repom škorpiona, orlovim krilima. Ili one ptičurine koje imaju željezna perja.
Evidentirano

katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #6 : Travanj 19, 2007, 00:17 »

Poznate su i brojne alegorije o Zeusovoj seksualnoj naravi i njegovim djelima. Kad mu je majka Reja, predvidjevši kakve će sve nezgode izazvati njegova pohlepna priroda, zabranila da se ženi, on joj je ljutito zaprijetio da će je silovati. Ona se na to smjesta pretvorila u otrovnu zmiju, ali Zeusa ni to nije obeshrabrilo nego se i on pretvorio u mužjaka te je, savivši se oko nje u nerazrješiv čvor, ostvario svoju prijetnju.

Zeus se upuštao u brojne afere, ali se često bojao Herinih reakcija te svojim izabranicama dolazio u raznim obličjima. Europi je došao u obličju bika, Ledi kao labud, Kalisti je došao u obličju Apolona/Artemide, Danaji, Perzejovoj majci, stigao je u obličju zlatne kiše.

Zeusova je žena bila njegova sestra Hera. Zeus i Hera stalno su se sukobljavali. Uvrijeđena njegovim prijevarama, ona ga je često ponižavala na sitne spletkarske načine. Iako joj je Zeus povjeravao svoje tajne, a ponekad i prihvaćao njezine savjete, on joj nikada nije potpuno vjerovao, a ona je dobro znala da je u stanju da se i na nju baci munjom ako bi ga uvrijedila preko izvjesne granice.

S Herom je imao Aresa, Hefesta, Ilitiju i Hebu, ali neke inačice mita donose da je Hera tu djecu rodila sama, uglavnom zato što je bila ljubomorna jer je Zeus sam na svijet donio Atenu.

Od mitskih cudovista meni je bas simpa Hadov pas  
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:27 black_tictactoe, Reason: uklonjena plava boja » Evidentirano

john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #7 : Travanj 19, 2007, 10:06 »

da, Cerberus, pas s više glava kojega je Hercules izveo izvan pakla, ali je počeo pljuvati slinu koja se pretvarala u otrovnu ružu.

Hm, a kako se zvao onaj kralj koji je ubio svog sina i skuhao ga, pa takvog poslužio bogovima da bi se uvjerio da oni sve znaju.
Evidentirano

blueangel0
..::Globalno smetalo::..
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 193
-Receive: 102

..:: somewhere in heaven ::..

Awards
« Odgovor #8 : Travanj 19, 2007, 17:38 »

ja isto obožavam mitologiju 

od grčkih bogova najviše volim afroditu rođenu iz morske pjene, a nije ni nika za bacit

od ostalih, volim kćeri Zeusa i Mnemozine...

znate šta kežu... da je zeus spavao 9 noći s njom uzastopno 
Evidentirano

..:: The luck of the Irish ::..
katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #9 : Travanj 19, 2007, 17:45 »

od grčkih bogova najviše volim afroditu rođenu iz morske pjene, a nije ni nika za bacit

Moji najdrazi bogovi su Atena i Afrodita. Malo cudan izbor, reklo bi se da jednim pobijam drugo.. ali Afrodita=Venera je planet koji vlada mojim znakom Vage. Ups... ja sam na Povijesti ne na Asrologiji,   , ajmo dalje ... Afrodita je bila prekrasna, boginja ljubavi, seksa i zemaljskih uzitaka.

Postoje 2 teorije kako je Afrodita rodena:

1. da je kcer Zeusa i Dione
2. da su Uranove genitalije pale u vodu i tako je Venera rodena iz " morske pjene "

Najzanimljiviji mi je mit " Zlatna jabuka " , a najbolja anegdota uz Afroditu da kada je bio Trojanski rat, Paris je bio njezin sticenik tako je ona bila naklonjenija Troji. I u ratu, jednom ju je strijela pogodila.. a ona zabrinuta da to ne naskodi njezinoj ljepoti   pobjegla se.  

Atena (grc.grad je dobio ime po njoj) mi se svida sto je bozica mudrosti, zanata, obrta i rata. Zeusu je bila najbliza jer mu je "iskocila" iz glave. Mislim da je mit isao ovako...

Zeusa je jako boljela glava, naisao je Hefest (rimski Vulkan) - bog kovac, muz Afroditin i sa svojom sjekirom udario Zeusa po glavi, glava se rastvorila i iskocila Atena.
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:29 black_tictactoe, Reason: uklonjena plava boja » Evidentirano

blueangel0
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #10 : Travanj 19, 2007, 17:50 »

Zeusa je jako boljela glava, naisao je Hefest (rimski Vulkan) - bog kovac, muz Afroditin i sa svojom sjekirom udario Zeusa po glavi, glava se rastvorila i iskocila Atena.

da, da zato se kaže da je Atena božica mudrosti

ja isto volim atenu

joj...sad se sjetila pitao prof. latinskog jednog mog iz razreda: "Atena je božica kakvog rata?"
 a on će "krvavog..."

točan odgovor je naravno pobjedonosnog
Evidentirano

katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #11 : Travanj 19, 2007, 18:49 »

Moja profesorica inace proucava sideralnu Astrologiju, ona je po njoj podznak Bik, inace je Lavica po horoskopu. Pitala sam ju jel Lavica jer su me cure nagovarale.  
Bas se vidi, jer ima jako...jako...jako bujnu svijetliju kosu.
________

Prof. iz Spanjolskog takoder je Lavica (rekla nam je) i iz Likovnog.  

________

No, ajmo mi na mitove... hehehe ....

Znate li kako je nasa galaksija - mlijecna staza/kumova slama dobila ime?

Naime, Zeus je malog Herakla stavio na grudi Here da ga doji dok je ona spavala. Kada se ona probudila, i shvatila da je to Heraklo odgurnula ga je tako da je mlijeko iz njezinih grudi kapalo po Olimpu (nebu).....
Tako je dobila naziv. Zgodno hehe, zar ne?

________

Znas li ljubavnike Afroditine?

Mars(Ares) i Venera(Afrodita) su se najbolje slagali. Imali su blizance - demos i phobos.

[ zanimljivo je kako je Mars(Ovan), a Venera(Vaga) najbolji partneri ]

________

Ovo je dokaz koliko je danas mitologija znacajna.
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:31 black_tictactoe, Reason: uklonjene boje » Evidentirano

blueangel0
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #12 : Travanj 19, 2007, 18:54 »

s obzirom na to da sam klasičarka, sumnjam da neki moji profesori proučavaju astrologiju

ovo za mliječnu stazu sam čitala u knjizi iz geografije prošle godine

za marsa sam znala ali sam čula da je bila sa Dionizom. e da.. Zeus joj je za muža odredio najneuglednijeg, hromog i vječito oznojenog božanskog kovača Hefesta... to mi je naaaaajjače

ono...suprotnosti ali se privlače
Evidentirano

katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #13 : Travanj 20, 2007, 23:32 »

Da, vjerovatno tamo profesori ne priznaju Astrologiju kao nadam se, uskoro priznatu kao znanost.

Jelda? I ja sam to tamo procitala, sto mislis odakle mi to hehe?

Da, Zeus joj je za muza odredio Hefesta ili Vulkana. Bog kovac. Sepao je, i uvijek bio znojan. Ovdje se ne slazem da se suprotnosti privlace, jer ga je ona varala s uf..dosta njih.. jer nije bas bila odusevljena Zeusovom zeljom.

« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:37 black_tictactoe, Reason: uklonjena plava boja » Evidentirano

katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #14 : Travanj 20, 2007, 23:33 »

Hefest i Afrodita imali su dogovoren brak, a to se Afroditi nije svidjelo. Varala ga je s Aresom, bogom rata. U Homerovoj Odiseji Alkinoj pjeva o mitovima. Helije je jednom krišom promatrao Aresa i Afroditu kako uživaju jedno u drugom potajno. To je prijavio olimpskome vijeću, a Hefest je predložio da ih se uhvati na djelu te je stvorio mrežu s kojom je mislio baciti u klopku nedopuštene ljubavnike. U točno određeno vrijeme, Hefest je bacio mrežu i ostavio ih nepomične. No, Hefest nije bio zadovoljan sa svojom osvetom, pozvao je olimpske bogove i božice da vide par. Božice su odbile, ali su bogovi došli i komentirali Afroditinu ljepotu i da bi rado mijenjali mjesto s Aresom. Nakon što su ih pustili, Ares je odjurio u svoju domovinu Trakiju. Ares je morao platiti preljubničku kaznu, a Hefest se najvjerojatnije razveo od Afrodite i vratio je njezinu ocu.

HEFEST -- bog je kovač, zaštitnik obrtnika, kipara, metalurga i vatre. Hefestov je pandan u rimskoj mitologiji Vulkan.

]Hefestovi su simboli kovački čekić i par kliješta, a ponekad drži i sjekiru. Bio je prilično ružan, što je bio ili od rođenja ili nakon pada. Također je bio i hrom, hodao je sa štapom, a često ga se prikazivalo s nogama okrenutim naopačke.

U umjetnosti je često prikazivan hromim naginjući se nad svoj nakovanj. Njegov je lik odražavao niži stupanj trovanja arsenom čija je posljedica bila šepavost i rak kože. Arsen je dodavan bronci da bi je učvrstio, a od te je bolesti patila većina kovača brončanog doba.
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:39 black_tictactoe, Reason: uklonjena plava boja » Evidentirano

katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #15 : Travanj 20, 2007, 23:38 »

Atena, je bila dosta osvetoljubljiva znas ovaj mit?

Princeza Arahna iz Lidije bila je tako vješta u tkanju da se ni sama Atena nije mogla mjeriti s njom. Arahna se hvalila svojom vještinom, a Atena ju je posjetila prerušena kao starica i rekla joj da se ispriča zbog svoje oholosti. Arahna to nije učinila - izazvala je Atenu na natjecanje. Atena je satkala prizor sukoba Posejdona s Atenjanima, a Arahna je satkala prizor u kojem je ismijavala Zeusa i sve njegove ljubavnice. Atena je bila bijesna zbog njezine vještine i izbora teme (Atena je Zeusova miljenica). Premda pobjednik natjecanja nikad nije odlučen, Atena je dugo i pažljivo promatrala tkaninu ne bi li našla grešku. No nije je našla, stoga ona, puna osvetničke mržnje, iskida pokrivač, a Arahnu pretvori u pauka - insekta kojeg je najviše mrzila, osudivši ga da vječno tka svilu da bi uhvatio hranu.
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:40 black_tictactoe, Reason: uklonjena plava boja » Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You
-Given: 96
-Receive: 46

Lud, zbunjen, normalan ....

WWW Awards
« Odgovor #16 : Travanj 20, 2007, 23:55 »

Ej buraz, ne vrijeđaj moju nećaku Niku  !

Meni je najdraža Atena .....
Evidentirano

Zagrljaj je prekrasan dar – jedna veličina odgovara svima.
katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #17 : Travanj 20, 2007, 23:58 »

Da, i meni su Atena i Afrodita. Od mitoloskih bica, svakako Fenix i psic s 3 glave.

Makar, iako volim Atenu - imam nekoliko zamjerki na njezinu narav:

1. osvetoljubljivost --- ako si procitala sto je bilo oko tkanja?
2. ipak, nju dozivljavam kao mudru osobu kojom ne upravljaju niske strasti, tastina ... a kako se samo pograbila za zlatnom jabukom kada je pisalo  "najljepsoj"
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:42 black_tictactoe, Reason: uklonjena plava boja » Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You

WWW Awards
« Odgovor #18 : Travanj 21, 2007, 06:07 »

Nije psić nego pas - zove se Kerber, zaista je imao 3 glave i čuvao je podzemlje Zeusovog brata Hada. A što kažeš na Meduzu ?
Koja je to bila mrak djevojka !!!! Svatko tko bi je pogledao, odmah bi se pretvorio u kamen .....
Evidentirano

katrina
* plavusa *
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #19 : Travanj 21, 2007, 10:21 »

Naravno da nije bio psic, nisi ocito skuzila. Nema veze.  

Ovo je slika te djevojke:

]Meduza je bila prekrasna žena, ali nakon što je imala odnose sa Posejdonom u Ateninom hramu (tu ima par varijanti, ili je on nju silovo, ili je svojevoljno pristala), Atena joj je kosu pretvorila u zmije, a lice joj načinila tolko ružnim, da svaka osoba koja bi ga vidla, bi se skamenila. Dok je bila trudna s Posejdonovim djetetom, heroj Persej joj je odrazo glavu u snu, pomoću raznih božanskih pomagala (o njemu i tom pothvatu kasnije). Iz njenog tijela su se rodili Pegas i Krisor, Posejdonovi sinovi(ajmo tako reč, pošto je jedan leteći konj, a drugi div). Iako je u ovom djelu priče mrtva, njeni pothvati se nastavljaju, jer njena glava je još uvijek imala taj odvratan izgled koji je skamenjavao ljude. Tako je Persej prolazeći pokraj Atlasa, sažalio se nad njim što je držo nebo nad sobom i skamenio ga pomoću njene glave(od tud ime planini Atlas). Persej je kasnije glavu iskoristio kako bi sprječio vjenčanje svoje majke i nekog kralja. Na ceremoniji je rekao majci da si pokrije oči, i tako su svi na obredu osim njega i nje bili skamenjeni. Nakon toga je njenu glavu dao ateni, koja ju je stavila na svoj štit!
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2010, 18:44 black_tictactoe, Reason: uklonjena plava boja » Evidentirano

john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #20 : Travanj 21, 2007, 10:48 »

Hm, a ne sjećam se više onog lika Edipa. da li je on ono spasio ljude od minotaurovog labirinta ili je bio Tezej? Znam da je Edip bio oženjen svojom vlastitom majkom...
Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You

WWW Awards
« Odgovor #21 : Travanj 21, 2007, 11:44 »

Tezej je izvukao mladiće i djevojke iz labirinta, ubivši prije toga Minotaura (čudovište koje je imalo ljudsko tijelo i bikovu glavu). Konac mu je dala Arijadna, kćerka kralja Minosa. Tezej je bio sin kralja Egeja, iako je obećao da će kad se živ vrati na svoj brod staviti bijelo jedro - zabunom je stavio crno. Kad je njegov otac vidio crno jedro bacio se s litice u more i utopio se. Po njemo se more nazvalo Egejsko.
Točno je da se Edip oženio sa svojom majkom. Ali on je poznat po tome što je riješio zagonetku koju mu je zadala Sfinga. Zagonetka je glasila : "Što ujutro ide na četiri noge, u podne na dvije, a navečer na tri noge ?" Rješenje je bilo jednostavno : čovjek .....
Evidentirano

john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #22 : Travanj 21, 2007, 12:04 »

e da, to. Thanks.
Evidentirano

xnet
ex-staff
Ovisnik

Thank You

WWW Awards
« Odgovor #23 : Travanj 21, 2007, 12:09 »

e da, to. Thanks.

Imaš li još koje pitanje ?
Ja ti puno toga znam. Evo ima već jedno 6 godina da sam bio u Grčkoj ....
Evidentirano

john_constantine
ex-staff
Ovisnik

Thank You

Awards
« Odgovor #24 : Travanj 21, 2007, 12:45 »

ne treba, čitao sam po stoti put grčke priče iz klasične starine, samo uvijek miješam njih dvojicu. 
Evidentirano

Str: [1] 2 3   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Forum-OPP | Powered by SMF 1.1.11. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.81 sekundi uz 24 upita.
Templates: 2: index (default), Display (default).
Sub templates: 4: init, main_above, main, main_below.
Language files: 3: index.croatian-utf8 (default), Modifications.croatian-utf8 (default), HidePost.croatian-utf8 (default).
Files included: 15 - 615KB. (show)
Cache hits: 12: 0.00103s for 78552 bytes (show)
Queries used: 24.

[show queries]